|
|
Katalog Małgorzata Macuga, 2012-05-30 Raba Niżna Zajęcia przedszkolne, Konspekty Czysty świat wokół nasSCENARIUSZ ZABAW, ZAJĘĆ ORGANIZOWANYCH W PRZEDSZKOLU Grupa wiekowa: 4- latki Temat zajęć: Czysty świat wokół nas Cele ogólne: - rozwijanie umiejętności dostrzegania prawidłowego zachowania proekologicznego - wdrażanie do estetyki i czystości w najbliższym otoczeniu Cele szczegółowe: Dziecko: - porusza się, sprawnie omijając przeszkody, – uważnie słucha i powtarza piosenkę; – zgodnie bawi się z koleżankami i kolegami, – z uwagą słucha wiersza, – wie, jakie niebezpieczeństwa zagrażają środowisku przyrodniczemu. - dowiaduje się, co należy zrobić ze śmieciami w miejscach publicznych, Metody pracy: - rozmowa kierowana; - zajęć praktycznych; - metoda oglądowa; - burza mózgów Formy pracy: - indywidualna - zbiorowa Pomoce dydaktyczne: - różne zabawki jako przeszkody, - - I. Salach, „Obietnica”, [w:] I. Salach, „Wiersze dla przedszkolaka”, ZWiR „Iwanowski”, Płock 1995, s. 43; - plansze, tablice, ilustracje przedstawiające miejsca zniszczone, ilustracje przedstawiające las zaśmiecony i czysty - igły sosnowe, drucik, patyczki laryngologiczne, patyczki do szaszłyków, karton, wstążka, klej, nożyczki Literatura: - I. Salach, „Wiersze dla przedszkolaka”, ZWiR „Iwanowski”, Płock 1995, Przebieg lekcji: I. Zajęcia poranne „Omiń śmieci” – zabawa równoważna. Nauczyciel rozkłada na podłodze zabawki, między którymi będą poruszały się dzieci. Zadaniem dzieci jest maszerowanie po sali, i omijanie przeszkód w ustalony sposób (skok obunóż, przeskok na jednej nodze, slalom) „Przynieś butelkę” – zabawa bieżna. Na jednym końcu sali leżą dwa stosy butelek, a na drugim dwie drużyny. Zadaniem każdej z nich jest jak najszybsze dobiegnięcie do stosu, zabranie jednej butelki i powrót na koniec rzędu. Wygrywa drużyna, która pierwsza przyniesie wszystkie butelki. II. Zajęcia główne „Czysto- brudno”- porównywanie obrazków przedstawiających to samo miejsce zanieczyszczone i czyste. Dzieci oglądają plansze i ilustracje: rzeki, plaże, dzikie wysypiska w lesie itp. Każde dziecko wymienia i omawia jedną różnicę między obrazkami. Wspólnie zastanawiamy się, w jaki sposób można temu zaradzić. „Duszki leśne”- zabawa przy piosence „Miotełka i szufelka” – praca plastyczna. Dzieci wykonują przyrządy do robienia porządków wykorzystując do tego materiały naturalne (igły z sosny) oraz patyczki laryngologiczne, karton papieru i patyczki do szaszłyków i wstążkę. Zadaniem dzieci jest złożenie z kartonu po przerywanych liniach szufelki i zaklejenie boków. Następnie dzieci doklejają do niego patyczek laryngologiczny. Następnie z igieł sosnowych wykonujemy miotełkę. Z wysypanych na środek stolika igieł dzieci mają wyselekcjonować takie, które będą długością pasować do pozostałych. Następnie układają je koniuszkmi- kuleczkami do siebie tworząc w ten sposób miotełkę. Gdy dziecko uzna, że jego miotełka jest już wystarczająca, z pomocą nauczyciela przymocowuje miękkim drucikiem igły do patyczka. Po skończonej pracy nauczycielka przywiązuje zieloną wstążką (kolorem ekologów) miotełkę do szufelki. Będzie to znak, że odtąd przedszkolaki będą dbać o czystość. „Obietnica” – wysłuchanie wiersza I. Salach; rozmowa o niebezpieczeństwach zagrażających środowisku ze strony człowieka, oglądanie plansz, obrazków, fotografii miejsc zniszczonych ekologicznie, w wyniku pożarów itp. Nauczyciel czyta wiersz. Następnie prosi dzieci, aby zapamiętały, jaką obietnicę składają dzieci w wierszu i czyta utwór po raz drugi. Dzieci wymieniają zobowiązania: nie śmiecimy, nie płoszymy zwierząt, nie brudzimy rzeki, dbamy o czystość, chronimy przyrodę. Nauczyciel uświadamia dzieciom, że zanieczyszczenia są wynikiem działalności człowieka, ale można ich uniknąć, sprzątając, budując oczyszczalnie ścieków i spalin, bezpiecznie obchodząc się z ogniem, aby nie stać się sprawcą pożaru. Na zakończenie dzieci wstają i składają uroczystą obietnicę, że będą utrzymywać czystość wokół siebie. III Zajęcia popołudniowe „Rytm naszych butelek” – zabawa rytmiczna. Każde dziecko otrzymuje dwie małe plastikowe butelki po napojach. Nauczyciel na swoich butelkach wystukuje rytmy – dzieci je powtarzają. Następnie dzieci proponują kolejno swoje rytmy, a reszta powtarza. „Czyste morze” – ćwiczenia grafomotoryczne. Nauczycielka rozdaje dzieciom pocięte kawałki włóczki. Zadaniem dzieci jest ułożenie jej w różne fale: spokojne, wzburzone, małe, duże. Wyświetleń: 2591
Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione. |