Katalog

Anna Klose-Haratyk, 2012-08-09
Radlin

Religia, Scenariusze

Konspekt katechezy dla kl.2 "Chcemy z Jezusem zwyciężwć zło"

- n +


Nauczyciel: Anna Klose-Haratyk
Szkoła Podstawowa nr 3 w Radlinie
Klasa: 2b
Data: 26.05.2011 r.
Temat lekcji:

CHCEMY Z JEZUSEM ZWYCIĘŻAĆ GRZECH.

Wiodące cele katechetyczne:

- zaznajomienie z sakramentami Kościoła jako znakami
obecności i działania Jezusa Chrystusa
- uświadomienie, że sakrament pokuty i pojednania jest
aktem nawrócenia i zaproszeniem Jezusa do naszego życia
- kształtowanie odpowiednich postaw religijno - moralnych
związanych z przyjmowaniem sakramentu jako nawróceniem
i odnowieniem życia w przyjaźni z Jezusem.

Szczegółowe cele operacyjne:

- uczeń zna historię Zacheusza
- uczeń potrafi opowiedzieć na czym polegało nawrócenie
Zacheusza
- uczeń chce się nawracać i często korzystać z
sakramentu pokuty i pojednania.


Metody nauczania:

opowiadanie, rozmowa z uczniami, praca z tekstem
Pisma św., pogadanka, praca z podręcznikiem.


Środki dydaktyczne:
plansze przedstawiające sakramenty, egzemplarze Pisma
św., obrazki przedstawiające warunki spowiedzi św.


Przebieg lekcji:
1. Rozpoczęcie katechezy modlitwą do Ducha św.

2. Rozmowa z uczniami na temat różnych znaków i
przypomnienie, jakie znają znaki w kościele, które
przypominają im o udzielaniu przez Jezusa łaski
(„widzialne znaki niewidzialnej łaski”).
Uczniowie wymieniają je i umieszczają na tablicy
symbole sakramentów.

3. Wprowadzenie do katechezy:

Chcąc lepiej wprowadzić uczniów w jeden z sakramentów
– pokuty i pojednania zapoznajemy ich z opowiadaniem
„Św. Jan Bosko i zbójca”
Uczniowie wypowiadają swoje spostrzeżenia nt
opowiadania:
- Co przydarzyło się św. Janowi Bosko?
- Jak zachował się bandyta, gdy rozpoznał ks.Bosko?
- Co sprawiło, że bandyta stał się dobrym człowiekiem?

4. Odkrywanie Bożego wezwania:

Nawiązując do opowiadania i wrażeń, o których mówiły
dzieci, wprowadzamy do czytania Ewangelii – Łk 19,1-10
podkreślając, że jest to tekst święty. Zapalamy
świecę i wyciszamy uczniów.


Uroczyste czytanie perykopy ewangelicznej.

- Co zrobił Zacheusz, by zobaczyć Jezusa?
- Co powiedział Jezus Zacheuszowi?
- Czy Zacheusz zaprosił Jezusa do siebie?
- Jak odpowiedział na wezwanie Jezusa?
- Co uczynił Jezus dla Zacheusza?

5. Odpowiadamy na Boże wezwanie:

Uczniowie pracują z podręcznikiem, podpisując
odpowiednimi zdaniami rysunki.
Prowadzenie rozmowy z uczniami – wnioski;

* Zacheusz był celnikiem, wiedział, jak wielu ludzi
skrzywdził.
* Uradowany spotyka Jezusa, przyjmuje Jego wezwanie i
zaprasza Go do swojego domu
* Postanawia naprawić wszelkie zło, które uczynił -
rezygnuje nawet ze swojego bogactwa
* Rozumie, że w życiu najważniejsze jest przebaczenie i
miłość.

- Kto dzisiaj jest podobny do Zacheusza?

Wypowiedzi uczniów na temat złych czynów, którymi
sprawiamy przykrość innym i tym samym Jezusowi

- przykłady z życia, kiedy potrzebujemy przebaczenia.

Jeżeli chcemy zaprosić Jezusa do siebie, musimy
odpowiedzieć na Jego wezwanie i przystąpić
do sakramentu pokuty i pojednania czyli po prostu
przyjść do spowiedzi św.

- Jak my mamy się nawrócić – co to znaczy?

Wypowiedzi uczniów ( modlitwa, pomoc innym, brak
zazdrości, dzielenie się z innymi,
uczestniczenie we Mszy św. itp.)


6. Uczniowie w chwili ciszy myślą co w ich życiu
najbardziej przeszkadza im w nawróceniu.

7. Modlitwa:
- za lenistwo, brak szacunku dla rodziców i
wychowawców, brak modlitwy, zazdrość, zarozumiałość –
przepraszamy Cię Jezu!

8. Utrwalenie – praca uczniów:

- zachęcenie do korzystania z sakramentu pokuty
- przypomnienie o warunkach spowiedzi św.
- wykorzystanie tekstu ks. Tymoteusza do Jacka

9. Współpraca z rodziną i parafią – ewaluacja:

- zaproszenie najbliższych do zaangażowania się w
przygotowanie do sakramentu pokuty,który jest wielkim
darem
- zachęcenie uczniów do rozmowy z rodzicami na temat
tekstu w podręczniku "Przeczytajmy razem”.

Wyświetleń: 2626


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.