|
|
Katalog Edyta Bąk, 2012-08-01 Kraków Matematyka, Konspekty Kąty - konspekt lekcji matematykiKONSPEKT LEKCJI MATEMATYKI TEMAT: Kąty. KLASA: 4 SP CELE LEKCJI A. Cele ogólne – kształcenie umiejętności: • logicznego argumentowania, • matematyzowania, tj. schematyzowania i idealizowania rzeczywistości z użyciem pojęć i języka matematyki, • aktywna i twórcza postawa wobec problemów teoretycznych. B. Cele specyficzne – kształcenie umiejętności: • klasyfikowania, definiowania i posługiwania się definicją, • stosowania podstawowych technik heurystycznych przy rozwiązywaniu zadań, sprawne i skuteczne ich stosowanie do zadań typowych. C. Cele szczegółowe: Uczeń zna: • pojęcie kąta, • elementy budowy kąta, • rodzaje kątów: prosty, ostry, rozwarty, półpełny. Uczeń umie: • rozróżniać kąty ostre, proste, rozwarte i półpełne, • kreślić poszczególne rodzaje kątów, • wskazać, który z dwóch kątów ma większą miarę, • odtwarzać brakujące części kątów, • stosować nabyte umiejętności w praktyce. METODY: pogadanka, doświadczenie, ćwiczenia praktyczne. FORMY: Praca z całą klasą, praca indywidualna. ŚRODKI: • modele kątów wykonane z kolorowych tekturek (ostre, proste i rozwarte), • kolorowa kreda, • magnesy do mocowania modeli kątów, • ekierka i linijka do tablicy, • podręcznik Matematyka z plusem GWO. PRZEBIEG LEKCJI: I. Część wstępna: - czynności organizacyjne, - sprawdzenie pracy domowej, - podanie tematu, zapoznanie uczniów z celami lekcji. II. Część właściwa: A. Wprowadzenie pojęcia kąta jako obszaru zawartego między dwiema półprostymi o wspólnym początku, wraz z tymi półprostymi. Zaprezentowanie modeli kąta z tektury. B. Omówienie oznaczeń kąta (kąt oznaczamy trzema dużymi literami, np. EWA, gdzie półproste WA i WE to ramiona, a punkt W - wierzchołek kąta. Środkowa litera w nazwie kąta zawsze oznacza jego wierzchołek) oraz elementów kąta (wierzchołek, ramiona, wnętrze). C. Intuicyjne rozumienie miary kąta – położenie na ramionach narysowanego kąta dwóch kredek i ich rozchylanie tworząc inne kąty o tym samym wierzchołku. D. Porównywanie kątów – rozdanie uczniom kątów z tektury i wspólne ich porównywanie. (uczniowie kolejno podchodzą do tablicy i ustawiają kąty w kolejności od najmniejszego do największego). E. Prezentacja kątów równych (na modelach z tektury). F. Wprowadzenie nazw poszczególnych rodzajów kątów z wykorzystaniem modeli kątów (kąt półpełny porównać z kątami rozwartymi). Sporządzenie rysunków poznanych rodzajów kątów na tablicy i w zeszycie. G. Rozwiązywanie zadań: • Podręcznik ćwiczenie D str.89 i zadanie 1 str. 89 (ustnie) - ćwiczenie umiejętności rozróżniania poszczególnych rodzajów kątów, • Zeszyt ćwiczeń str.17 zadanie 3 (praca indywidualna) – rozpoznawanie i oznaczanie kątów ostrych, prostych i rozwartych, zadanie 4 - ćwiczenie umiejętności odtworzenia brakującej części kąta, zadanie 5 – porównywanie kątów. III. Część podsumowująca: - Podsumowanie. Jakie elementy można wskazać w kącie? Jakie kąty poznaliście? - Praca domowa. Zeszyt ćwiczeń str.16, Podręcznik zadanie 2 str. 89, zadania dla chętnych - Podręcznik zadanie 3,4 i superzagadka str. 89. Wyświetleń: 2535
Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione. |