Katalog

Anna Matusiak, 2012-12-13
Łódź

Matematyka, Scenariusze

Porównywanie ułamków zwykłych.

- n +

Cel ogólny: Uczeń potrafi porównać dwa ułamki zwykłe.
Dotychczasowa wiedza i umiejętności ucznia:
Uczeń wie lub zna: - pojęcie ułamka jako części całości i ilorazu dwóch liczb całkowitych
- pojęcie skracania i rozszerzania ułamka
Uczeń potrafi: - zapisać iloraz dwóch liczb naturalnych w postaci ułamka zwykłego
- przedstawić ułamek w postaci ilorazu
- wskazać lub zaznaczyć podaną część całości
- zapisać jaka cześć całości została zamalowana
- skrócić lub rozszerzyć ułamki
Cele szczegółowe:
Poznawcze:
Uczniowie umieją:
- porównać dwa ułamki o tych samych mianownikach
- porównać dwa ułamki o tych samych licznikach
- porównać dwa ułamki o różnych licznikach i mianownikach
Uczniowie rozumieją:
- sposób porównywania ułamków o tych samych mianownikach
- sposób porównywania ułamków o tych samych licznikach
- pojęcie rozszerzania i skracania ułamków
Psychomotoryczne:
Uczniowie:
- inscenizują temat lekcji
- rozcinają figury
- kolorują fragmenty powierzchni figur
- budują zdania z rozsypanek poprawne matematycznie, logicznie i językowo
- współzawodniczą
Wychowawcze:
Uczniowie:
- uczą się koncentrować uwagę podczas wykonywania ćwiczeń,
- biorą aktywny udział w lekcji
- pomagają innym uczniom
w wykonywaniu ćwiczeń
- współpracują przy wykonywaniu zadań
- kształtują umiejętność logicznego myślenia
- kształtują umiejętności precyzyjnego formułowania wniosków
- rozwijają zainteresowania matematyką
- integrują się w grupach przygotowując inscenizacje, wiersze lub piosenki
metody
według B. Niemierko:
- Podające: pogadanka,
- Problemowe aktywizujące: inscenizacja, burza mózgów (dyskusja dydaktyczna), gra dydaktyczna decyzyjna
- Eksponujące: ekspozycja.
- Praktyczne: ćwiczenia.
Formy
Praca z całą klasą, w grupach.
Środki dydaktyczne
Kolorowe bombki dla grup, kartony z zadaniami dla grup i ułamkami do przedstawienia tematu lekcji, figury do pocięcia i pokolorowania, nożyczki, magnesy, szpilki, tablica.
Metoda oceny
wizualna- bombki, słowna, cyfrowa, plusy wg kryteriów oceniania i przedmiotowego systemu oceniania w oparciu o WSO zgodnie z zasadami obiektywności, sprawiedliwości, jawności, powinna stanowić element mobilizacji do dalszej nauki
TOK LEKCJI
FAZA PRZYGOTOWAWCZA:
a. Sprawdzenie obecności.
b. Czynności porządkowe, podział na grupy.
c. Nawiązanie do tematu poprzedniej lekcji:
- zebranie ćwiczeń z pracą domową
- przypomnienie pojęć: ułamka jako części całości (z wykorzystaniem planszy eksponującej flagi państwowe), ułamka jako ilorazu, skracania i rozszerzania ułamków.
FAZA REALIZACYJNA:
a. Odgadnięcie przez uczniów tematu nowej lekcji i zapisanie do zeszytów.
b. Wyjaśnienie przez nauczyciela sposobu pracy na lekcji.
c. Uczniowie otrzymują w kopertach zadania z poleceniami zamalowania odpowiednich części figur i porównania ułamków.
d. Uczniowie eksponują w grupach i przedstawiają w zeszytach sposób rozwiązania zadań oraz oceniają swoją pracę.
REKAPITULACJA
a. Podsumowanie lekcji: przypomnienie pojęć.
b. Podanie pracy domowej: Wyjaśnij, który z dwóch ułamków o tych samych mianownikach lub tych samych licznikach jest większy.
c. Podanie pracy domowej:
Do wyboru zadanie 1 lub zadanie 2.

Zad 1.
Wymyśl rymowany wiersz, który ma min. 4 wersy lub piosenkę,
która ma przynajmniej jedną zwrotkę i refren o porównywaniu ułamków zwykłych lub działaniach
na ułamkach zwykłych. Wymyśl tytuł dla swojego utworu.
Tekst wiersza lub piosenki należy bezbłędnie napisać na komputerze, wydrukować na kolorowej kartce papieru, podpisać w prawym dolnym rogu (imię, nazwisko, klasa) i dostarczyć
do środy nauczycielowi.
W czwartek należy przedstawić do oceny utwór w postaci śpiewu lub recytacji z pamięci. Pracę należy wykonać indywidualnie lub w parach.

Zad 2.
Wymyśl scenkę która trwa od 3 do 5 minut o porównywaniu ułamków zwykłych lub działaniach na ułamkach zwykłych. Wymyśl tytuł dla swojego utworu.
Tekst scenki z podziałem na role należy bezbłędnie napisać na komputerze, wydrukować
na kolorowej kartce papieru, podpisać w prawym dolnym rogu (imię, nazwisko, klasa) i dostarczyć
do środy nauczycielowi.
W czwartek należy przedstawić do oceny inscenizację z pamięci. Pracę należy wykonać
w grupach od 2 do 4 osób.



Konspekt opracowała
ANNA MATUSIAK
Wyświetleń: 1517


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.