Katalog

Aneta Szuba, 2013-01-17
Nowy Tomyśl

Lekcja wychowawcza, Scenariusze

Agresji mówimy NIE! - scenariusz zajęć wychowawczych z elementami socjoterapii.

- n +

SCENARIUSZ ZAJĘĆ WYCHOWAWCZYCH
Z ELEMENTAMI SOCJOTERAPII
DLA DZIECI Z KLAS IV - VI

TEMAT: AGRESJI MÓWIMY NIE!” część 1

CEL GŁÓWNY:
kształtowanie umiejętności rozpoznawania zachowań agresywnych,
zmiana hipotetycznych sądów urazowych.

DZIECKO POTRAFI:
podać definicję słowa „agresja”,
wymienić formy agresji,
rozpoznać i nazwać zachowania agresywne,
ułożyć rozsypankę wyrazową,
spożytkować nagromadzoną energię w czasie zabawy.

METODA:
rozsypanka wyrazowa, burza mózgów, zabawowa,
FORMA:
indywidualna, grupowa.
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
koperty z rozsypanką wyrazową dla trzech grup, arkusz szarego papieru, kolorowe flamastry, klej.
LITERATURA: Klaus W.Vopel „Gry i zabawy interakcyjne dla dzieci i młodzieży”



PRZEBIEG ZAJĘĆ:
PRZYWITANIE:
prowadzący spotkanie wita wszystkich uczestników i przedstawia temat zajęć,
każdy uczestnik spotkania przedstawia się własnym imieniem i powitalnym gestem.
ZABAWA 1 „ ROZSYPANKA WYRAZOWA”.
Podział dzieci na trzy grupy odbywa się za pomocą odliczania do trzech.
Każda z grup otrzymuje kopertę, w której przedstawiona jest definicja słowa „agresja”, zadaniem grupy jest ułożenie tej definicji.
Po zakończonym zadaniu,przedstawiciel zespołu przykleja prawidłowo ułożoną definicję na arkusz szarego papieru.
KRYTERIUM OCENY:
Czy to zadanie sprawiło wam jakąś trudność? Jeżeli tak to jaką?
Czy powstałe definicje są dla was zrozumiałe?

ZABAWA 2 „PUNKT OPARCIA”
dzieci dobierają się parami,
zadaniem pary jest oparcie się o podłoże w tylu miejscach na ile wskazuje wypowiedziana cyfra np. cztery – para może mieć kontakt z podłożem tylko w czterech punktach (cztery stopy) (ok.5 – 10 min)

ZABAWA 3 „BURZA MÓZGÓW”
uczestnicy spotkania wracają na swoje miejsca,
odczytują definicje słowa „agresja”,
przez około 5 minut zastanawiają się nad tym jakie oni znają zachowania agresywne i do jakiej grup zachowań agresywnych można je zakwalifikować,
każdy uczestnik wpisuje na arkusz szarego papieru swoją propozycję .

KRYTERIUM OCENY:
Czy to zadanie sprawiło wam jakąś trudność? Jeżeli tak to jaką?
Czy są to wszystkie zachowania agresywne jakie znacie?
Które z tych zachowań zaobserwowaliście u innych?
Z jakimi zachowaniami agresywnymi spotykacie się najczęściej?
Czy zdarza się Wam w ten sposób zachowywać?
Co czujecie, kiedy ktoś zachowuje się tak wobec was?

ZABAWA 4 „WĘŻYKI”
dzieci stoją jedno za drugim, ręce na ramionach kolegi z przodu ,
przy dużej grupie dzieci, można stworzyć kilka wężyków,
cały wężyk porusza się w rytm wiersza:
„Cały wężyk robi hop,
głowa w lewo, w lewo krok,
do przodu głośne kroki trzy,
idę na koniec, prowadzisz ty
ZAKOŃCZENIE:
prowadzący zajęcia dziękuje wszystkim uczestnikom spotkania i zaprasza do iskierki przyjaźni (dzieci stoją w kręgu, krzyżując prawą rękę na lewą, chwytają się z dłonie i przekazują sobie iskierkę przyjaźni)

„PUSZCZAM TĘ ISKIERKĘ W KRĄG NIECHAJ WRÓCI DO MYCH RĄK”


Wyświetleń: 1343


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.