Katalog

Agnieszka Weremijewicz, 2012-02-02
Rybnik

Język angielski, Scenariusze

U lekarza – scenariusz lekcji języka angielskiego w 3 klasie gimnazjum

- n +

Konspekt lekcji języka angielskiego w III klasie gimnazjum

Temat: At doctor’s. U lekarza.

Cele lekcji:
- wiadomości: uczniowie znają słownictwo dotyczące chorób, sposobów ich leczenia;
- umiejętności: uczniowie potrafią poprawnie wymawiać i pisać słownictwo dotyczące chorób, sposobów ich leczenia, podać wiele objawów chorób, dopasować sposoby leczenia do różnych chorób oraz zachować się w przychodni lub szpitalu;
- postawy: uczniowie uczą się pracy w grupie oraz odpowiedniego zachowania u lekarza lub w szpitalu;

Pomoce dydaktyczne: tablica, zeszyty, przedmioty życia codziennego, zdjęcia/obrazki, dodatkowe ćwiczenia;
Formy pracy: praca indywidualna, w parach;
Metody: burza mózgów, prezentacja słownictwa, ćwiczenia praktyczne, uczenie przez działanie, łączenie słownictwa, dialogi, prezentacja wyników pracy;


PRZEBIEG LEKCJI

- Powitanie, sprawdzenie obecności, zapoznanie uczniów z tematem lekcji;
- Nauczyciel zadaje uczniom pytanie, jak często chodzą do lekarza oraz czy boją się wizyt w przychodni lub szpitalu;
- Uczniowie pracują w parach i ich zadaniem jest wypisanie jak najwięcej części ciała w czasie 2 minut;
- Następnie nauczyciel wprowadza nowe słownictwo dotyczące chorób i ich sposobów leczenia poprzez pokazywanie obrazków, rzeczy lub gestów;
- Nauczyciel rozdaje materiały z właśnie poznanymi wyrazami, a uczniowie powtarzają każde słowo za nim (załącznik nr 1);
- Potem każdy uczeń po kolei wybiera jedno słówko i pokazuje gestem, a reszta zgaduje, o czym pomyślał;
- Uczniowie pracują w parach, jedna osoba z pary wybiera wyraz i piszę każdą literę tego słowa na plecach partnera, który następnie próbuje je odgadnąć;
- Nauczyciel rozdaje uczniom listę różnych objawów i zapisuje różne choroby na tablicy;
- Zadaniem uczniów jest dopasowanie odpowiednich objawów do różnych chorób;
- Każda para wybiera 1 karteczkę z zapisaną na niej chorobą i podaje, jakie ich zdaniem można zastosować leczenie w takiej sytuacji;
- Uczniowie układają wyrazy w zdaniach w odpowiedniej kolejności tak, aby powstały wyrażenia, których zarówno lekarz jak i pacjent mogą używać podczas wizyty w przychodni lub szpitalu (załącznik nr 2);
- Następnie każda para wybiera 1 sytuację i przygotowuje dialog dotyczący wizyty u lekarza;
- Słownictwo jest powtarzane;

Zadanie domowe:
Zadaniem uczniów jest napisać wiadomość do koleżanki lub kolegi, w której wyjaśnią zdrowotne powody ich nieobecności np. na urodzinach koleżanki lub kolegi (uczniowie piszą, dlaczego nie mogą przyjść, na jaką chorobę cierpią i jakie leczenie zastosował lekarz);

Opracowała: mgr Agnieszka Weremijewicz, nauczycielka języka angielskiego w Gimnazjum z Oddziałami Integracyjnymi nr 7 im. Czesława Miłosza w Rybniku

Załącznik nr 1:
Vocabulary:

1. prescription - recepta
2. sneeze - kichać
3. injection - zastrzyk
4. plaster – gips, plaster
5. bruise - siniak
6. bandage - bandaż
7. sling - temblak
8. operation - operacja
9. prescribe – przepisać receptę
10. food poisoning – zatrucie pokarmowe
11. a broken arm – złamana ręka
12. allergy - alergia
13. be allergic to – być uczulonym na
14. a burn - poparzenie
15. pneumonia lung – zapalenie płuc
16. flu - grypa
17. sore throat – ból gardła
18. cough - kaszel
19. stomachache – ból brzucha
20. headache – ból głowy
21. feel dizzy – mieć zawroty głowy
22. faint - zemdleć
23. fever - gorączka
24. hangover - kac
25. vaccination - szczepienie
26. rash - wysypka
27. ointment - maść
28. chickenpox – ospa wietrzna
29. stitches - szwy
30. mumps – świnka
31. German measles - różyczka
32. cancer - rak
33. heart attack – atak serca
34. stroke - wylew

Symptoms of the illnesses:

1. I have a headache.
2. I feel sad.
3. I’ve got chest pains.
4. I’m losing weight.
5. I’ve got a cough.
6. I’ve got painful joints.
7. I feel dizzy.
8. I’ve got hallucinations.
9. I have very high blood pressure.
10. I’m sneezing.
11. I fainted.
12. I’ve got fever.
13. I’ve got a sore throat.
14. I’ve lost my apetite.
15. I can’t breathe.
16. I want to vomit.

Załącznik nr 2
Put words in the correct order:

1. is/ what/ matter/ ?
2. right/ are/ all/ you/ ?
3. don’t/ I/ feel/ well/ very
4. have/ a headache/ I
5. you/ off/ can/ take/ t-shirt/ your/ ?
6. want/ examine/ to/ I/ you
7. have/ take/ you/ to/ antibiotics
Wyświetleń: 3137


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.