Scenariusz lekcji geografii dla klasy III
W krainie wielkich dolin
CELE OGÓLNE:
-----doskonalenie umiejętności dostrzegania współzależności pomiędzy warunkami przyrodniczymi a formami użytkowania ziemi
-----umiejętne korzystanie z map jako źródła informacji
CELE SZCZEGÓŁOWE:
Uczeń zna:
----położenie oraz nazwy krain geograficznych, cechy klimatu i rzeźby wchodzących w skład pasa nizin
UCZEŃ ROZUMIE:
----pojęcie-rzeźba staroglacjalna
UCZEŃ POTRAFI:
----wskazać na mapie fizycznej Polski pas nizin i krainy wchodzące w skład tego pasa
----korzystać z map tematycznych w celu określenia cech poszczególnych krain geograficznych
----samodzielnie zaznaczać na mapie konturowej Polski pas nizin
METODY NAUCZANIA
--informacyjna
--operatywna
--problemowa
FORMA NAUCZANIA
--zbiorowa
--grupowa
--indywidualna
ŚRODKI DYDAKTYCZNE
--okazy skał-wapień i less
--plansza- "TWORZENIE SIĘ RZEŹBY STAROGLACJALNEJ W CZWARTORZĘDZIE"
--mapa fizyczna Polski, mapki konturowe Polski, atlasy
PRZEBIEG LEKCJI
Część wstępna
---uczniowie przypominają wiadomości z ostatniej lekcji
.pas pojezierny-krótka charakterystyka fizycznogeograficzna,
wskazanie na mapie fizycznej Polski
..wyjaśnienie pojęcia rzeźba młodoglacjalna
Część główna
---nauczyciel przy pomocy planszy- "Tworzenie się rzeźby staroglacjalnej w czwartorzędzie" wyjaśnia nazwę- rzeźba staroglacjalna
---.podział klasy na pięć grup, z których każda badać będzie inną krainę
.na polecenie nauczyciela uczniowie zaznaczają poszczególne krainy na mapkach konturowych Polski
.nauczyciel rozdaje przedstawicielom poszczególnych grup instrukcje z zadaniami do wykonania (wszyscy otrzymują jednakowe zadania, ale każda grupa wykonuje je dla innej krainy)
..na podstawie mapy geologicznej Polski określ rodzaj utworów skalnych występujących na powierzchni na obszarze krainy
..na podstawie mapy hipsometrycznej Polski określ położenie geograficzne
..na podstawie mapy GLEBY określ rodzaje gleb i ich przydatność rolniczą a na podstawie mapy ROLNICTWO określ użytkowanie gruntów w wyznaczonej krainie
..na podstawie mapy PRZEMYSŁ wypisz surowce mineralne, ośrodki górnictwa i przemysłu przetwórczego badanej krainy
..na podstawie mapy gęstości zaludnienia oceń stopień koncentracji ludności w krainie oraz gęstość zaludnienia na tle całego kraju ,
..na podstawie mapy TURYSTYKA oceń możliwości rozwoju turystyki i wypisz główne obszary i ośrodki turystyczne
Część podsumowująca
1. Na polecenie nauczyciela liderzy poszczególnych grup podchodzą do mapy fizycznej Polski-wskazują omawianą krainę i krótko charakteryzują krajobraz poszczególnych krain wchodzących w skład pasa nizin .
2.Nauczyciel dokonuje oceny uczniów pod względem zaangażowania na lekcji
3.Zadanie pracy domowej
Na podstawie omawianych wiadomości na lekcji uzupełnij tabelę
Opracowanie: mgr Małgorzata Pieszak
Gimnazjum im.Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Piotrkowie Kuj.