|
|
Katalog Anna Pawłowska, 2012-10-29 Busko-Zdrój Język angielski, Scenariusze Jak korzystać ze słownika języka angielskiego? - scenariusz lekcji dla klas V-VILekcje ze słownikami przeprowadzam przynajmniej raz w roku. Z moich obserwacji wynika, że dzieci nie korzystają ze słowników. Być może po prostu nie potrafią i dlatego czują się zniechęcone. Do odrabiania pisemnych prac domowych wolą używać translatorów, które, może i szybsze, ale nie działają idealnie, co widać w pracach dzieci na pierwszy rzut oka. Uczniowie na poziomie klas V i VI zawsze mają podany wzór tekstu, który należy jedynie przeredagować, więc warto zachęcać je do korzystania ze słowników w celu sprawdzenia nielicznych słów czy zwrotów. Krótkie ćwiczenia słownikowe można również wprowadzić jako stały element lekcji (np. powtórzeniowej). Poniżej przedstawiam kilka propozycji ćwiczeń na lekcję ze słownikami oraz moje spostrzeżenia. Cele lekcji: nabycie umiejętności korzystania ze słowników polsko-angielskich: a.prezentacja różnego rodzaju słowników (w tym słowniki internetowe) b.wskazanie sposobu wyszukiwania haseł w słownikach c.uświadomienie uczniom wieloznaczności słów Przebieg lekcji: 1.Burza mózgów - nauczyciel zadaje pytania na temat słowników: a.Co to jest słownik? b.Do czego służy? c.Jakie rodzaje słowników uczniowie znają. d.Czy uczniowie korzystają ze słowników polsko-angielskiego i angielsko-polskiego do odrabiania lekcji? e.Jak wyszukują haseł? 2.Ćwiczenia: I. Nauczyciel prosi o przetłumaczenie prostych zdań na język polski, np.: 1.Droga ciociu! Przesyłam pozdrowienia z gór. 2.Wydaje mi się, że masz rację. 3.Mój wujek jest prawnikiem. 4.Moja ciocia jest kucharką. 5.Mama często gotuje zupę pomidorową. Wnioski z pracy dzieci – jak szukały poszczególnych słów w słowniku? Uczniowie dzielą się swoimi spostrzeżeniami nt. formy wyszukiwanych rzeczowników, przymiotników i czasowników. Nauczyciel weryfikuje. Jakie inne informacje znalazły w słownikach? II.Nauczyciel podaje uczniom listę słów, do których mają za zadanie znaleźć synonimy lub antonimy. III.Ćwiczenie „Odd one out” – uczniowie dostają zestawy słów najlepiej takich, których uczniowie nie znają, co sprowokuje ich do skorzystania ze słownika. WNIOSKI Z OBSERWACJI PRACY DZIECI. 1.Tłumaczenie zdań – słowa sprawiające problem a.Droga ciociu - nieświadomy uczeń szuka słowa, które widzi, czyli „droga”. Znajduje odpowiedniki: road, route, path, way. Jak powinniśmy szukać przymiotników w słowniku? Odp: w rodzaju męskim, w liczbie pojedynczej. Przy podpowiedzi nauczyciela, uczniowie dochodzą do tego wniosku sami. b.Masz rację – nawet jeśli dzieci wiedzą, że czasowników szukamy w bezokoliczniku, to szukają osobno każdego słowa. W efekcie powstaje „have right”. Należy uczniom wskazać, jak szukać podobnych kolokacji. Przykłady można mnożyć. Przytoczyłam dwa, które sprawiły moim uczniom najwięcej problemu. Warto dzieciom uświadomić, że jedno słowo angielskie nie ma jednego odpowiednika w języku polskim i na odwrót i nauczyć je poprawnego korzystania ze słowników. Wyświetleń: 1710
Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione. |