Katalog

Justyna Ćwiertnia, 2013-01-17
Krzeszów

Matematyka, Konspekty

Rozwiązywanie równań - gra koło fortuny.

- n +

PROWADZĄCY: mgr Justyna Ćwiertnia


KONSPEKT LEKCJI MATEMATYKI W KLASIE I GIMNAZJUM.

1. Temat lekcji: „Koło fortuny” - rozwiązywanie równań.

2. Czas trwania lekcji: 45 minut

3. Cele lekcji:
- Cel ogólny:
 Uczeń umie rozwiązywać równania z zastosowaniem przekształceń na wyrażeniach algebraicznych;
- Cele szczegółowe:
 Uczeń umie ułożyć odpowiednie równanie;
 Uczeń umie rozwiązać równania posiadające jeden pierwiastek, równania sprzeczne
i tożsamościowe;
 Umie rozwiązywać równania bez stosowania przekształceń na wyrażeniach
algebraicznych;
 Uczeń kształtuje umiejętność czytania tekstu ze zrozumieniem;
- Cele wychowawcze:
 Wdrażanie uczniów do aktywnego udziału w lekcji;
 Uczeń zna zasady właściwego zachowania podczas lekcji.

4. Metody prowadzenia lekcji:
- ćwiczeniowa.

5. Formy pracy:
- indywidualna;
- zbiorowa.

6. Środki dydaktyczne:
- karta zadań;
- podręcznik;
- kolorowa kreda.


PRZEBIEG LEKCJI:
1.Część wstępna:
1.1.Powitanie.
1.2. Czynności organizacyjno-porządkowe.
-Sprawdzenie obecności.


2.Część główna:
2.1. Podanie tematu lekcji.
2.2. Podanie reguł gry.
Na tablicy znajduje się 10 kwadracików- zagramy teraz w koło fortuny.
Zasady są następujące:
Rozwiązujemy równanie i rozwiązanie wskaże nam miejsce, w które należy wpisać taką literę jaką jest zmienna w tym równaniu.
2.3. Przeprowadzenie gry.
(Rozdanie karty zadań: zadania 1-8).
Zadanie 1
Rozwiąż równanie:
a) i/3 + 1 = 5/6 + i/2

Chętny uczeń lub wyznaczony przez prowadzącą podchodzi do tablicy i rozwiązuje równanie.

i/3 + 1 = 5/6 + i/2 |∙6
2i + 6 = 5 + 3i |-2i
6 = 5 + i | -5
1 = i
W haśle pod numerem 1 wpisujemy literę i.

b) -3a = 2a – 10
-3a = 2a – 10 |-2a
-5a = -10 |: (-5)
a = 2

W haśle pod numerem 2 wpisujemy literę a.

c) –(2e – 1) = 3
-2e +1 = 3 |-1
-2e = 2 |: (-2)
e = -1

W haśle pod numerem -1 wpisujemy literę e.

Zadanie 2
Ułóż i rozwiąż odpowiednie równanie:
Średnia arytmetyczna liczby „a” i liczby o 4 większej od „a” wynosi 8.

Zadanie 3
Dla jakiej wartości zmiennej „i” wartość wyrażenia „i-11” jest o 5 mniejsza od wartości wyrażenia 2(i –2)?

Zadanie 4
Do liczby 7 dodano liczbę „d”, a od liczby 13 odjęto „d” i otrzymano równe liczby. Ile wynosi „d”?

Zadanie 5
Liczba o 15 większa od „n” jest równa 12. Ile wynosi „n”?
Zadanie 6
Liczba 3 razy większa od „o” jest równa 12.
Zadnie 7
Dla jakiej wartości „m”: liczba o 7 większa od „m” i liczba 2 razy większa od „m+1” są równe?

Zadanie 8
Liczba o 4 większa od „w” i liczba 4 są sobie równe. Ile wynosi „w”?

3. Część końcowa:
3.1. Zadanie pracy domowej.
3.2. Podsumowanie zajęć.
Zwrócenie uwagi na najczęściej popełniane błędy.
3.3. Pożegnanie i podziękowanie za współpracę.

Rozwiązania pozostałych zadań:

zad.2 (a + a + 4): 2 = 8 |∙2
2a + 4 = 16 | -4
2a = 12 |: 2
a = 6

zad.3 i-11 +5 = 2(i-2)
i -6 = 2i -4 | -i
-6 = i – 4 | +4
-2 = i

zad.4 7 + d = 13 – d | +d
7 + 2d = 13 |-7
2d = 6 | :2
d = 3

zad.5 n + 15 = 12 |-15
n = -3

zad.6 3o = 12 |:3
o = 4

zad.7 m + 7 = 2(m + 1)
m + 7 = 2m + 2 | -m
7 = m + 2 | -2
m = 5

zad.8 w + 4 = 4 | -4
w = 0




KOŁO FORTUNY - Hasło:


-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5 6

Wyświetleń: 1703


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.