|
|
Katalog Ewa Zielińska, 2012-06-11 Lubaczów Zajęcia przedszkolne, Scenariusze Wigilia u maluszkówScenariusz zajęć otwartych "Spotkania przy opłatku" przeprowadzonych w grupie 3-latków w dniu 21.12.2011r. Prowadzący: Ewa Zielińska- nauczyciel stażysta Temat: „Święta Bożego Narodzenia” Cele główne: -zapoznanie z tradycją związaną ze Świętami Bożego Narodzenia, -podejmowania określonych ról w przedstawieniu, -kształtowanie prawidłowych form komunikacji werbalnej, -uściślenie więzi z rodziną dziecka. Cele operacyjne: Dziecko: - zna zwyczaje i tradycję związaną ze Świętami Bożego Narodzenia, - wyraża słowem, ruchem, śpiewem treść piosenek i wierszy, -z na popularne kolędy, - składa życzenia najbliższym osobom i pracownikom Przedszkola, - łamie się z nimi opłatkiem, -przestrzega zawartych umów dotyczących kultury zachowania. Formy pracy: - indywidualna jednolita,zróżnicowana, - grupowa jednolita, - zbiorowa. Metody: - podająca - praktyczna - problemowa Pomoce dydaktyczne: pianino. Płyta CD, ilustracje, dekoracja świąteczna, stajenka, aniołki, rekwizyty dla dzieci: chinki, misie, serduszka tekturowe, poczęstunek dla dzieci, kartki i bombki dla rodziców. Przebieg uroczystości: I 1. Powitanie dzieci i rodziców przez nauczycielkę. Okres świąt Bożego Narodzenia to czas pełen radości, piękna, magii i czarów. Czas spełniania marzeń i okazywania sobie wzajemnie miłości. To w te dni, kiedy iskrzą się lampki choinkowe odkrywamy sens życia. Ze świętami związane są tradycje, a jedną z nich jest wspólne dzielenie się opłatkiem. 2. Zabawa ruchowa ze śpiewem "Mikołaj jedzie samochodem". II. 1. Wiersz: Jak co roku, o tej porze, święta sie zbliżają. Z tej okazji przedszkolaki serdecznie Was witają. 2. Zabawa ruchowa ze śpiewem "Świeci gwiazdka" 3. Inscenizacja. I .Przyjdź już Jezu przyjdź maleńki, już otwarte drzwi.(dziecko trzyma w ręku Jezusa) Wtedy jest najwieksze święto, gdy przychodzisz Ty.( kładzie Jezusa do żłoba). 4. Kolęda : "Pójdźmy wszyscy do stajenki" Pójdźmy wszyscy do stajenki, do Jezusa i Panienki Powitajmy Maleńkiego i Maryję Matkę Jego Powitajmy Maleńkiego i Maryję Matkę Jego Witaj, Dzieciąteczko w żłobie, wyznajemy Boga w Tobie Coś się narodził tej nocy, byś nas wyrwał z czarta mocy Coś się narodził tej nocy, byś nas wyrwał z czarta mocy II. Kolorową mam choinkę co się pięknie skrzy. (dziecko trzyma choinkę) Lecz najwieksza radość z tego, gdy przychodzisz Ty. (stawia obok żłóbka) 5.Śpiew piosenki : " Choinko piekna jak las" Stała pod śniegiem panna zielona Nikt prócz zająca nie kochał jej Nadeszły święta i przyszła do nas Pachnący gościu,prosimy wejdź! Choinko piękna jak las, Choinko zostań wśród nas! 2x III.Wejdź w serduszko przedszkolaków, już otwarte drzwi ( wszystkie dzieci trzymają serduszka) wtedy święto jest prawdziwe gdy przychodzisz Ty IV. Nad stajenką gwiazdka świeci, do stajenki idą dzieci. Idą dzieci w równych rządkach, niosą serca dla dzieciątka V. Przez zimowe małe dróżki, małych dzieci tupią nóżki. Puście nas do stajni progu, chcemy pieśń zaśpiewać Bogu. 6. Kolęda : "Przybieżeli do Betlejem" Przybieżeli do Betlejem pasterze, Grając skocznie Dzieciąteczku na lirze. Chwała na wysokości, chwała na wysokości, A pokój na ziemi. Oddawali swe ukłony w pokorze Tobie z serca ochotnego, o Boże! Chwała na wysokości... gdy dzieci skończą śpiewać idą do żłóbka i kładą na ziemi wokół żłóbka serduszka. VI. Nie płacz, nie płacz Jezu, nie będziesz już sam ( dziecko trzyma misia) Ja Ci do żłóbeczka swego misia dam( podchodzi i daje misia do żłóbka) VII. Nie płacz, nie płacz Jezu, nie płacz mój malutki ( trzyma a potem daje misia) Mój misio odpędzi, wszystkie twoje smutki. VIII. Mój misio ci szepnie, do małego uszka.(trzyma misia a potem daje do żłóbka) Że Cię kochają dziecięce serduszka. 7. Kolęda : "Dzisiaj w Betlejem" Dzisiaj w Betlejem, dzisiaj w Betlejem Wesoła nowina Że Panna czysta, że Panna czysta Porodziła Syna Chrystus się rodzi Nas oswobodzi Anieli grają Króle witają Pasterze śpiewają Bydlęta klękają Cuda, cuda ogłaszają 8. Wiersz Święta to pora życzeń, a więc z życzeniami wszystkie dzieci stają tu przed Wami Wszystim mamom, wszystkim tatom zdrowia, pomyślności , uśmiechów na co dzień i dużo radości. III 1. Podziękowanie dzieciom za piękny występ. 2. Wręczenie upominków dla rodziców robionych przez dzieci. 3. Rozdanie opłatka: dziecko wstaje trzyma w ręku opłatek i karteczkę z życzeniami. 4. Złożenie życzeń przez nauczycielkę wszystkim zebranym. Życzę państwu pięknych, dobrych, ciepłych i zdrowych Świąt oraz szczęścia w Nowym Roku. Serdecznych spotkań rodzinnych, pukania do drzwi przyjaznych twarzy. Dużo radości, serdecznych objęć, pocałunków, szczęśliwych wspomnień. Aby święta były właśnie tym czym powinny być- odrobiną ciepła w środku zimy, a niekiedy – światłem w tunelu. Pora przyjąć teraz życzenia i opłatek z rąk swoich dzieci. 5. Rozpakowanie paczki z prezentem od „Dzieciątka” – wręczenie dzieciom pięknych kolorowych bombek z tektury. 6. Łamanie się opłatkiem, składanie życzeń . 7. Wspólny poczęstunek i śpiewanie kolęd z rodzicami. Wyświetleń: 8779
Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione. |