Katalog

Katarzyna Skolimowska, 2012-02-10
Bielsko-Biała

Język polski, Konspekty

KRÓTKO, ZWIĘŹLE I NA TEMAT, CZYLI PRZEPIS NA DOBRĄ INSTRUKCJĘ

- n +

Konspekt z języka polskiego dla klasy I






TEMAT: KRÓTKO, ZWIĘŹLE I NA TEMAT,
CZYLI PRZEPIS NA DOBRĄ INSTRUKCJĘ.


CEL GŁÓWNY:
* Powtórzenie i utrwalenie zasad pisania instrukcji.

CELE OPERACYJNE:
Uczeń:
· potrafi prawidłowo podać wyznaczniki i zasady konstruowania instrukcji,
· pisze instrukcje na karcie pracy – wejścia do labiryntu, obsługi żelazka, obsługi kuchenki mikrofalowej,
· podczas pracy w grupie tworzy instrukcję otwierania drzwi i wchodzenia np. do klasy.

FORMY PRACY:
* indywidualna,
* grupowa,
* zbiorowa.


METODY:
* problemowa,
* ćwiczeń praktycznych.

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
* karta pracy (zał. nr1),
* tekst Instrukcji użycia płynu czyszczącego „Błysk” – jako przykład instrukcji,
z jakiej korzystamy na co dzień, a także tekst instrukcji Julio Cortazara: Wchodzenie po schodach, jako przykład instrukcji artystycznej (nawet filozoficznej).

PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Sprawy organizacyjne:
- przywitanie się z uczniami
- sprawdzenie obecności.

2. Uczniowie indywidualnie na swoich kartach pracy tworzą instrukcje wejścia do labirynt (na podstawie pomocniczych rysunków),obsługi żelazka oraz obsługi kuchenki mikrofalowej. (zał. nr1)

2. Krótka pogadanka na temat instrukcji:

* Co to jest instrukcja?
* Do czego służy? W jakich sytuacjach jest nam pomocna?
* Jak powinna być napisana? Jakie my – z punktu widzenia odbiorcy – mamy
oczekiwania w stosunku do tekstu instrukcji?



3. Podanie tematu lekcji:
KRÓTKO, ZWIĘŹLE I NA TEMAT CZYLI PRZEPIS NA
DOBRĄ INSTRUKCJĘ.

4. Wspólne tworzenie notatki:

PRZEPIS NA DOBRĄ INSTRUKCJĘ:

a. Poucz odbiorcę o sposobie postępowania w jakiejś dziedzinie.
b. Podaj kolejność i sposób wykonania, nie zapominaj o przysłówkach typu: dokładnie, powoli, energicznie.
c. Podaj informację w sposób zwięzły i precyzyjny.
d. Stosuj formy bezokolicznika (np. przesunąć, przekręcić) lub czasowniki w trybie rozkazującym (np. przesuń, przekręć).
e. Stosuj przejrzysty układ graficzny (punkty, odstępy, rysunki).
f. Wyróżnij w tekście ważne elementy (podkreślenie, kursywa, pogrubienie).
g. Dbaj o poprawność i estetykę zapisu.

5. Nauczyciel czyta przykładowe instrukcje:

- Instrukcja użycia płynu czyszczącego „Błysk”- jako przykład instrukcji z jakiej korzystamy na co dzień,
- Julio Cortazar: Wchodzenie po schodach- jako przykład instrukcji artystycznej, filozoficznej.



6. Uczniowie w grupach (4-5 osób) samodzielnie tworzą instrukcję otwierania drzwi
i wchodzenia np. do klasy.

7. Weryfikacja kilku instrukcji – konfrontacja z wykonywaniem opisywanych czynności.
Nauczyciel otwiera drzwi i wchodzi do klasy zgodnie z zaleceniami w tekście
instrukcji.

9. Wnioski końcowe.

10. Pożegnanie się z uczniami.
Wyświetleń: 2603


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.