Katalog

Izabela Bbbbbbbb, 2012-03-09
Rabka

Zajęcia przedszkolne, Scenariusze

Scenarisz zajęć dla dzieci 6 letnich - przygotowanie do nauki czytania i pisania

- n +

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W GRUPIE DZIECI 6 LETNICH Z ZAKRESU PRZYGOTOWANIA DO NAUKI CZYTANIA I PISANIA


Grupa: dzieci 6 - letnie


Cele ogólne:
rozwijanie spostrzegawczości wzrokowej
doskonalenie percepcji wzrokowej i słuchowej jako przygotowanie do nauki czytania i piswania
ćwiczenie motoryki ręki dominującej.


Cele operacyjne:
dzieli swoje imię na sylaby
umie odczytać globalnie wyraz z rozsypani literowej
potrafi wyróżnić głoskę w nagłosie
przyporządkuje wyrazy do odpowiedniej ilustracji
potrafi segregować litery wg podanych cech ( wielkie, małe, samogłoski)
układa swoje imię z rozsypanki literowej
dzieli wyrazy na sylaby
potrafi odnaleźć swoje imię wśród innych
stara się samodzielnie wykonać zadania
potrafi współdziałać w grupie
układa wyrazy z pojedynczych liter i dopasowuje je do obrazka
układa wyrazy z sylab
potrafi złożyć obrazek z części
rozpoznaje wyrazy globalnie
rysuje szlaczek na kratkowanym papierze według instrukcji nauczyciela - orientuje się -na kartce papieru  ( prawa strona, lewa strona, środek, góra, dół )
rozwija sprawność manualną


Metody
czynna – zadań stawianych do wykonania, ćwiczenia utrwalające
słowna -objaśnienia, instrykcje

Formy
indywidualna, zbiorowa

Pomoce dydaktyczne
piłeczka, kartki z imionami, kredki, kartki w kratkę, ilustracje z postaciami z bajek, kolorowe karty, kostka, karteczki z literami,ilustracje, fragmenty obrazków, nożyczki, płyta CD


Przebieg:

1. Zabawa z piłką „Imiona” – ćwiczenia analizy sylabowej
Wszyscy stoją w kole. Prowadząca pyta się dzieci „Jak mama woła dziecko?”- A-da, O-la, Kac-per. Uczestnicy rzucają  piłkę do wybranych osób. Kto ma piłkę wymawia sylabami swoje imię
Zadajemy dzieciom pytanie „Jak nazywamy wymieniane części słów?”( sylaby)

2. Dzieci. stoją w kole z nauczycielką i trzymają się za ręce. Na słowa nauczycielki:
„Witam osoby, które mają jako pierwszą głoskę imienia „E”- te osoby kłaniają się”,
„Witam wszystkich na „A”- te osoby klaszczą w dłonie,
Następnie dzieci siedzą w kole wraz z nauczycielką, w prawą stronę podaje ona kolejne wizytówki. Każde dziecko zatrzymuje kwiat z napisanym swoim imieniem, pozostałe wizytówki dzieci podają dalej. Zabawa trwa do momentu, aż wszystkie dzieci odszukają kartki ze swoim imieniem. Wszyscy przeliczają ile kwiatów pozostało. Dzieci wspólnie
z nauczycielem odczytują imiona nieobecnych kolegów i koleżanek. Uczestnicy mogą liczyć ile tego dnia przyszło dziewczynek ilu chłopców i ile jest wszystkich dzieci.

3.Zabawa ruchowa pt. „Słychać- nie słychać.”
Dzieci spacerują w rytmie muzyki po klasie. Kiedy nauczycielka powie wyraz, zadaniem dzieci jest zauważenie czy w wyrazie tym występuje głoska „r” czy też nie. Jeśli występuje dzieci siadają po turecku i klaszczą w dłonie, a jeśli nie występuje stają na jednej nodze.

4. Dzieci podzielone są na zespoły, jeden zespół układa na podłodze litery z własnych ciał. Pozostałe dzieci odgadują, jakie to litery.

5. Zabawa ruchowa „Jestem wielką literą „A”. Dziecko „zamienia” się w literę podaną przez nauczyciela.


6.Ćwiczenia Paula Dennisona – wykonywanie ruchów naprzemiennych według instrukcji nauczyciela celem usprawniania  pisania
Dotknij lewą ręką prawego łokcia i odwrotnie
Dotknij lewą ręką prawego ucha i odwrotnie
Dotknij lewą ręką prawego kolana i odwrotnie

7. Ćwiczenia grafomotoryczne
Dyktando graficzne, rysowanie szlaczków na kratkowanym papierze według instrukcji nauczyciela. Kończenie szlaczka bez instrukcji. Dziecko zaczyna rysować od kropki.

8. „Na wiosennej łące” – rysowanie  według instrukcji nauczyciela na zielonych kartkach.
Nadeszła  wiosna. Na łące w prawym górnym rogu zaświeciło słoneczko. Na środku łąki fruwał kolorowy motylek. W lewym dolnym rogu wyrósł kwiatek.
W prawym dolnym rogu rosło drzewko. W lewym górnym rogu płynęła chmurka.


9. Zabawa z kostką „Jaka to bajka? – odgadywanie tytułu bajki na podstawie odkrywanych fragmentów obrazków; w obręczach znajdują się ilustracje bajek (Czerwony Kapturek, Kot w butach, Kopciuszek, Królewna Śnieżka) przykryte kartami w różnych kolorach, Do każdej bajki przypisany jest odpowiedni kolor(czerwony, zielony, niebieski, żółty)
Chętne  dziecko rzuca kostką, wypada kolor np. czerwony, wówczas odkrywa jeden element przykrytej  bajki w/w kolorze, i próbuje podać jej tytuł, zabawa toczy się tak długo aż podane zostaną wszystkie tytuły bajek


10. Podział dzieci na 4 zespoły; każdy zespół ma za zadanie wybrać z kilku obrazków tylko elementy pasujące do otrzymanej ilustracji bajki
Zespół I – bajka „Czerwony Kapturek” (koszyk, wilk, gajowy, dom w lesie)
Zespól II – bajka „Kopciuszek” (pantofelek, kareta, wróżka, sala balowa)
Zespół III – bajka „Królewna Śnieżka” (krasnale, lusterko, jabłko, królewicz)
Zespół IV – bajka „Kot w butach” (młodzieniec, kot, buty, młyn)


11. Zaproszenie dzieci do wykonania przygotowanych przez nauczyciela zadań
„Moje imię” – ułożenie imion z liter znajdujących się na małych kartkach
„Moja mama” – składanie obrazka z części i ułożenie napisu „mama” z pojedynczych liter
- „Takie same wyrazy” – pod ilustracjami znajdują się wyrazy,zadaniem dziecka jest odnalezienie dwóch takich samych
- „Obrazki i napisy” – dobranie odpowiedniego napisu do obrazka
„Układanie nazw obrazków z rozsypanki literowej”
- „Brakujące litery”- w wyrazach i zdaniach wstawianie brakujących liter


12. Dzieci podzielone są na 4 zespoły. Dwa zespoły mają za zadanie ułożenie takich słów, aby zaczynały się na „m”. Nauczycielka podaje dzieciom przykład: mleko. Kolejne dwa mają za zadanie ułożenie słów gdzie „m” będzie w dowolnym miejscu danego wyrazu.

12. Praca indywidualna. Każde dziecko otrzymuje inny obrazek. Jego zadaniem jest pokolorowanie tylko tych przedmiotów, które mają głoskę „l”. Po wykonaniu zadania dzieci opowiadają co znajduje się na ich ilustracjach i jaki przedmiot pokolorowały


13. Dokończ słowo. Nauczyciel mówi pierwszą sylabę słowa rzucając piłkę do dziecka, które musi dokończyć słowo, np.:
ba – lon.

14. Szukanie głosek. Dzieci siedzą lub stoją w kółku. Nauczyciel mówi dowolny wyraz. Jeżeli w tym wyrazie występuje poszukiwana głoska dzieci łapią się za swoje ucho, w przeciwnym wypadku łapią się za ucho sąsiada.

15. Zabawy z literami; -dzieci wyszukują wśród liter
(rozsypanych na dywanie) te ,które już znają

segregowanie w pętlach liter wielkich i małych
wyróżnienie tych, które są samogłoskami

16. DOBIERANIE LITEREK W PARY – połącz liniami litery w pary: literę małą z literą wielką; literę pisaną z literą drukowaną.
a)PRACA ZE SZNUROWADŁEM:
- ułóż ze sznurowadła literę „O”,
- teraz ułóż inną literę.



17. Ćwiczenia ruchowo – graficzne. Kreślenie sylwet kwiatów, konturów słońca, chmurek , uśmiechu itp. w powietrzu i na plecach kolegi.


18. Ćwiczenia graficzne „Kwiaty dla mamy
- dobieranie z rozsypanki dwóch połówek kwiatów według koloru i kształtu
-obrysowywanie konturów na obrazku,
-kolorowanie kwiatów
- rozcinanie obrazka na 5 części wg wyznaczonych linii,
-naklejanie powstałej rozsypanki na kartkę.

19. Podziękowanie dzieciom za wytrwałą pracę i uczestinctwo we wspólnych zabawach


Wyświetleń: 12344


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.