Katalog

Grażyna Szklarz, 2011-09-09
Pleszew

Przyroda, Scenariusze

Scenariusz lekcji przyrody

- n +


Grażyna Szklarz


Scenariusz lekcji przyrody (kl IV)

Temat: Nie chcę zachorować

Jednostki lekcyjne: 45 minut

Cel główny:

- wdrażanie do prowadzenia higienicznego trybu życia.

Cele szczegółowe:

Uczeń:

- potrafi zdefiniować pojęcia: zdrowie, choroba, epidemia, antybiotyki,
- wymienia źródła zakażeń,
- zna choroby wirusowe i bakteryjne,
- wymienia sposoby zapobiegania chorobom,
- sprawnie posługuje się słownikiem.

Środki dydaktyczne:

Podręcznik Przyroda dla klasy czwartej,
Słownik wyrazów obcych,
Laptop, projektor,
Naklejki (plusy).

Przebieg lekcji

1. Wprowadzenie do tematu

Czynności nauczyciela: Rozmowa na temat czynników sprzyjających zakażeniu.
Czynności ucznia: Podaje źródła zakażeń. Na podstawie wskazówek definiuje pojęcia: zdrowie, choroba (stan, kiedy organizm nie funkcjonuje prawidłowo).


2. Realizacja tematu

1. Charakterystyka bakterii i wirusów.
2.Gry dydaktyczne (tablica interaktywna): rebusy i anagramy (na podstawie skojarzeń uczniowie zapamiętują nazwy chorób).
3.Czynności ucznia: Na podstawie podręcznika definiuje pojęcie antybiotyki (substancje produkowane przez grzyby, hamujące rozwój bakterii).
4.Ćwiczenie utrwalające (interaktywne) – Choroby bakteryjne i wirusowe (prezentacja).
5.Praca ze słownikiem.
Czynności ucznia: Wyszukuje w słowniku pojęcie epidemia (zachorowanie dużej liczby ludzi).
6.Praca z podręcznikiem.
Czynności ucznia: Czyta tekst wyszukując nowych informacji.
7. Sposoby zapobiegania chorobom.
Czynności ucznia: podaje sposoby zapobiegania chorobom.


3. Podsumowanie lekcji
5 pytań do… Quiz (ćwiczenie z wykorzystaniem tablicy interaktywnej)

Zadanie domowe:
Scharakteryzuj dowolną chorobę bakteryjną lub wirusową.
Wyświetleń: 2087


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.