|
|
Katalog Anna Michalak, 2011-10-11 Toruń Język angielski, Konspekty KonspektScenariusz. zajęć dydaktyczno- wyrównawczych/pozalekcyjnych z języka angielskiego realizowanych w ramach projektu. 9.1.2 Podnoszenie osiągnięć edukacyjnych uczniów szkół podstawowych województwa kujawsko pomorskiego w Szkole Podstawowej nr 33 w Toruniu. Data: 2010.09.27 Czas : 45 minut Poziom: początkujący klasa szósta-beginners class VI Temat zajęć: Czas gramatyczny Present Continuous- What is she doing now? Cele lekcji : utrwalenie i poszerzenie wiadomości z zakresu gramatyki –czas Present Continuous. Cele operacyjne: pod koniec zajęć uczniowie będą umieli poprawnie konstruować zdania w czasie Present Continouous. Umiejętności: mówienie, słuchanie, czytanie, pisanie Formy pracy: praca indywidualna, praca w parach. Czas Przebieg zajęć Ćwiczenia, materiały oraz techniki użyte do nauczania dzieci z dysleksją 1. Lead in Wprowadzenie Rozgrzewka Językowa 8-10 minut Gra Bingo: przypomnienie podstawowych czasowników związanych z omawianym tematem. Nauczyciel zapisuje na tablicy podstawowe czasowniki związane z omawianym tematem np.: talk to a friend, play cards, make a sandwich, take a photo, write an email, have a shower, read a book, make a bed, sit on the chair, wash a car ,meet friends, chase the cat, play with a ball, sleep ,swim, itd. Następnie uczniowie wybierają i zapisują dowolnie dziewięć wybranych przez nich czasowników w postaci ramki do gry w Bingo w zeszycie i zaczynają grę. Talk to a friend Make a sandwich Listen to music Take a photo Play cards Write an email Wash the car Have a shower Read a book Każdy uczeń zaznacza na swojej planszy pionkami od 2 do 4 czasowników. Nauczyciel odczytuje wyraźnie czasowniki z tablicy w dowolnej kolejności, jeśli uczeń postawił swój pionek na wyrazie, który przeczytał nauczyciel, może go zdjąć. W momencie, gdy dziecko zdejmuje ostatni pionek ze swojej planszy woła; BINGO. Uczeń, który jako pierwszy zdjął wszystkie pionki z planszy, wygrywa grę i przejmuję rolę nauczyciela- teraz on odczytuje czasowniki z tablicy pozostałym uczestnikom gry itd. Powtórzenie znanego słownictwa za pomocą gry językowej BINGO Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w Ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Czas Przebieg zajęć Ćwiczenia, materiały oraz techniki użyte do nauczania dzieci z dysleksją 2. Presentation Prezentacja nowego materiału 8-10 minut Nauczyciel wyjaśnia strukturę gramatyczną czasu Present Continuous odnosząc się do kinesthetic learning modality. ( źródło-A. Butkiewicz, K. Bogdanowicz,Dyslexia in the English Classroom, str.83). Nauczyciel umieszcza każdy wyraz na osobnym kartoniku. Przypina kartoniki do tablicy i prezentuje konstrukcję ZDANIA OZNAJMUJĄCEGO SUSAN IS READING A BOOK NOW. Uczniowie widzą z jakich elementów zbudowane jest zdanie oznajmujące w czasie Present Continuous. Następnie nauczyciel demonstruje TWORZENIE PYTAŃ poprzez przemieszczenie drugiego elementu na początek. IS SUSAN READING A BOOK NOW. Ostatnim etapem jest przestawienie techniki TWORZENIA PRZECZEŃ poprzez dodanie kartonika ze słówkiem NOT. SUSAN IS NOT READING A BOOK NOW. Kinesthetic learning modality. 3. Practice Praktyka językowa 15 minut Nauczyciel rozdaje uczniom kartki z rozsypaną wyrazową pięciu zdań w czasie Present Continuous. Uczniowie pracują w parach układając pięć zdań z rozsypanki wyrazowej w czasie Present Continuous. Wygrywa para, która najszybciej ułoży poprawnie pięć zdań. Przedstawiciel pary odczytuje głośno zdania. JOHN IS TALKING TO A FRIEND. MARY IS MAKING A SANDWICH. WE ARE DOING OUR HOMEWORK. I AM WRITING AN EMAIL THEY ARE WASHING A CAR. Ćwiczenie percepcji słuchowo-wzrokowo-ruchowej. Rozsypanka Wyrazowa. Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w Ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Czas Przebieg zajęć Ćwiczenia, materiały oraz techniki użyte do nauczania dzieci z dysleksją Następnie nauczyciel prosi uczniów o przekształcenie zdań w pytania. Uczniowie tworzą pytania poprzez przemieszczenie drugiego elementu na początek każdego zdania. Wygrywa para, która najszybciej wykona zadanie. Przedstawiciel pary odczytuje głośno pytania. IS JOHN TALKING TO A FRIEND IS MARY MAKING A SANDWICH. ARE WE DOING OUR HOMEWORK. AM I WRITING AN EMAIL. ARE THEY WASHING A CAR. Kolejnym etapem jest przekształcenie powyższych pytań w przeczenia. Nauczyciel rozdaje każdej z grup kartoniki ze słówkiem NOT. Wygrywa para, która najszybciej wykona poprawnie to zadanie. Przedstawiciel pary odczytuje głośno przeczenia. JOHN IS NOT TALKING TO A FRIEND. MARY IS NOT MAKING A SANDWICH. WE ARE NOT DOING OUR HOMEWORK. I AM NOT WRITING AN EMAIL THEY ARE NOT WASHING A CAR. Następnie nauczyciel rozdaje każdemu z uczniów kopie obrazka pociętego na kawałki. Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w Ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Czas Przebieg zajęć Ćwiczenia, materiały oraz techniki użyte do nauczania dzieci z dysleksją ( źródło-. A. A. Jackson, Elementary Grammar- Worksheets, str. 60). Uczniowie pracują samodzielnie, ich zadaniem jest ułożenie kompletnego obrazka. Następnie uczniowie dobierają się w pary. Nauczyciel rozdaje każdej z par, zestaw czterech czasowników adekwatnych do sytuacji przestawionej na obrazku. Zestaw czasowników: chase the cat, play with a ball, swim, sleep. Zadaniem każdej pary jest zapisanie w zeszycie, a następnie głośne wypowiedzenie czterech zdań w czasie Present Continuous opisujących sytuację widoczną na ułożonym obrazku. Wygrywa ta grupa, która ułoży bezbłędnie cztery zdania w Czasie Present Continuous. Przedstawiciel grupy zapisuje zdania na tablicy. 1. The dog is chasing the cat. 2. The children are playing with a ball. 3. The fish is swimming. 4. Grandad is sleeping. Ćwiczenie percepcji słuchowo-wzrokowo-ruchowej. Układanie obrazka. Opisywanie obrazka. 4. Production ( controlled) Produkcja językowa 10 minut Nauczyciel rozdaje uczniom zestaw dwóch obrazków: Picture 1 i Picture 2 przestawiających podobne sytuacje. ( źródło - J. Bygrave, B, Abbs, I . Freebairn, Sky 1 Activity book, str.76,77). Następnie prosi uczniów, aby porównali obrazek 1 z obrazkiem 2 układając do każdego z obrazków pięć zdań w Czasie Present Continuous.np: In the Picture 1 - A boy is making a photo But ( ale ) In the Picture 2- A boy is listening to music itd. Uczniowie zapisują zdania w zeszycie, a następnie prezentują swoje prace na forum grupy głośno czytając zdania. Ćwiczenie percepcji słuchowo-wzrokowo-ruchowej. Porównywanie obrazków. Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w Ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Czas Przebieg zajęć Ćwiczenia, materiały oraz techniki użyte do nauczania dzieci z dysleksją 5. Summing-up Podsumowanie zajęć. 3-4 minuty Nauczyciel podsumowuje zajęcia, pyta uczniów jakie nowe słownictwo oraz struktury językowe poznali na zajęciach, dziękuje za współpracę oraz nagradza uczniów za wytrwałą i sumienną pracę naklejkami „ Bravo”. Autor scenariusza : Anna Michalak- nauczyciel j. angielskiego w Szkole Podstawowej nr 33 w Toruniu. Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w Ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Wyświetleń: 2894
Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione. |