AWANS INFORMACJE FORUM Dla nauczyciela Dla ucznia LOGOWANIE


Katalog

Aneta Szuba, 2013-01-17
Nowy Tomyśl

Lekcja wychowawcza, Scenariusze

MOJE POTRZEBY (CZ.2) - zajęcia wychowawcze z elementami socjoterapii.

- n +

SCENARIUSZ ZAJĘĆ WYCHOWAWCZYCH
DLA DZIECI Z KLAS IV - VI

TEMAT: MOJE POTRZEBY część 2

CEL GŁÓWNY:
kształtowanie umiejętności rozpoznawania własnych potrzeb emocjonalnych.

DZIECKO POTRAFI:
wymienić znane mu uczucia,
rozpoznać nastrój w jakim się znajduje,
nazwać emocje, które mu towarzyszą,
rozpoznać własne potrzeby emocjonalne.

METODY:
zabawowa, burza mózgów,

FORMA:
indywidualna, grupowa,

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
szary papier z konturem postaci (z poprzednich zajęć), szary papier, kolorowe flamastry, karteczki samoprzylepne.





PRZEBIEG ZAJĘĆ:
PRZYWITANIE:
prowadzący spotkanie wita wszystkich uczestników zajęć,
rundka obowiązkowa: każde dziecka wpisuje na arkusz szarego papieru znane mu uczucie (2 rundy); jako pierwszy zaczyna prowadzący zajęcia,
po zakończonych rundach, prowadzący pyta czy któreś z dzieci chciałoby coś jeszcze dopisać.

ZABAWA 1 „KRĄG MASAŻU”
dzieci siedzą w kręgu, za pomocą swoich dłoni wymasują plecy swojego kolegi,
(należy zwrócić uwagę dzieciom na to, aby masując plecy kolegi robiły to delikatnie);

idą słonie – dłonie zwinięte w piąstki, lekko uderzają w plecy,
pędzą słonie po betonie – w szybkim tempie przebiegamy palcami po plecach,
idzie pani na szpileczkach – palcami kłujemy plecy,
deszczyk pada – delikatnie i wolno pukamy placami po całych plecach,
słońce świeci – całe dłonie, kolistymi ruchami gładzimy plecy,

KRYTERIA OCENY:
czy podobała się wam ta zabawa?
Jakie odczucia mieliście podczas masażu?
Czy coś zmieniło się w waszym samopoczuciu po tej zabawie?





ZABAWA 2 „ UCZUCIA POTRZEBNE DO ŻYCIA”
na karteczkach samoprzylepnych (po 10 dla każdego dziecka), dzieci zapisują uczucia, które potrzebne są do życia człowiekowi jakiego stworzyły na poprzednich zajęciach,
po zakończonym zadaniu, dzieci przyklejają karteczki wewnątrz konturu postaci,

KRYTERIA OCENY:
jakie uczucia są potrzebne waszemu człowiekowi?
Jak myślicie dlaczego akurat te uczucia są konieczne do przeżycia?

ZABAWA 3 „BURZA MÓZGÓW”
na małych karteczkach dzieci zapisują jak największą ilość sposobów zaspokajania potrzeb ( jeden sposób na jednej karteczce) (około 5 minut)
zapisane karteczki dzieci wrzucają do przygotowanego koszyka lub innego pojemnika,
następnie dzieci wyciągają karteczki i odczytują to co zostało na nich zapisane,
sposoby zaspokajania potrzeb przyklejane są na arkusz szarego papieru.
KRYTERIA OCENY:
czy to zadanie sprawiło wam jakąś trudność? Jeżeli tak to jaką?
Czy na naszej tablicy są sposoby, które się powtarzają?
Po co zaspokajamy swoje potrzeby?
Czy zainteresował was jakiś sposób zaspokajania własnych potrzeb?
Czy łatwo jest mówić o własnych potrzebach?
Komu najczęściej mówicie o swoich potrzebach?

ZAKOŃCZENIE:
na zakończenie spotkania prowadzący odczytuje wiersz pt. „O miłości” jedenastoletniej Stephanie Lee.
STEPHANIE LEE
„O MIŁOŚCI”

„NIEKTÓRZY LUDZIE TWIERDZĄ, ŻE MIŁOŚĆ JEST ŚLEPA.
A JA MYŚLĘ, ŻE MIŁOŚĆ JEST PIĘKNA.
WSZYSTKO I KAŻDY POTRAFI JĄ ODCZUWAĆ.
PTAKI, LUDZIE I ZWIERZĘTA – WSZYSTKIE ŻYWE ISTOTY.
MIŁOŚĆ TO TROSKA I ZROZUMIENIE.
MIŁOŚĆ TO OBECNOŚĆ TAM, GDZIE KTOŚ JEST W POTRZEBIE.
MIŁOŚĆ TO BYCIE PRZYJACIELEM.
MOŻESZ KOCHAĆ SWOJE ZWIERZĄTKO, LALKĘ, ULUBIONY FOTEL,
SWOICH PRZYJACIÓŁ I RODZINĘ.
MIŁOŚĆ MOŻE BYĆ TYM WSZYSTKIM, CZYM CHCESZ, ABY BYŁA.
MIŁOŚĆ TO WYBÓR”.




Zgłoś błąd    Wyświetleń: 2195


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.


BAROMETR


1 2 3 4 5 6  
Oceń artukuł!



Ilość głosów: 0

Serwis internetowy, z którego korzystasz, używa plików cookies. Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, poprawy jakości świadczonych usług w tym dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do Twoich indywidualnych potrzeb). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do Internetu oraz w Polityce prywatności plików cookies.
Dowiedz się więcej.