Katalog

Alicja Skowronek
Geografia, Konspekty

Interakcja Ziemia - człowiek. Gospodarowanie zasobami naturalnymi Ziemi - konspekt lekcji dla I kl. gimnazjum

- n +

Konspekt lekcji geografii dla klasy I gimnazjum

Treści Podstawy Programowej:
Interakcja Ziemia - człowiek. Gospodarowanie zasobami naturalnymi Ziemi.

Ścieżka międzyprzedmiotowa : Edukacja Ekologiczna.
Przyczyny i skutki niepożądanych zmian w litosferze.

Moduł programu:
Dzieje geologiczne Ziemi.

Temat lekcji:
Skały dokumentami dziejów Ziemi. Rozpoznawanie skał i minerałów.

Cele ogólne:
1. Kształtowanie umiejętności tłumaczenia zjawisk i procesów zachodzących w przyrodzie nieożywionej w geologicznej skali czasu oraz dostrzegania przejawów tych procesów w otaczającej rzeczywistości.
2. Kształtowanie naukowego poglądu ucznia poprzez obserwacje i logiczne wnioskowanie - prowadząc obserwacje, doświadczenia i relacjonując ich wyniki uczniowie kształtują swój światopogląd, przygotowują się do rozumienia praw przyrody, ich logiki, przekonują się, że człowiek może stale rozwijać swoje możliwości poznania.

Cele szczegółowe:
Uczeń zna:
  • terminy - geologia, petrografia, skała magmowa, skała osadowa, skała metamorficzna, skała luźna, skała sypka, skała zwięzła,
  • nazwy podstawowych rodzajów skał i minerałów budujących skorupę ziemską (granit, wapień, kwarc, mika, skaleń).
    Uczeń rozumie:
  • jak i z czego powstaje skała,
  • zależność rodzaju skał magmowych od szybkości stygnięcia lawy,
  • że skały powstają w różnych warunkach,
  • że piaskowce i wapienie to skały osadowe,
  • że granit to skała magmowa.
    Uczeń potrafi:
  • samodzielnie zdobywać informacje z różnych źródeł (materiały przygotowane przez nauczyciela),
  • rozpoznać na podstawie cech fizycznych skały i minerały,
  • odróżnić skały osadowe od magmowych i metamorficznych,
  • rozwiązywać problemy przy użyciu dostępnych materiałów,
  • dokonać samooceny.

    Środki dydaktyczne i materiały pomocnicze:
    Okazy minerałów i skał, lupy, młotki, nożyki, pojemniki z wodą, kwas solny (dysponuje nim nauczyciel), podręczniki, słowniki geograficzne i inne pozycje książkowe zawierające informacje o skałach i minerałach, plansze wykonane przez nauczyciela, tzw. "karty pracy" przygotowane przez nauczyciela, które uczniowie wypełniają podczas zajęć.

    Metody i formy pracy:
  • Praca z różnymi środkami informacji (podręczniki, książki, czasopisma geograficzne i geologiczne, słowniki, plansze, materiały z internetu),
  • Praca w grupach metodą aktywizującą uczniów,
  • Uczenie przez działanie,
  • Uczenie metodą badawczą przez eksperyment ( uczeń samodzielnie wyciąga końcowe wnioski).

    Przebieg lekcji

    Uczniowie pracują w grupach, wyznaczono 6 grup. Na stolikach do dyspozycji uczniów znajdują się:
    - okazy skał i minerałów:
  • grupa I - granit gruboziarnisty i drobnoziarnisty, kwarc, mika, skaleń,
  • grupa II - wapień, kreda, dolomit,
  • grupa III - less, ił, łupek ilasty,
  • grupa IV - żwir, piasek, piaskowiec kwarcytowy,
  • grupa V - węgiel kamienny, węgiel brunatny,
  • grupa VI - sól kamienna,

    - lupy, nożyki, młotki, pojemniki z wodą,
    - plansze informacyjne dotyczące podziału skał wg procesów które spowodowały ich powstanie oraz podział skał wg cech budowy zewnętrznej,
    - każdy uczeń otrzymuje dwie "karty pracy" do wypełnienia wg kolejności podanej przez nauczyciela (karty w załączeniu),
    - podręczniki geografii, słowniki geograficzne, książki z informacjami o skałach i minerałach.

    Część wstępna:
    Po wejściu do pracowni uczniowie zajmują miejsca wyznaczone przez nauczyciela (gradacja trudności). Nauczyciel podaje temat lekcji, zapisuje go na tablicy a uczniowie w swoich zeszytach. Następnie informuje o celach lekcji, przewidywanych osiągnięciach uczniów, wprowadza do tematu i objaśnia sposób wykonania ćwiczeń (wypełnienia kart).

    Część właściwa:
    - Aby wypełnić kartę nr 1 należy przypomnieć sobie wiadomości o procesach geologicznych kształtujących powierzchnię skorupy ziemskiej wykorzystując materiały przygotowane przez nauczyciela. Po wypełnieniu kart, uczniowie dokonują samooceny poprzez porównanie swoich odpowiedzi z prawidłowymi odpowiedziami zamieszczonymi na kartach rozdanych przez nauczyciela po zakończeniu ćwiczenia.
    - Po zakończeniu ćwiczenia wstępnego uczniowie przystępują do wypełnienia karty nr 2. Odpowiadając na pytania przygotowane przez nauczyciela rozpoznają skały, które znajdują się na ich stoliku. Po wypełnieniu kart dokonują samooceny porównując swoje odpowiedzi z prawidłowymi otrzymanymi od nauczyciela po zakończeniu ćwiczenia.

    Podsumowanie pracy i ocena:
    Na zakończenie pracy reprezentant każdej grupy charakteryzuje skałę którą jego grupa miała rozpoznać. Prawidłowo wypełnione karty uczniowie wklejają do swoich zeszytów przedmiotowych.

    Zadanie domowe:
    1. Czym różni się skała wapienna od granitu?
    2. Jakie skały spotyka się najczęściej w okolicy twojego zamieszkania?

    Opracowanie: mgr Alicja Skowronek
    nauczyciel geografii
    w Gimnazjum nr 2 w Rudkach k/Kielc

  • Wyświetleń: 3357


    Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.