Katalog

Bożena Krystyna Bakuła, 2012-01-05
Królewo

Ekologia, Prezentacje

Materiały dotyczące zanieczyszczenia powietrza

- n +

WSTĘP

GIMNAZJALISTO I MATURZYSTO!
Chcesz dobrze zdać egzamin gimnazjalny LUB maturę ?
- zapisz się na darmowy kurs

"Ochrona powietrza- źródła i skutki zanieczyszczeń powietrza”

KURS OBEJMUJE ZAGADNIENIA:

1.lekcja- Budowa atmosfery ziemskiej.
2.lekcja- Składniki powietrza- właściwości i otrzymywanie.
3. lekcja- Czym jest zanieczyszczenie powietrza?
Źródła i rodzaje zanieczyszczeń powietrza:
a) naturalne
b) antropogeniczne.
4.lekcja- Skutki zanieczyszczenia powietrza:
A) efekt cieplarniany
B) kwaśne deszcze
C) dziura ozonowa
D) smog
5.lekcja- Ochrona powietrza przed zanieczyszczeniami.




LEKCJA PIERWSZA:
TEMAT: BUDOWA ATMOSFERY ZIEMSKIEJ.
Atmosfera to powłoka gazowa otaczająca ciało niebieskie, np. planetę Ziemię. Atmosferę ziemską wypełnia powietrze, które jest mieszaniną gazów: azotu (~78%), tlenu (~21%), argonu (~0,9%), dwutlenku węgla (tlenku węgla (IV)), neonu, helu, kryptonu, ksenonu, wodoru, ozonu. Ponadto atmosfera zawiera domieszki gazowe, stałe i ciekłe, np. parę wodną, amoniak, jod, tlenki metali powstałe jako produkt spalania (siarki, fosforu) oraz aerozole (bakterie, pyłki, dym, sadze itp.). Powietrze podlega ciągłym przemianom. Może zmieniać się jego skład chemiczny oraz właściwości fizyczne. Mimo to niektóre składniki powietrza są niezmienne, ich ilość pozostaje stała. Zaliczamy do nich azot, tlen oraz gazy szlachetne. Wśród gazów szlachetnych należy wymienić argon, hel, neon, krypton i ksenon. Ponadto do stałych składników powietrza można zaliczyć: wodór i metan. Drugą grupę stanowią te elementy powietrza, które mogą ulegać zmianom. Wśród nich wymienia się: wodę, w postaci pary wodnej, gazy przemysłowe, takie jak dwutlenek węgla, dwutlenek siarki oraz tlenki azotu, a także związki organiczne i składniki mineralne. Skład jakościowy i ilościowy powietrza zmienia się w miarę oddalania od powierzchni Ziemi. W wyższych warstwach atmosfery wzrasta udział wodoru, powietrze robi się też coraz rzadsze, co można opisać jako spadek ciśnienia atmosferycznego wraz ze wzrostem wysokości. Atmosfera nie ma wyraźnej granicy zewnętrznej – na wysokości kilkuset kilometrów płynnie przechodzi w przestrzeń kosmiczną. Zostało w niej wyróżnionych kilka warstw.
PRZEKRÓJ PRZEZ ATMOSFERĘ
zmiany temperatury wraz z wysokością



Do powierzchni Ziemi przylega troposfera o grubości do 17 km nad Równikiem; nad biegunami grubość troposfery zmniejsza się nawet do 5 km. W niej zachodzą najbardziej istotne dla człowieka procesy, które decydują m.in. o pogodzie i klimacie. Nieco wyżej, w dolnej części stratosfery, znajduje się ozonosfera. Występujący tam tlen ma postać ozonu (trójtlenu-O3), który znacznie ogranicza dopływ szkodliwego promieniowania ultrafioletowego do naszej planety. Pozostałe warstwy są już bardzo rozrzedzone (75% całkowitej masy powietrza zawarte jest do wysokości 10 km nad Ziemią) i praktycznie nie mają znaczenia dla życia człowieka. Podany podział wynika ze zmian temperatury wraz ze wzrostem wysokości: w troposferze temperatura spada, w stratosferze rośnie, w mezosferze ponownie spada, a w termosferze znów rośnie. Powietrze w atmosferze znajduje się w nieustannym ruchu.
Ozon to trójatomowa cząsteczka tlenu - O3, posiadająca charakterystyczny, „świeży” zapach. Tworzy się w wyniku wyładowań atmosferycznych, jest to gaz nietrwały, wykazujący silne działanie utleniające - bakteriobójcze, stąd ozon jest stosowany do dezynfekcji wody oraz powietrza. W nadmiernych ilościach jest szkodliwy dla żywych organizmów. Gdy ozon występujący w atmosferze znajduje się blisko powierzchni Ziemi jest to zjawisko negatywne, a jeśli występuje w górnych powłokach stratosfery - 50km nad powierzchnią Ziemi - jest to zjawisko pozytywne. Ozon znajdujący się w stratosferze spełnia bardzo ważną funkcję. ochrania organizmy żywe oraz rośliny przed złym wpływem promieniowania ultrafioletowego przenikającego ze Słońca na Ziemię.

Czy wiesz, że?
W obszarach tropikalnych zawartość pary wodnej w atmosferze może sięgać powyżej 4%. (Porównaj z normalnym – ilościowym składem powietrza.)
Ozon to postać tlenu, która ma zdolność do pochłaniania szkodliwego dla organizmów żywych promieniowania ultrafioletowego. Największe skupienie tego gazu występuje na wysokości 25–30 km.
Azot jest niezbędny roślinom do wytwarzania białka. Bezpośrednio z atmosfery pobierają go tylko rośliny motylkowe.
Gdyby w atmosferze nie było cząstek stałych (aerozoli), nie mogłyby się tworzyć chmury.
Badania satelitarne wykazują, że ślady atmosfery ziemskiej występują nawet na wysokości 20 000 km.
Na wysokości ok. 80 km temperatura powietrza wynosi ok. -90 C. Zorze polarne tworzą się na wysokości ponad 200 km.
Człowiekowi udało się skroplić powietrze. Dokonali tego Polacy – Karol Olszewski i Zygmunt Wróblewski w 1883 r.
Gdyby nie było atmosfery ziemskiej, to temperatura na naszej planecie nie przekraczałaby 0°C.
Najistotniejsze zjawiska pogodowe zachodzą w dolnej warstwie atmosfery (do 18 km) zwanej troposferą.
W troposferze temperatura maleje z wysokością średnio o 0,6°C na każde 100 metrów.
Sprawdź, czy wiesz- podkreśl w nawiasie właściwą odpowiedź :
1. Atmosfera to powłoka ziemska (w stanie skupienia gazowym, ciekłym, stałym) .
2. Atmosferę ziemską wypełnia powietrze, które jest (mieszaniną gazów, mieszaniną związków chemicznych, mieszaniną pierwiastków).
3. Skład jakościowy i ilościowy powietrza (zmienia się, nie zmienia się) w miarę oddalania od powierzchni Ziemi.
4. Ozon to odmiana tlenu, tzw. trójtlen, który znacznie ogranicza dopływ szkodliwego promieniowania ultrafioletowego do naszej planety (prawda/fałsz).
5. Gazowe powietrze udało się skroplić w 1883 r. dwum (amerykańskim, polskim, radzieckim) chemikom - Karolowi Olszewskiemu i Zygmuntowi Wróblewskiemu.

http://www.youtube.com/watch?v=c4Ld9vadNUE- film Atmosfera - Ochronna Powłoka Ziemi
Wyświetleń: 903


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.