Katalog

Ewa Więcek, 2012-06-11
Łowicz

Edukacja czytelnicza, Ciekawostki

Lubię czytać ksiazki ponieważ...

- n +

Lubię czytać książki ponieważ…

Jest grupa osób, którą fascynują książki, towarzyszą w życiu codziennym, są odskocznią od trosk i zmartwień, są najlepszym przyjacielem, wnoszą coś nowego do ich życia. Miejsce bogate w zasoby pisma to biblioteka.
Biblioteka jest instytucją, która samym swym istnieniem świadczy o rozwoju kultury. Jest ona bowiem skarbnicą piśmiennictwa, przez które człowiek wyraża swój zmysł twórczy, inteligencję, znajomość świata i ludzi, a także umiejętność panowania nad sobą, osobistego poświęcenia, solidarności i pracy dla rozwoju dobra wspólnego. Biblioteka jest szczególną świątynią twórczego ducha ludzkiego.
Uważam, że największym osiągnięciem ludzkiego geniuszu w ciągu paru tysięcy lat historii naszej cywilizacji i kultury, jest książka. Właśnie książka i tylko książka przekazała wszystko, co stanowi twórczy wpływ człowieka na otoczenie i na innych ludzi.
Mitem jest przekonanie, że społeczeństwo nie czyta, bo biednieje. Jest odwrotnie: biednieje, bo nie czyta. Według brytyjskich danych, intelektualny i emocjonalny rozwój dzieci, którym się czyta od najmłodszych lat, jest o 30 proc. szybszy od tego wśród ich nie czytających rówieśników. Człowiek nieczytający to przeważnie osoba aspołeczna.
Czytanie jest ważnym zasobem człowieka oraz podstawą innych jego zdolności. To ważne narzędzie, w które rodzice wyposażają dziecko, by mogło realizować kolejne etapy nauczania szkolnego i przygotowywać się w ten sposób do dorosłego życia. Badania naukowe potwierdzają, że głośne czytanie dziecku kształtuje nawyk czytania i zdobywania wiedzy przez całe życie. Dzieci mające na co dzień kontakt z książką szybciej opanowują naukę czytania, łatwiej rozumieją treści, łatwiej też odnajdują wzajemne związki między faktami i zdarzeniami. Uczniowie, których rodzice rozumieją potrzebę czytania i którzy wpoili ją swoim dzieciom, będą nadal często odwiedzać bibliotekę, a ci, którzy już od najmłodszych lat nie znajdują wsparcia i drogowskazów w domu, prawdopodobnie nigdy nie docenią wartości książki.
Zaobserwowałam, że jest u nas w gimnazjum grupa aktywnych czytelników, która przeszukuje półki w bibliotece, aby znaleźć dla siebie książkę. Często pytają mnie – nauczyciela bibliotekarza, co bym im poleciła. Po krótkim wywiadzie czym się interesują, z jakiego gatunku chcą książkę, jakich autorów lubią najbardziej, wskazuję im pozycję, która według mnie najbardziej przypadnie im do gustu.
Często pytam się czytelników, dlaczego lubią czytać? Oto wypowiedzi uczennic z każdego poziomu nauczania.

Dlaczego kocham czytać?


Książki towarzyszą nam od samego początku. Poprzez księżniczki, smoki i zamki kształtujemy swój ulubiony gatunek literacki. Każdy gatunek, według mnie, uczy czegoś innego. Jeśli ktoś lubi grac na komputerze czy oglądać telewizję, bardzo szybko traci zarodek wyobraźni zasiany w dzieciństwie.
Do dobrej zabawy potrzebna jest tylko wyobraźnia. Za co można kochać książkę? Na pewno za jej różnorodność. Chcę się znaleźć na Hawajach, wśród pięknych palm i pysznych kokosów. Co robię? Biorę książkę i przenoszę się hen daleko za Ocean Spokojny, choć siedzę w swoim małym pokoiku. Czy kiedykolwiek będziecie mogli przenieść się do szkoły magii i zostać obserwatorem przygód małego, sławnego czarodzieja? Nie! Ale sięgnijcie po książkę i spróbujcie to sobie wyobrazić. Przeżyjecie to, co w realnym świecie byłoby niemożliwe. A dlaczego ja kocham czytać?
Bo mogę przenieść się w świat, gdzie wszystko może się zdarzyć. A, no i najważniejsze, nigdy się nie kończy…
Anna H. klasa 1

Lubimy czytać książki:

1) bo są „śmieszne, mądre i cudownie zadowalające”;
2) bo poznajemy inne światy w nich opisywane;
3) bo możemy wcielić się w role bohaterów i przeżywać wraz z nimi wspaniałe przygody;
4) bo możemy zapomnieć o szarej rzeczywistości i zagłębić się w świat w nich przedstawiony;
5) bo możemy częściej odwiedzać bibliotekę i panią bibliotekarkę;
6) bo lubimy śmieszne dialogi;
7) bo możemy sobie wyobrażać bohaterów i rozwijać wyobraźnię;
8) bo jest to lepsze niż komputer;
9) bo rozwijamy nasze zdolności językowe i wzbogacamy słownictwo;
10) bo jest to jedyna legalna ucieczka od codziennych obowiązków.
Katarzyna P. i Aleksandra B. klasa 2

Lubię czytać książki ponieważ:

- uważam, że są one najlepszą formą rozrywki nawet w XXI wieku;
- te o charakterystycznych, bardzo ciekawych watkach nie pozwalają się od nich oderwać (I wciąż ją kocham);
- ciekawe, dające dużo do przemyślenia lub pozwalające śledzić fabułę z głównymi bohaterami (np. Klinika śmierci);
- są oderwaniem od rzeczywistości (Harry Potter);
- pozwalają na poznanie wielu kultur (Biała Masajka);
- książki o nastoletnich dzieciach pokazują ich problemy, dzięki czemu stwierdzam, że jestem normalna i nie mam czym się martwić (Przerwany most);
- lektury szkolne uczą (Pamiętnik narkomanki);
- poznaję życie gwiazd tych żyjących lub nie (Żywcem pogrzebana);
- interesują, inspirują, uczą i bawią.
Barbara P. klasa 3

Chociaż dziewczynki są w różnym wieku ich wypowiedzi pokrywają się. Potwierdza się to, co pisałam na samym początku, że czytanie zaszczepione od najmłodszych lat owocuje. Tym dziewczynkom rodzice czytali książki na głos, gdy były jeszcze małe. Sami rodzice, a w szczególności mamy również dużo czytały i czytają nadal. W domach dziewcząt często następuje wymiana książek między mamą a córką.
Podsumowując, książki i czasopisma spełniają w życiu młodzieży doniosłą rolę. Obcowanie z nimi poszerza wiedzę o świecie i jest elementarnym przejawem kontaktu z kulturą. Jednak rozumne czytelnictwo nie ogranicza się do poznawania treści utworu literackiego czy dowolnej publikacji. Dostarcza ono także bogactwa przeżyć i refleksji kształtujących nie tylko umysł młodych czytelników, lecz także ich charaktery.
Potwierdzają to wypowiedzi uczennic z Gimnazjum nr 2 im. Jana Wegnera w Łowiczu.

Ewa Więcek
Nauczyciel bibliotekarz
Gimnazjum nr 2 im. Jana Wegnera w Łowiczu
Wyświetleń: 744


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.