Katalog

Justyna Bralewska, 2012-05-28
Troszyn

Zawodowe, Konspekty

Konspekt lekcji - "Zdolność podstojowa tłuszczu mleka."

- n +

Justyna Bralewska

Konspekt lekcji przetwórstwa mleka w klasie III Technikum Technologii Żywności

1.Dział: Operacje rozdzielania, rozdrabniania i normalizacji tłuszczu w mleka

2.Temat lekcji:Zdolność podstojowa tłuszczu mleka.

3.Cele operacyjne:

a) w zakresie wiadomości(uczeń potrafi):

-definiować pojęcia: zdolność podstojowa tłuszczu, sedymentacja, homogenizacja
- wyjaśniać istotę podstawania tłuszczu mleka
- wymieniać metody rozdzielania tłuszczu mleka(sedymentacja, filtrowanie i wirowanie)
-wymieniać zastosowanie zdolności postojowej tłuszczu mlecznego w przetwórstwie mlecznym
-omawiać niekorzystny wpływ podstawania tłuszczu na jakość przetworów mlecznych

b) w zakresie umiejętności(uczeń potrafi):

- wyjaśniać dlaczego zdolność popdstojowa nie jest wykorzystywana jako metoda rozdzielania tłuszczu mleka od plazmy w skali przemysłowej
-wskazywać sposoby zapobiegania podstawania tłuszczu mleka w przetwórstwie mleczarskim
-wyjaśniać od czego zależy szybkość podstawania tłuszczu

4.Cele nieoperacyjne
- uczeń pracuje na lekcji zgodnie z zasadami bhp

5.Metody nauczania
- słowna
- pokaz

6.Środki dydaktyczne

- karta pracy ucznia
- foliogramy
- zlewka, mleko

7.Przebieg lekcji

• Część wprowadzająca

- przywitanie się z uczniami, sprawdzenie listy obecności oraz sformułowanie tematu lekcji
- uczeń przypomina budowę tłuszczu mleka oraz jego formę występowania w mleku
- nauczyciel podsumowuje wypowiedź uczniów wykorzystując foliogram 1

• Część właściwa

- nauczyciel omawia na przykładzie mleka w zlewce zdolnośc tłuszczu do zbierania się na powierzchni mleka
- nauczyciel wprowadza pojęcie zdolność podstojowa tłuszczu oraz wyjaśnia istotę tej operacji (foliogram 2)
- uczniowie zapisują co to jest zdolność podstojowa tłuszczu i na czym polega
- nauczyciel omawia proces podstawania tłuszczu jako jedną z metod rozdzielania tłuszczu mleka od plazmy tj. sedymentację (foliogram 3)
- uczniowie zapisują do zeszytu
- nauczyciel wymienia zastosowanie tej metody w przemyśle mleczarskim oraz w gospodarstwie domowym
- nauczyciel wskazuje niekorzystny wpływ podstawania tłuszczu na jakośc przetworów mlecznych np. mleko spożywcze, jogurt, kefir, mleko zagęszczone.
- nauczyciel omawia operację homogenizacji jako metodę zapobiegajaca podstawaniu tłuszczu w przetworach mlecznych.
- uczniowie porównują zdolność podstojową tłuszczu mleka surowego i spożywczego homogenizowanego(foliogram 4)
- uczniowie zapisują do zeszytu definicję homogenizacji oraz cel jej stosowania

• Część podsumowująca( podsumowanie i utrwalenie nowej wiedzy)

- nauczyciel podsumowuje treści nauczania metodą pytań kontrolując poprawność wypowiedzi uczniów
- nauczyciel rozdaje karty pracy na których znajdują się treści nauczania
- uczniowie rozwiązują karty pracy
- nauczyciel wybiera 3 chętnych uczniów którzy odczytują poprawnie rozwiązane karty prac
- nauczyciel podaje i objaśnia pracę domową

Praca domowa

Wykonaj doświadczenie i wyciągnij wnioski.
Nalej do 2 słoików surowego mleka. Jeden postaw na 24 godziny w lodówce, drugi natomiast na parapecie w pokoju. Obserwuj prędkość zbierania się śmietanki obu słoikach. Następnie porównaj zdolność podstojową tłuszczu mleka przechowywanego w warunkach chłodniczych i w temperaturze pokojowej.


Wyświetleń: 1146


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.