Katalog

Aleksandra Parlak, 2011-09-22
ugoszcz

Chemia, Konspekty

Kospekt z chemii w III klasie gimnazjum - budowa i właściwości wielocukrów

- n +

Aleksandra Parlak- nauczyciel kontraktowy

Konspekt lekcji chemii w III klasie gimnazjum

Temat: Budowa i właściwości wielocukrów na podstawie skrobi i celulozy.
Podręcznik Nowa Era
Cele:
Uczeń potrafi:
- napisać wzór ogólny wielocukrów
- podać główne właściwości fizyczne i chemiczne badanych cukrów
- wykryć skrobię w produktach spożywczych
- wymienić źródła występowania cukrów
- wymienić zastosowanie skrobi i celulozy w życiu codziennym

Pomoce dydaktyczne: skrobia, chusteczki higieniczne, woda, kwas solny stężony, wodorotlenek sodu, podręcznik , ćwiczenia, tablica interaktywna z płytą CD-rom.

Przebieg zajęć
1. Uczniowie przypominają sobie z poprzednich lekcji podział sacharydów – ćwiczenia strona 96 zad.169
2. Nauczyciel podaje temat lekcji
3. Uczniowie wymieniają występowanie poznanych cukrów oraz, jeżeli wiedzą, wymieniają występowanie skrobi i celulozy
4. Uczniowie w małych grupach wypełniają tekst o skrobi – tablica interaktywna (strona 9/18. Następnie sprawdzamy wspólnie odpowiedzi.
5. Uczniowie poznają w jaki sposób tworzy się skrobia w procesie fotosyntezy, poznają również jej wzór sumaryczny
6. Nauczyciel pokazuje skrobię w postaci mąki ziemniaczanej i wspólnie z uczniami omawia właściwości fizyczne cukru ( stan skupienia, barwa, zapach, rozpuszczalność w wodzie zimnej, odczyn
7. Następnie nauczyciel omawia właściwości chemiczne (reakcja hydrolizy skrobi – doświadczenie z płyty CD- właściwości redukujące po hydrolizie skrobi) – 11/18
8. Wykrywanie skrobi w różnych produktach (reakcja z jodyną) – tablica interaktywna
9. Nauczyciel przygotowuje kleik skrobiowy z mąki ziemniaczanej w celu poznania właściwości pęczniejących skrobi (zastosowanie skrobi w przemyśle spożywczym)
10. Z tablicy interaktywnej uczniowie poznają występowanie celulozy
11. Nauczyciel wykonuje doświadczenia pozwalające pokazać właściwości chemiczne celulozy - reakcja celulozy zawartej w chusteczce higienicznej z kwasem solnym oraz wodorotlenkiem sodu
12. Nauczyciel pokazuje doświadczenie z płyty pokazujące hydrolizę celulozy
13. Uczniowie oglądają krótki film o produkcji papieru oraz poznają inne zastosowanie celulozy

Podsumowanie:
Wspólne omówienie niektórych właściwości poznanych cukrów. Uczniowie wykonują w parach ćwiczenia z zeszytu ćwiczeń: ćwiczenie 171, 174, 176, 177

Praca domowa : zadania 173, 175

Wyświetleń: 1799


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.