Katalog

Barbara Jamróz, 2012-06-11
Czeladź

Chemia, Konspekty

Cukry proste - glukoza i fruktoza

- n +

KONSPEKT LEKCJI CHEMII W II KLASIE TECHNIKUM

Temat lekcji: Cukry proste – fruktoza i glukoza.
Cel ogólny: Poznanie budowy i właściwości cukrów prostych będących podstawowym źródłem energii organizmów zwierzęcych.
Cele szczegółowe:
 uczeń wyjaśnia pojęcie węglowodanów;
 uczeń przedstawia i wyjaśnia różnice w budowie cząsteczek glukozy i fruktozy;
 uczeń podaje właściwości glukozy i fruktozy;
 uczeń wyjaśnia zjawisko fotosyntezy;
 uczeń wyjaśnia zjawisko fermentacji alkoholowej;
Metody i formy pracy:
 wykład;
 praca indywidualna;
 metoda projektu;
Środki dydaktyczne:
 kreda, tablica;
 4 różnokolorowe arkusze brystolu ;
 flamastry, klej, nożyczki itp.;

Przebieg lekcji :
1. Czynności porządkowe.
2. Podanie tematu lekcji.
3. Podzielenie klasy na cztery grupy. Rozdanie arkuszy oraz kart pracy z określonymi zadaniami dla każdej grupy.
4. Określenie czasu pracy: 15min.
5. Prezentacja wyników pracy uczniów – 5min dla każdej grupy.
6. Ocenienie i skomentowanie prac uczniów.
Praca domowa:
 Wykonanie notatki na podstawie prezentacji wykonanych na lekcji projektów.
Podsumowanie:
Wyjaśnienie jak ważnymi związkami dla człowieka są glukoza i fruktoza oraz zjawisko fotosyntezy i fermentacji alkoholowej.

KARTA PRACY UCZNIA
CUKRY PROSTE: GLUKOZA I FRUKTOZA
GRUPA I

Zadanie 1.
Przedstaw budowę cząsteczki glukozy, jej wzór chemiczny i nazwę systematyczną.

Zadanie 2.
Wymień właściwości fizyczne glukozy:
 stan skupienia,
 kolor,
 zapach,
 smak,
 rozpuszczalność w wodzie i rozpuszczalnikach organicznych.

Zadanie 3.
Wymień właściwości chemiczne glukozy:
 palność,
 reaktywność,
 enancjomeria.

Zadanie 4.
Wymień przykładowe zastosowania glukozy.






KARTA PRACY UCZNIA
CUKRY PROSTE: GLUKOZA I FRUKTOZA
GRUPA II

Zadanie 1.
Przedstaw budowę cząsteczki fruktozy, jej wzór chemiczny i nazwę systematyczną.

Zadanie 2.
Wymień właściwości fizyczne fruktozy:
 stan skupienia,
 kolor,
 zapach,
 smak,
 rozpuszczalność w wodzie i rozpuszczalnikach organicznych.

Zadanie 3.
Wymień właściwości chemiczne fruktozy:
 palność,
 reaktywność,
 enancjomeria.

Zadanie 4.
Wymień przykładowe zastosowania fruktozy.







KARTA PRACY UCZNIA
CUKRY PROSTE: GLUKOZA I FRUKTOZA
GRUPA III

Zadanie 1.
Przedstaw schematycznie przebieg procesu fotosyntezy.

Zadanie 2.
Zapisz równanie reakcji fotosyntezy. Nazwij reagenty. Określ warunki, w których zachodzi ten proces.

Zadanie 3.
Wyjaśnij jakie znaczenie ma fotosynteza dla środowiska naturalnego, roślin, zwierząt, ludzi.

KARTA PRACY UCZNIA
CUKRY PROSTE: GLUKOZA I FRUKTOZA
GRUPA IV

Zadanie 1.
Przedstaw schematycznie przebieg procesu fermentacji alkoholowej.

Zadanie 2.
Zapisz równanie reakcji fermentacji. Nazwij reagenty. Określ warunki, w których zachodzi ten proces.

Zadanie 3.
Wyjaśnij jakie znaczenie ma fermentacja alkoholowa dla środowiska naturalnego, roślin, zwierząt, ludzi.
Wyświetleń: 2391


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.