Katalog

Dorota Przyborowska- Sulich, 2012-03-01
Toruń

Zajęcia przedszkolne, Scenariusze

Bystre oko, mądra głowa, sprawna ręka

- n +

SCENARIUSZ SPOTKANIA DLA RODZICÓW I DZIECI KLAS ZEROWYCH


PT: Bystre oko, mądra głowa, sprawna ręka...

Przygotowanie i prowadzenie: Dorota Przyborowska - Sulich
Data: 15.10.2010r, czas trwania 90 minut
Adresaci spotkania: uczniowie uczęszczający na zajęcia logopedyczne
(klasa 0a i 0b), rodzice dzieci


Cele główne zajęć:

Dla Rodziców:


1. nawiązanie współpracy z Rodzicami uczniów uczęszczających
na zajęcia logopedyczne
2. zintegrowanie grupy
3. rozbudzanie świadomości edukacyjnej Rodziców


Dla Dzieci:

1.
1. ćwiczenia percepcji wzrokowej, słuchowej
2. ćwiczenia logicznego myślenia oraz wyobraźni plastycznej
3. ćwiczenia grafomotoryki
4. nawiązanie kontaktu pozalekcyjnego z nauczycielem



Cele operacyjne: dzieci i rodzice potrafią

różnicować podobieństwa na przykładzie plansz „Gacek- gdzie jesteś?”
przyswoić zasady gry „Pory roku”
myśleć logicznie i prawidłowo odpowiadać na zagadki
odszukać ukryte nazwy zwierząt w podanych wyrazach, zdaniach
wykonać proste prace plastyczne (obrysować kontury, dorysować element)






Forma pracy: indywidualna, w zespole 2,3- osobowym (dziecko wraz z rodzicem)

Środki dydaktyczne: gra „Gacek, gdzie jesteś?”, „Zagadki Smoka Obiboka”, „Pory roku”, ilustracje, teksty zdań, teksty zagadek, kartki do rysowania,

Literatura metodyczna
J. Jastrząb, „Gry i zabawy w terapii pedagogicznej”
M. Bogdanowicz , „W co bawić się z dziećmi”
M. Bogdanowicz, „ Przytulanki czyli wierszyki na dziecięce masażyki”



PRZEBIEG ZAJĘĆ

Powitanie Rodziców i Dzieci
Cel: wprowadzenie zaproszonych gości w miłą, serdeczną atmosferę,
poinformowanie o celu spotkania

Po krótkim wstępie nauczyciel przechodzi do części właściwej
spotkania.

Zabawa „Moje imię”
Cel: ćwiczenie percepcji słuchowej, pamięci wzrokowej

Uczestnicy stają w kółko. Każdy z nich po kolei wymienia swoje imię,
mówi na jaką głoskę zaczyna się jego imię. Ruchem rąk pokazuje przedmiot, którego nazwa rozpoczyna się na tę samą głoskę.


Mam na imię Patryk.
Na początku słyszę „p”.
„P” jak ... piłka.
„P” jak ... pudło.


Gdy wszyscy uczestnicy zabawy przedstawią się, zadaniem grupy jest
zaprezentowanie zapamiętanych imion i gestów każdego z uczestników.



Zabawa „Mistrz spostrzegania”
Cel: rozwijanie spostrzegania wzrokowego u dzieci

Nauczyciel rozdaje dzieciom plansze z gry „Gacek, gdzie jesteś? ” oraz każdemu uczestnikowi zabawy po 4 ilustracje z postaciami zwierząt. Zadaniem dziecka jest ustalenie czy postacie zwierząt przedstawione na małych ilustracjach są takie same jak na dużej planszy.


Gramy w grę „Pory roku”
Cel: wprowadzenie uczestników spotkania w zabawę poprzez naukę szlachetnej
i uczciwej rywalizacji między zespołami

Nauczyciel zaprasza rodziców i dzieci do zabawy przy stolikach. Rodzic
i dziecko pozostają w jednym zespole, grając z zespołem przeciwnym . Zabawa polega na dopasowaniu, losowo, na chybił -trafił, z przepaską na oczach, małych ilustracji do dużych plansz przedstawiających pory roku.



Zagadki dla Dzieci
Cel: ćwiczenie logicznego myślenia dzieci

Nauczyciel rozdaje koperty z tekstami zagadek, rodzice czytają ich treść, a dzieci odpowiadają na nie. .

Choć się zielonej trawy naje, to jednak białe mleko daje. (krowa)
Ten prawdziwy wychodzi na łąkę, ten cukrowy ozdabia święconkę. (baranek)
Gdy ten olbrzym zbliża się do morskiej plaży, ludzie z wody wyskakują, jakby ich zaczęła ona nagle parzyć. (rekin)


Zabawa „Ksero”
Cel: ćwiczenie grafomotoryki dziecka, wdrażanie do dokładności i
precyzji

Dzieci otrzymują kartki i kredki. Dobierają się w pary a następnie odrysowują kolejno swoje dłonie i stopy. Porównuje je z odrysowanymi konturami sąsiadów.


Zabawa „Kto to, co to?”
Cel: relaks dla dzieci, redukcja napięcia mięśniowego

Nauczyciel wybiera dziecko na ochotnika, którego zadaniem jest odgadnąć kim jest w zabawie. Nauczyciel zakłada dziecku na głowę opaskę, która pokazuje grupie kim został w zabawie ochotnik (jabłko, koszulka, telefon komórkowy, fotel). Zadaniem wybranego dziecka jest zadawanie pytań typu: Czy to osoba? czy jest to zrobione z plastiku? czy służy to do jedzenia? Widownia odpowiadając udziela tylko dwóch odpowiedzi : TAK-NIE. Zabawa trwa tak długo, aż dziecko odgadnie kim zostało w zabawie.
Teleturniej dla Rodziców
Cel: odpoczynek, relaks dla dzieci, wprowadzenie elementu zabawy dla rodziców

Nauczyciel rozdaje rodzicom kartki ze zdaniami, w których ukryły się nazwy zwierząt. Zadaniem każdego rodzica jest odnalezienie ukrytych nazw.


Listonosz roznosi korespondencję.
Ewelinka włożyła nowe kozaczki.
Wcześniej padał deszcz, ale teraz świeci słońce.

Zabawa „Wyobraźnia”
Cel: wzbogacanie wyobraźni uczniów, ćwiczenie motoryki małej

Uczestnicy otrzymują kartkę z narysowanym kołem, zadaniem każdego dziecka jest dorysowanie wg własnej pomysłowości reszty rysunku.
Po wykonanym zadaniu nauczyciel z pomocą dzieci prezentuje gotowe prace.




Pożegnanie Uczniów i Rodziców, podziękowanie za przybycie i udział w spotkaniu.
Wyświetleń: 2278


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.