Katalog

Joanna Patoła, 2012-02-24
Klimontów

Matematyka, Ciekawostki

Pomocnicy matematyki

- n +

Pomocnicy matematyki

Matematyka - przedmiot sprawiający często uczniom wiele problemów. Uczeń musi ją zrozumieć, aby sprawnie się w niej poruszać. Jednakże samo rozumowanie nie wystarcza. Wiele wiadomości wymaga zapamiętania. Z pamięcią bywa różnie – raz lepiej , raz gorzej - zwłaszcza, gdy wiele podobnych informacji dociera do nas w krótkim czasie. Moja krótkie doświadczenie w zawodzie nauczyciela matematyki przypomniało mi moje trudności w tym przedmiocie z czasów szkolnych. Widząc jak uczniowie borykają się z odtwarzaniem reguł i nazw, zaczęłam stosować w nauczaniu nietypowe, ale nasuwające się automatycznie porównania, zaczęłam szukać w Internecie wierszyków i ciekawostek pozwalających w łatwy sposób coś zapamiętać. Poniżej przedstawiam kilka tych, które bardzo spodobały się uczniom i ułatwiły im pracę.

Znaki rzymskie

Niby nic trudnego, ale z uwagi na rzadkość stosowania i występowanie w życiu znaków rzymskich, zapisywanie i odczytywanie (zwłaszcza większych liczb) sprawia wiele kłopotów. Odwołałam się tu do monitora LCD ( prawie każde dziecko ma go w domu) – i ułożyłam po kolei:

L C D

50 100 500



Jednostki długości/masy

Uczniowie mylą ilość gramów i dekagramów w kilogramie, a samo określenie, że „kilo” to 1000 nie wystarczyło. Zapisaliśmy:

K I L O

1 0 0 0

Kilogram zawierał więc 1000 gram ów, kilometr 1000 metrów i usłyszałam od czwartoklasisty pytanie: „czy kilowat ma 1000 watów?”

Róża wiatrów

Mimo tego, że wszystkie dzieci uczą się angielskiego, zapamiętanie angielskich symboli kierunków jest trudne. Tu pomógł wierszyk, w którym pierwsze litery odpowiadają kierunkom.
Na Ekierce Siedzi Wrona

Liczby w działaniach

W dodawaniu mam składniki,
A w mnożeniu są czynniki.

Sumę mamy ze składników,
Zaś iloczyn jest z czynników.

odjemna odjemnik odejmuje
I różnicę otrzymuje.

Gdy dzielną przez dzielnik podzielę
Mam iloraz w niedzielę.

I w dzień zwykły i od święta
NIE DZIEL PRZEZ 0, PAMIĘTAJ!

Pamiętaj Chimero,
Nie dziel przez zero.


Oś rzędnych i odciętych – X/Y

Aby nie mylić powiedziałam, że Y jest długi więc pasuje do osi pionowej.
Z osią rzędnych i odciętych poradziłam sobie wykonując ręką gest odcięcia głowy i dodając słowo „odcięcie” .




Joanna Patoła
Wyświetleń: 1395


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.