AWANS INFORMACJE FORUM Dla nauczyciela Dla ucznia LOGOWANIE


Katalog

Joanna Marta Kromplewska, 2012-05-23
Kętrzyn

Zajęcia zintegrowane, Konspekty

"Jakie zwierzęta Zyją w ZOO?"

- n +

Temat: Jakie zwierzęta żyją w ZOO?

Cele: dziecko:
- rozpoznaje i nazywa zwierzęta żyjące w ZOO
- klasyfikuje zwierzęta według określonych cech
- zestawia rysunki zwierząt z zagadkami
- zna i rozpoznaje wśród innych liter, litery „Z,z”
- czyta sylaby z literą „Z, z”, układa wyrazy z sylab

Pomoce: W. Rawa „Zwierzyniec”, S. Łukasik, H. Petkowicz, S. Karaszewski „Wesoła szkoła sześciolatka” część 5, karty techniczne do wycinania i wypychania, magnetofon, płyta CD, kredki, nożyczki.

Przebieg zajęć:
I.
1. Wycinanie obrazków ze zwierzętami ( karty techniczne nr 1).

2. Zabawa muzyczno –ruchowa „Kangury”
Dzieci dobierają się parami. Jedno z nich jest mamą kangurzycą, a drugie dzieckiem. Skaczą razem po sali, dostosowując tempo skoków do słyszanej muzyki.
II.
1. Rozpoznawanie i nazywanie zwierząt żyjących w ZOO przy pomocy wyciętych wcześniej obrazków.
Pytania ukierunkowujące, np.
- Nazwij zwierzęta z obrazków.
- Gdzie można je zobaczyć?
- Dlaczego te zwierzęta żyją w ZOO?
- Czy chciałbyś odwiedzić ZOO?
- Które zwierzę mieszkające w ZOO lubisz najbardziej i dlaczego?

2. Klasyfikowanie zwierząt według określonych cech. Porównywanie liczebności zbiorów. Pytania ukierunko-wujące, np.
- Ile jest obrazków zwierząt mięsożernych?
- Jakie to zwierzęta?
- Ile jest obrazków zwierząt roślinożernych?
- Których zwierząt jest więcej?
- O ile więcej?
- Które zwierzęta narysowane na obrazkach, potrafią wejść na drzewo?
- Ile jest obrazków zwierząt poruszających się tylko po ziemi?
- Których zwierząt jest więcej?

3. Zabawa ruchowa „Wielbłądy” –dzieci poruszają się po podłodze na czworakach z wy-
prostowanymi nogami i rękami, z wysoko uniesionymi biodrami, udając wielbłądy.

4. Kolorowanie słonia – „Wesoła szkoła…”, str. 3, ćw.2

5. Zestawienie rysunków zwierząt z zagadkami literackimi W. Rawy pt. „Zwierzyniec”. Posłuchaj zagadek. Jeśli znasz zwierzęta, których nazwy są rozwiązaniem zagadek, podaj ich nazwę i odszukaj obrazek.
Lew
Sroga mina, wielka grzywa, kto już wie, jak się nazywam?
Główną z moich kocich ról jest panować jako król.
Bardzo czuję się zmęczony, boli głowa od korony.
Chyba warto iść z postępem, więc zostanę prezydentem.

Papuga
Czyszczę dziób i pióra stroszę, z przyjemnością wam donoszę:
Czy to pełnia, czy też nów, wciąż się uczę nowych słów.
Krytyką się nie przejmuję, często głupstwa wygaduję
I mogę na pożegnanie powiedzieć – dzień dobry, Janie!

Słoń
Ile ważę ? Kto policzy? Trzeba wagę gdzieś pożyczyć.
Lecz bez wagi widać też, jaki ze mnie wielki zwierz.
Serdecznie zapraszam w gości, by najświeższe wiadomości
Co zwierzętom się przyśniło, głośno trąbić, że aż miło.

Paw
Dziwiły się bardzo słonie: po co oczy na ogonie?
Puszę się, bo mam też czub, więc otworzę zaraz dziób,
By wykrzyczeć naokoło, że jestem ozdobą zoo.
Wszak wyczynem jest nie lada, ogon składać i rozkładać.

Zebra
Chociaż wstaję wcześnie rano, nie rozstaję się z piżamą
Przez calutki boży dzień, bliska mi jak własny cień.
Jestem dzielna niesłychanie, jak koń biegam po sawannie
I troszeczkę się przechwalam, że nie chodzę do kowala.

Wielbłąd
Żyłem tam, gdzie Beduini, w karawanach na pustyni.
Na mym grzbiecie mogłem nieść oprócz garbu juków sześć.
Choć gorąco tam szalenie, nie męczyło mnie pragnienie.
Dziś w snach przychodzą zwidy, znów oglądam piramidy.

Kangur
Pewnie dobrze to już wiecie, noszę w torbie własne dzieci.
Wszyscy przeżywają szok, kiedy z torbą robię skok
Lecz prawda jest właśnie taka, choćbym nie chciał, muszę skakać.
Jestem mistrzem i od roku profesorem od trójskoku.

Tygrys
Jako radża w każdym calu urodziłem się w Bengalu.
Można mnie rozpoznać w lot, jestem pręgowany kot.
Tata i kuzynów kilku występują dzisiaj w cyrku,
A o moim „miłym” bracie w „Księdze dżungli” przeczytacie.

Foka
Jak torpeda pruję fale i nurkuję doskonale,
Robię w wodzie tysiąc sztuk, bo mam płetwy zamiast nóg.
Posłuchajcie jeszcze chwilkę, umiem nosem kręcić piłkę.
Jestem, mówiąc między nami, żonglerem nad żonglerami.

Żyrafa
Widzę dookoła wszystko, bo szyję mam jak peryskop.
Zaglądam do ptasich gniazd, dobrze znam sekrety gwiazd.
Mam prócz tego długie nogi, śmieszne z kuleczkami rogi.
I choć patrzę na was z góry, nie brakuje mi kultury.

6. Wypowiedzi dzieci na podstawie ilustracji w książce – „Wesoła szkoła...” str.4
- Jak myślisz, gdzie znajduje się chłopiec?
- Popatrz na ilustrację i powiedz, które zwierzęta Zenek najbardziej lubi odwiedzać w ZOO?
- Jak wygląda zebra?
- Powiedz, jak wygląda bluzka Zenka?

7. Wprowadzenie małej i wielkiej, drukowanej i pisanej litery „Z, z” na podstawie wyrazów podstawowych: „zebra, Zenek”.
- Wyróżnianie głoski w nagłosie w wyrazach podstawowych;
- Podawanie innych wyrazów rozpoczynających się głoską „z”;
- Podawanie przykładów wyrazów, zawierających głoskę „z” w śródgłosie i wygłosie;
- Pokaz małej i wielkiej, drukowanej i pisanej litery „Z,z”;

8. Zabawa ruchowa „Wąż”
Dzieci leżą na plecach z rękoma przyciśniętymi do tułowia i nóg. Przesuwają się po podłodze do przodu jak wąż.

9. Doskonalenie analizy i syntezy wzrokowo- słuchowej.
- Wypowiadanie głoskami nazw zwierząt z obrazków;

10. Pisanie litery „Z, z” po śladzie – „Wesoła szkoła…” str. 5

III.
1. Wycinanie kartoników z sylabami (karty techniczne nr 3).

2. Czytanie sylab.

3. Układanie wyrazów z sylab.

4. Zabawy naśladowcze „Zwierzęta w ZOO”



Opracowała: Joanna Marta Kromplewska
Zgłoś błąd    Wyświetleń: 2933


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.


BAROMETR


1 2 3 4 5 6  
Oceń artukuł!



Ilość głosów: 0

Serwis internetowy, z którego korzystasz, używa plików cookies. Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, poprawy jakości świadczonych usług w tym dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do Twoich indywidualnych potrzeb). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do Internetu oraz w Polityce prywatności plików cookies.
Dowiedz się więcej.