Katalog

Marlena Dobosz, 2012-06-11
Pyrzyce

Różne, Scenariusze

Prawa Dziecka - scenariusz imprezy

- n +

Szkoła Podstawowa Nr2 włączyła się do programu „Szkoła z prawami dziecka”.
Celem programu jest uczczenie 20-lecia Konwencji o prawach dziecka.


„SZKOŁA Z PRAWAMI DZIECKA”
,,Gdyby każdy był taki sam, nikt, nikomu nie byłby potrzebny’’
Cel główny :
 Zapoznanie uczniów z prawami i obowiązkami dziecka na podstawie Konwencji Praw Dziecka.
Cele:
 Uświadomienie, że należy walczyć o swoje prawa i przestrzegać praw innych,
 Uwrażliwienie na potrzeby innych osób,
 Kształtowanie właściwej postawy w relacjach z innymi osobami podczas spotkań, apeli i uroczystości,
 Kształtowanie postawy otwartości wobec kolegów i osób dorosłych,
 Uświadomienie, że w ich otoczeniu są osoby do których mogą zwrócić się o pomoc.
 Zapoznanie z instytucjami działającymi na rzecz ochrony praw dziecka,
 Uświadomienie uczniów jak ważna jest wiara we własne siły i możliwości,
Termin realizacji: od 9 listopada 2009r. do 1 marca 2010r.
Przebieg akcji:
klasy IV-VI
1. Do 1 marca 2010r. należy przeprowadzać co najmniej 1-2 lekcje o prawach dziecka. Lekcje mogą być przeprowadzone na podstawie scenariuszy UNICEF (materiały znajdują się w bibliotece szkolnej).
O przeprowadzenie lekcji można poprosić pedagoga lub zaprosić osoby z organizacji działających na rzecz praw dziecka. Mile widziane łączenie kilku klas.
 Przeprowadzenie lekcji wychowawczej należy odnotować w dzienniku lekcyjnym.

klasy I-VI
2. Każda klasa wykonuje gazetkę ścienną nt. praw dziecka. (zamieszcza ją w swojej pracowni).
3. Każda klasa dokonuje wyboru 1-2 praw dziecka i przedstawia je w formie plastycznej (format A3, technika dowolna).
 Prace należy składać do 17.11.2009r. do p.M.Dobosz, sala 205.
 Prace zostaną wyeksponowane na korytarzu szkolnym.

4. 20 listopada uczniowie klas I-III wezmą udział w przedstawieniu „Prawa dziecka”. Przedstawienie zostanie nagrane i udostępnione dla uczniów klas IV-VI,
(płyta będzie znajdować się w bibliotece).

5. 20 listopada, w szkołach w całej Polsce, obchodzić będziemy DZIEŃ PRAW DZIECKA, którego kulminacją będzie happening "balony do nieba". Każde dziecko powinno tego dnia przynieść do szkoły balon, na którym zapisze najważniejsze prawo dziecka. Wypuszczenie balonów nastąpi o godzinie 12:00.

6. Zorganizowanie w klasach imprez integracyjnych dzieci + rodzice „Mamo, tato pobaw się ze mną”.
(formą takiego spotkania mogą być np. przygotowane przez rodziny
scenki dramowe, których rozwiązaniem będzie jedno z praw, kalambury).

7. Zaangażować dzieci do napisania listów do rodziców nt. „Mam prawo do tajemnicy”.
8. Klasy I-III nauka piosenki „Dziecko swoje prawa ma”.

9. Poinformować dzieci o możliwości wzięcia udziału w konkursie na stworzenie oryginalnego filmu (1-4min) ukazującego prawa dziecka ich oczami. Konkurs prowadzony jest przez UNICEF we współpracy ze Stowarzyszeniem Filmowców Polskich (szczegółowe informacje w załączniku).

Nagrane filmy składać do 15 lutego 2010r. do p. Dobosz.


„Dzieci nie będą dopiero, ale
są już ludźmi, tak ludźmi są a nie
lalkami, można przemówić
do ich rozumu, odpowiedzą
nam, przemówmy do serca,
odczują nas. Dzieci są ludźmi w
duszy ich są zadatki tych wszystkich
myśli i uczuć, które my posiadamy.”
J. Korczak



Wyświetleń: 1090


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.