|
|
Katalog Dorota Majka, 2012-03-05 Trzciana Matematyka, Konspekty Wielokrotności liczb naturalnych - konspekt lekcjiWielokrotności liczb naturalnych Lekcja w klasie IV – 11.01.2011r. Cele lekcji : - uczeń rozumie pojęcie wielokrotności, wspólnych wielokrotności, - uczeń potrafi wskazać wielokrotności liczb naturalnych, - uczeń zna pojęcia i potrafi rozróżnić liczby parzyste i nieparzyste. Metody pracy: - dialog - aktywne działanie Formy pracy: - zbiorowa - indywidualna Środki i materiały dydaktyczne: - podręcznik do matematyki - piktogramy Przebieg lekcji: I Faza przygotowawcza 1. Nauczyciel sprawdza obecność uczniów na lekcji. 2. Podanie tematu i celu lekcji. II Faza realizacyjna Nauczyciel na przykładzie szklanek przedstawia pojęcie wielokrotności. W sklepie sprzedawane są szklanki pakowane po 6 sztuk. Ile sztuk szklanek kupimy jeśli weźmiemy : 1 opakowanie, 2 opakowania, 3 opakowania, 4 opakowania. (użycie piktogramów) Nauczyciel wskazuje uczniom, iż wyniki mnożenia (ilość szklanek) to wielokrotności liczby 6. Nauczyciel zapisuje na tablicy definicję wielokrotności, a uczniowie zapisują ją w zeszycie. Wielokrotność liczby to wynik mnożenia tej liczby przez pewną liczbę naturalną. Uczniowie przypominają co to są liczby naturalne. Uczniowie wspólnie wyznaczają wielokrotności liczb: 3, 5, 8. Uczniowie indywidualnie wyznaczają po trzy wielokrotności swojego numeru z dziennika. Uczniowie indywidualnie wyznaczają wielokrotności liczby 2. Nauczyciel wskazuje uczniom, iż wielokrotności które wypisali to liczby parzyste, a wszystkie pozostałe liczby to liczby nieparzyste. Uczniowie z pomocą nauczyciela rozwiązują zadanie 1. a) Znajdź najmniejszą spośród liczb, które są większe od 100 i są wielokrotnościami liczby 23. b) Znajdź największą spośród liczb, które są mniejsze od 200 i są wielokrotnościami liczby 45. Uczniowie z pomocą nauczyciela rozwiązują zadanie 2. Ustal, ile jest liczb, które: a) są wielokrotnościami liczby 20 i są mniejsze od 200 b) są wielokrotnościami liczby 50 i są mniejsze od 350 c) są wielokrotnościami liczby 400 i są mniejsze od 2000 d) są wielokrotnościami liczby 1070 i są mniejsze od 10000. Uczniowie ustnie rozwiązują zadanie 3. Które z podanych zdań są prawdziwe: 1. Nie ma liczb parzystych, które są wielokrotnościami liczby 5. 2. Każda liczba naturalna jest wielokrotnością liczby 3. 3. Każda liczba naturalna jest wielokrotnością liczby 1. 4. Liczba 0 jest wielokrotnością każdej liczby naturalnej. 5. Każda wielokrotność liczby 6 jest wielokrotnością liczby 3. 6. Wszystkie wielokrotności liczb nieparzystych są liczbami nieparzystymi. Uczniowie rozwiązują w zeszytach zadanie 4. Uczniowie w parach otrzymują kopertę z rozsypanką cyfrową składającą się z 3 kartoników - na każdym kartoniku napisana jest jedna cyfra np. 2 4 0 Z podanych cyfr należy ułożyć wszystkie możliwe liczby jednocyfrowe, dwucyfrowe i trzycyfrowe, które są wielokrotnościami liczby np. 4. Sprawdzenie poprawności przez nauczyciela. Uczniowie rozwiązują samodzielnie zadanie 5. Następujące liczby : 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17,18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39 podkreśl różnymi kolorami: a) pomarańczowym - wielokrotności liczby 2 b) zielonym - wielokrotności liczby 3 c) niebieskim - wielokrotności liczby 4 Co zauważyłeś/-aś? III Podsumowanie lekcji Przypomnienie pojęć poznanych na lekcji: wielokrotność, liczby parzyste i nieparzyste. Nauczyciel wyróżnia uczniów którzy byli aktywni w czasie lekcji. Nauczyciel zadaje pracę domową: podręcznik str. 116 zad. 4 i 5. Wyświetleń: 1136
Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione. |