Katalog

KAMILLA BER, 2012-03-19
KOSZALIN

Religia, Konspekty

Scenariusz katechezy dla przedszkolaków – dzieci 5 i 6 letnich

- n +

Temat: Jesteśmy na Drodze Krzyżowej.

Cele:
 Zapoznanie dzieci z Drogą Krzyżową
 Kształtowanie wdzięczności za dar zbawienia
Dziecko:
 Śpiewa piosenkę i modli się
 Poznaje stacje Drogi Krzyżowej
 Wie, że Jezus umarł na krzyżu
 W skupieniu słucha opowiadania
 Aktywnie uczestniczy w zajęciach
Metody: rozmowa, opowiadanie, zabawa, nauka modlitwy,
Formy: grupowa, indywidualna,
Pomoce: obrazki z każdą stacją Drogi Krzyżowej, plakat z krzyżem, czerwone kredki, obrazki do pokolorowania,

Przebieg zajęć:
1. Katecheta wita się z dziećmi i rozpoczyna zajęcia modlitwą – piosenką „Święty kocha Boga”/taki duży, taki mały/.
2. Dzieci siadają w kółeczku na dywanie. Katecheta wspólnie z dziećmi przypomina jak się nazywa czas, który przygotowuje nas do świąt Wielkiej Nocy?
W Wielkim Poście staramy się poprawić, zrobić coś dobrego każdego dnia. Pomaga nam w tym wielkopostne serce. Pamiętacie, żeby do niego zaglądać? Pan Jezus chce nam pomagać, ale my musimy go oto prosić w modlitwie. Dziś poznamy taką modlitwę, którą odmawiamy w Wielkim Poście podczas Drogi Krzyżowej. Spróbujemy teraz nauczyć się tej modlitwy: Któryś za nas cierpiał rany, Jezu Chryste zmiłuj się nad nami. Dzieci powtarzają.
3. Katecheta przypomina o postanowieniu Kasi i Marka. Kasia postanowiła więcej się modlić. Dlatego postanowiła, że razem z tatą wybierze się na Drogę Krzyżową w najbliższy piątek. Jak Marek o tym usłyszał, to postanowił wybrać się razem z nimi. W kościele ludzie śpiewali i szli za krzyżem i księdzem od I stacji do XIV, a dzieci wyjaśniały co działo się w każdej ze stacji. Marek z Kasią grzecznie, w ciszy i w skupieniu szli razem z innymi dziećmi. W drodze do domu dzieci próbowały przypomnieć sobie nazwy stacji i tata im w tym pomagał. Jak wymienili stację XIV okazało się, że doszli już do domu.
Pytania do tekstu:
 Gdzie wybrały się dzieci z tatą?
 Co robili w kościele?
 Ile ma stacji Droga Krzyżowa?
4. Teraz katecheta mówi, że: mam dla Was propozycję, byśmy przeszli naszą Drogę Krzyżową w przedszkolu. Rozłożyłam obrazki, które przedstawiają każdą stację. Na początku i na końcu pomodlimy się modlitwą, którą dziś poznaliśmy.
Modlitwa „Któryś za nas cierpiał rany…” Stacja I – stacja XIV i modlitwa „Któryś za nas cierpiał rany…”
5. Dzieci siadają na dywanie, a katecheta pyta:
 Co robiliśmy podczas Drogi Krzyżowej?
 O kim mówią nam stacje Drogi Krzyżowej?
 Gdzie Pan Jezus doszedł?
Pan Jezus doszedł na Golgotę, na której umarł na krzyżu z miłości do każdego z nas. Jego śmierć, a potem zmartwychwstanie otworzyło nam drogę do nieba.
6. Katecheta prosi dzieci, by wstały i tłumaczy zabawę. Wyobraźcie sobie, że jest upał, jest bardzo gorąco i musicie wejść po schodach. Wchodzimy bardzo wysoko, a na plecach mamy ciężki plecak. Idziemy i coraz trudniej jest nam wejść, czasami się potykamy, aż w końcu siadamy ze zmęczenia.
7. Katecheta mówi, że tak ciężko było iść dla Pana Jezusa. Dlatego teraz wstańmy i przeprośmy Go za wszystkie złe czyny, niemiłe słowa, za to, że czasami nie słuchamy pani w przedszkolu, rodziców domu. Dzieci powtarzają za katechetą słowa: Przepraszamy Cię Panie Jezu.
8. Katecheta mówi, że: przyniosłam dziś na zajęcia taki plakat. Co na nim widzicie? Kogo symbolizuje to serce? Pan Jezus umarł za nas, więc my dziś dorysujemy siebie dając Mu naszą miłość. Dlatego pod krzyżem narysujemy po kolei serduszka. Do domu dostaniecie podobne obrazki do kolorowania. Poproście rodziców, może zabiorą Was w piątek na Drogę Krzyżową do kościoła.
9. Stańmy na koniec zajęć przodem do naszego plakatu. Na zakończenie pomodlimy się najkrótszą modlitwą, czyli znakiem krzyża św.

opracowany przez mgr Kamillę Ber
Wyświetleń: 7048


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.