Katalog

Iwona Głuchowska, 2012-06-28
Zaklików

Fizyka, Scenariusze

Scenariusz lekcji fizyki w klasie I " Zasada zachowania energii"

- n +


KONSPEKT LEKCJI FIZYKI
DLA KLASY PIERWSZEJ

TEMAT: Zasada zachowania energii mechanicznej.

Cele
ogólne:
• zapoznanie uczniów z zasadą zachowania energii, jako części ogólnej zasady
zachowania energii, obowiązującej w przyrodzie.

Cele poznawcze
i kształcące

Uczeń wie:
• co to jest energia mechaniczna,
• że zasada zachowania energii jest fundamentalnym prawem przyrody,
• że energia mechaniczna ulega przemianom w inny rodzaj energii,
• o czym mówi zasada zachowania energii mechanicznej,

Uczeń umie:
• umie zapisać zasadę zachowania energii mechanicznej w postaci równania,
• umie podać przykłady ciał posiadających energię mechaniczną,
• umie przedstawić przemiany energii dla swobodnego spadku i rzutu pionowego
w górę,
• umie zapisać zasadę zachowania energii w postaci równania,
• rozwiązać problemy jakościowe i ilościowe w oparciu o zasadę zachowania
energii mechanicznej.

Cele wychowawcze:
• kształtowanie umiejętności współpracy,
• nabywanie umiejętności twórczego rozwiązywania problemów,
• uświadomienie korzyści płynących z poszukiwania i porządkowania informacji.

Metody:
• pogadanka,
• aktywna obserwacja,
• pokaz,
• doświadczenie uczniowskie.

Formy
Pracy:
• praca w grupach,
• praca indywidualna




Środki
dydaktyczne:
• karty ćwiczeń uczniowskich,
• animacja multimedialna,
• sprężyna,
• stojak z piłką,
• równia pochyła,
• jo-jo,
• wahadło,
• plansze z rysunkami doświadczeń,
• komputer,
• karty samooceny


Przebieg lekcji

1. Część nawiązujące:

•przypomnienie wiadomości o energii mechanicznej,
•przypomnienie rodzajów energii mechanicznej czyli energii kinetycznej i potencjalnej oraz od czego zależą.

2. Część właściwa:

•podanie tematu lekcji,
•obserwacja i analiza swobodnego spadku ciała ( pokaz),
•obserwacja i analiza swobodnego spadku ciała symulacja komputerowa,
•sformułowanie i zapisanie zasady zachowania energii mechanicznej,
•przekształcenie wzoru na zasadę zachowania energii.
•sformułowanie problemu: czy w każdym przypadku energia potencjalna zamienia się w energię kinetyczną, lub odwrotnie? (podział uczniów na grupy i przydzielenie określonego doświadczenia i na podstawie niego uczniowie mają zaznaczyć na rysunku rodzaj energii mechanicznej),
•prezentacja pracy uczniów,
•uczniowie powinni sformułować wniosek, że we wszystkich przypadkach zwiększenie energii kinetycznej towarzyszy zmniejszenie energii potencjalnej.

3. Podsumowanie:
•rozdanie kart pracy z pytaniami,
•samoocena
Praca domowa:
•podaj przykłady z życia codziennego zasady zachowania energii.


Wyświetleń: 1933


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.