Katalog

Edyta Lipińska, 2012-04-11
Siedlce

Matematyka, Konspekty

Konspekt lekcji matematyki w klasie IV

- n +


KONSPEKT LEKCJI MATEMATYKI W KLASIE IV


I. DANE:
1. Imię i nazwisko nauczyciela: Edyta Lipińska
2. Przedmiot: matematyka
3. Klasa: IVc
4. Data: 25.02.2009r.
5. Czas: 45min

II. INFORMACJA O ZAJĘCIACH:
1. Dział programu: Podzielność liczb naturalnych
2. Temat: Dzielniki i wielokrotności liczb – ćwiczenia
3. Zakres treści:
- dzielniki liczb
- wielokrotności liczb
- liczby pierwsze i złożone
4. Cele lekcji:
a)ogólne:
uczeń znajduje dzielniki i wielokrotności liczb oraz rozróżnia liczby pierwsze i złożone
b)operacyjne:
- uczeń potrafi: wyznaczyć dzielniki i wielokrotności liczb, zastosować zdobytą wiedzę w rozwiązywaniu zadań praktycznych
- uczeń zna: tabliczkę mnożenia i dzielenia, liczby pierwsze i złożone, różnicę między dzielnikiem a wielokrotnością
- uczeń pozna: Sito Eratostenesa
5. Strategia nauczania: asocjacyjna
6. Zasady nauczania: wiązanie teorii z praktyką, utrwalanie wiedzy
7. Metody nauczania: ćwiczeniowo-praktyczna, gra
8. Formy pracy: praca zbiorowa i indywidualna, praca w grupach, praca w parach
9. Środki dydaktyczne: podręcznik, kostka do gry, sito Eratostenesa (zał. 1), Ballada o Eratostenesie(zał. 2)

III. TOK ZAJĘĆ:
1. Sprawy organizacyjne

2. Sprawdzenie pracy domowej

3. Podanie tematu lekcji

4. Realizacja tematu lekcji:
A. Przypomnienie wiadomości o dzielnikach i wielokrotnościach
B. Ćwiczenie 1
a)Wypisz wszystkie dzielniki liczb: 12, 30, 48
b)wypisz po pięć wielokrotności liczb: 3, 10, 25
Uczniowie rozwiązują ćwiczenie w zeszytach, a wybrani uczniowie na tablicy.
C. Rozwiązywanie zadania 5/181 z podręcznika
Uczniowie rozwiązują zadanie w zeszytach, a wybrani uczniowie na tablicy.
D. Ćwiczenie 2 – praca w trzech grupach
Wybrani przez nauczyciela reprezentanci grup rzucają kostką do gry, otrzymane wyniki rzutów zapisują na tablicy. Następnie zliczają sumę wyrzuconych oczek i ją również zapisują na tablicy. Zadaniem każdej grupy jest wypisanie wszystkich dzielników i po pięć wielokrotności zapisanych sum.
E. Ćwiczenie 3
Nauczyciel przypomina uczniom ich numery w dzienniku lekcyjnym. Zadaniem każdego ucznia jest wypisanie w zeszycie wszystkich dzielników liczby oznaczającej numer w dzienniku. Nauczyciel prosi o podniesienie rąk uczniów, którzy otrzymali 1 dzielnik, 2 dzielniki, 3 dzielniki, itd. (wprowadzenie do punktu F)
F. Przypomnienie pojęć: liczba pierwsza i złożona.
Uczniowie, którzy otrzymali dwa dzielniki proszeni są o zapisanie swoich numerów z dziennika na tablicy. Nauczyciel prosi o dopisanie jeszcze kilku innych liczb pierwszych mniejszych od 100
G. Jako wprowadzenie do pracy w grupach nauczyciel czyta uczniom Balladę o Eratostenesie
H. Ćwiczenie 4 – podział klasy na 2-osobowe grupy
Uczniowie dostają kartki z liczbami (zał. 1) i wyznaczają liczby pierwsze zgodnie ze wskazówkami nauczyciela (metodą sita Eratostenesa). Następnie wybrani uczniowie zapisują na tablicy kolejne liczby pierwsze mniejsze od 100
I. Podsumowanie pracy grupowej - ciekawostka, trochę historii:
Wczasach Eratostenesa pisano na tablicach woskowych i liczb nie skreślano, lecz wykuwano Po przeprowadzeniu wyżej opisanego postępowania tabliczka przypominała sito, stąd metoda wyznaczania liczb pierwszych nosi nazwę „Sita Eratostenesa”

5. Podsumowanie lekcji

6. Zadanie i omówienie pracy domowej: Czy umiesz? Sprawdź! str.182




…………………………….
Wyświetleń: 1668


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.