Katalog

Dorota Pustelnik, 2012-07-10
Jankowice

Zajęcia przedszkolne, Artykuły

„Istnieje inny świat”- wartość czytania bajek dzieciom

- n +

Pierwsze dni w przedszkolu są zawsze dla dziecka momentem przełomowym, małym szokiem emocjonalnym, który wiąże się adaptacją do nowych warunków, nawiązaniem nowych kontaktów i przystosowaniem do życia w społeczności przedszkolnej. Niewątpliwie jest to jeden z najtrudniejszych kroków przed jakim staje mały człowiek – osamotniony bez „koła ratunkowego” bliskich. Sam ze swym kolorowym plecaczkiem i pluszową maskotką wkracza w świat pełen nowych rzeczy. Jest to moment delikatny. Niewątpliwie nowym doświadczeniom zawsze towarzyszą emocje- czasem jest to radość, innym razem histeria- „zawsze czyha zły smok”. Proces adaptacji nie musi być bolesnym i dokuczliwym przeżyciem. Może być sprawcą korzystnych zmian w rozwoju dziecka , pod warunkiem, że będzie on przebiegał na miarę jego możliwości. Jedną z metod wychowawczych, która pomaga złagodzić sytuację pierwszego okresu pobytu w przedszkolu są bajki.
Najważniejsza rola bajki tkwi w uwalnianiu od lęku, poprzez oswojenie z zagrożeniem oraz pobudza dziecko do zaangażowania się w uczucia , jakich doświadczają bohaterowie. Bajki prowadzą do odkrycia zaczarowanego świata , w którym zwierzęta mówią, drzewa chodzą i taki świat jest dla dziecka bardziej rzeczywisty od realnego, gdyż nadaje formę i postać głębszym potrzebom, ukrytym wymowom i nieujawnionym nadziejom. Jest również sposobem komunikatywnym, który obala najtrudniejsze przeszkody i bariery psychiczne.
Dzieci głęboko przeżywają treść bajek - nie są biernymi ich odbiorcami. Chętnie naśladują w zabawach postępowanie bliskich im bohaterów. Często same tworzą z niezwykłą pomysłowością, interesujące opowiadania i historyjki. Bajki stanowią też dobrą podstawę dla innych form aktywności i zabaw dzieci – przedszkolaki rysują sceny opisane w książce, przez co stymulują rozwój zdolności manualnych; przedstawiają przygody bohaterów albo opowiadają ich dalsze losy, dzięki czemu rozwijają zdolności językowe, mowę oraz wyobraźnię.

Zalety czytania bajek dzieciom:

Oddziaływanie na osobowość małego człowieka; kształtowanie myślenia, pobudzenie fantazji;
Ukazanie prawdy, że dobro jest silniejsze od zła – prawidłowy rozwój emocjonalny;
Poznawanie świata- patrzenie na otaczającą nas rzeczywistość„oczyma serca”;
Przezwyciężanie w dziecku traumy, bariery przed nowymi trudnymi sytuacjami życiowymi;
Umiejętność nawiązywania kontaktów interpersonalnych- komunikacja, bogacenie słownictwa, kształtowanie poprawnej wymowy;
Pogłębienie świadomości systemu wartości , postaw moralno- społecznych i etycznych;
Rozbudzanie zainteresowań czytelniczych itp.


Nie sposób przytoczyć tutaj wszystkich zalet jakie płyną z pięknej tradycji czytania dzieciom bajek. Odpowiednio dobrana bajka dla wieku dziecka będzie stanowić swego rodzaju przygotowanie do późniejszego odbioru świata przez dorosłego człowieka. . Poprzez prezentowanie wzorów pozytywnych i piętnowanie zjawisk i postaci negatywnych ,autorzy bajek przekazują młodym czytelnikom wiedzę na temat konsekwencji popełnienia złych czynów. Bajki nie tylko wychowują ,ale również i bawią . Wychowawcza rola literatury dziecięcej z elementami humorystycznymi odgrywa ważną rolę. Poczucie humoru ułatwia często obiektywne spojrzenie na siebie i na otaczającą rzeczywistość., odróżnianie mniej ważnych spraw od zasadniczych, uczy optymizmu ,a czasem nawet odwagi życiowej. Dlatego też utwory operujące dowcipem na miarę dziecka oceniamy jako wartościowe, oczywiście w granicach dopuszczalnych dla naszych wychowawczych zamierzeń.

Opracowanie: Dorota Pustelnik


Wyświetleń: 698


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.