AWANS INFORMACJE FORUM Dla nauczyciela Dla ucznia LOGOWANIE


Katalog

Ksenia Dźwigońska, 2012-05-07
Żory

Przyroda, Scenariusze

Opisujemy wygląd różnych przedmiotów.

- n +

Schemat lekcji


Temat: Opisujemy wygląd różnych przedmiotów.
Klasa …..
Czas: 45 minut
Cele lekcji
• określenie cech oglądanych przedmiotów
• wyjaśnienie, że obserwowane przedmioty wykonane są z różnych substancji
• podanie sposobów zapisywania obserwacji
• wyjaśnienie różnicy między cechą przedmiotu a właściwościami substancji

Metody i formy pracy
• pogadanka
• praca w grupach
• praca zespołowa
• praca indywidualna

Materiały
• koperty z nazwami różnych przedmiotów
• rekwizyty: gwóźdź, książka, szklanka, miska, drzwi, chusteczka, kilka rodzajów misek wykonanych z różnych substancji, kilka różnych przedmiotów wykonanych z jednakowych substancji
• podręcznik
• napisy z nazwami różnych substancji

Oczekiwane osiągnięcia ucznia
• określi cechy oglądanych przedmiotów
• zapisze swoje obserwacje
• wyjaśni, że obserwowane przedmioty są wykonane z różnych substancji.







INSTRUKCJA DLA GRUP Załącznik nr 1


1. W kopercie, którą dostaliście od nauczyciela, na niebieskich karteczkach, jest napisana nazwa jakiegoś przedmiotu.
2. Niebieskich karteczek nie pokazujcie pozostałym grupom.
3. Opiszcie wygląd tego przedmiotu i jego cechy charakterystyczne, tak żeby koledzy z innych grup mogli go na tej podstawie rozpoznać.
4. Opis ten zamieśćcie w waszym zeszycie w zadaniu 1.
5. Po zakończeniu zadania wybierzcie jedną osobę, która przedstawi wyniki waszej pracy.

Czas na wykonanie zadania ok. 10 minut

UWAGA: Podczas prezentacji pozostałych grup uważnie słuchamy i nie przeszkadzamy sobie wzajemnie!



W wykonaniu opisu pomocne mogą być pytania:
• Czy ten przedmiot ma jakiś zapach?
• Jaki ma kształt?
• Jaką ma twardość?
• Czy ma smak?
• Jakich jest rozmiarów?
• Jakiej może być barwy? itp.





ETAPY LEKCJI
PRZEBIEG LEKCJI
UMIEJĘTNOŚCI KLUCZOWE
UWAGI





ZAANGAŻOWA-
NIE
Powtórzenie z lekcji poprzedniej – pogadanka.

Wprowadzenie – krótka pogadanka na temat otaczających nas przedmiotów.

Organizowanie – uczniowie tworzą sześć grup czteroosobowych i organizują się wewnątrzzespołowo
w oparciu o instrukcję.

Planowanie – Po zapoznaniu się z treścią instrukcji każda grupa przystępuje do analizy zadania.

Grupa I – opisuje książkę
Grupa II – opisuje szklankę
Grupa III – opisuje miskę
Grupa IV – opisuje drzwi
Grupa V – opisuje chusteczka
Grupa VI – opisuje gwóźdź

Komunikowanie się nauczyciel – uczeń.



Organizowanie wewnatrzzespolowe.


Planowanie i organizowanie pracy.


Porozumiewanie się, dochodzenie wspólnych stanowisk.

Wyjaśnienie celów lekcji.


Załącznik nr 1 „Instrukcja”



BADANIE I PRZE-
KSZTAŁCANIE
Uczniowie przystępują do realizacji zadań. Wykonują przydzielone im zadania według instrukcji.

Efektywne współdziałanie
w grupie.
Rozwiązywanie problemów
w sposób twórczy.
Skuteczne komunikowanie się w rożnych sytuacjach.

Uczniowie uważnie czytają polecenia.
Nauczyciel wyjaśnia ewentualne wątpliwości uczniów.




PREZENTACJA
Przedstawiciel każdej grupy odczytuje głośno opis danego przedmiotu. Pozostali uczniowie odgadują jaki jest to przedmiot.
Wykonanie zadania 4 z zeszytu ucznia, dopasowanie do opisywanych przedmiotów odpowiednich nazw substancji, z których te przedmioty są wykonane.
Wykonanie zadania 6 z zeszytu ucznia.

Prezentowanie efektów pracy zespołowej.
Argumentowanie.
Komunikowanie się nauczyciel – uczeń.

Uczniowie prezentują efekty pracy.




REFLEKSJA

Lekcja dobiegła końca. Uczniowie wykonują zadanie podsumowujące z „Moich notatek”, w którym zapisują
o czym należy pamiętać podczas obserwacji i podczas jej opisu.

Ocena własnego uczenia się.
Nauczyciel krótko podsumowuje pracę na lekcji.

Zgłoś błąd    Wyświetleń: 734


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.


BAROMETR


1 2 3 4 5 6  
Oceń artukuł!



Ilość głosów: 0

Serwis internetowy, z którego korzystasz, używa plików cookies. Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, poprawy jakości świadczonych usług w tym dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do Twoich indywidualnych potrzeb). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do Internetu oraz w Polityce prywatności plików cookies.
Dowiedz się więcej.