Katalog

Wirginia Rejniak, 2011-09-06
Piotrków Trybunalski

Język niemiecki, Konspekty

Perfekt und Praeteritum. Konspekt lekcji języka niemieckiego dla klasy III gimnazjum- kurs kontynuacyjny.

- n +

Konspekt lekcji języka niemieckiego dla klasy III gimnazjum- kurs kontynuacyjny

Temat: Perfekt und Präteritum- Wiederholungsübungen. Czas przeszły Perfekt i Präteritum- ćwiczenia powtórzeniowe.

Cele: 1. Utrwalenie zasad tworzenia czasu Perfekt
i Präteritum
2. Nabywanie umiejętności posługiwania się
zdobytymi wiadomościami gramatycznymi w
ramach współzawodnictwa w drużynach
3. Doskonalenie umiejętności budowania
wypowiedzi w czasie przeszłym
4. Umożliwienie uczniom słabszym językowo
aktywnego udziału w lekcji podczas
współdziałania z drużyną

Metoda: gramatyczna
Formy: praca w zespołach, praca indywidualna
Pomoce: kartony, mazaki, quiz( zestaw pytań), tabele z formami czasowników, teksty dla każdej drużyny


Przebieg lekcji

I. Faza wstępna

1.Podział grupy na 3 drużyny: A, B, C
2.Wybór lidera w każdej drużynie
3.Zadanie1: Quiz( zestaw 15 pytań)- zabawa
utrwalająca zasady tworzenia czasu Perfekt i
Präteritum

Uczestnicy drużyn losują po kolei numer pytania, do którego są możliwe 3 odpowiedzi. Tylko jedna jest poprawna. Nad odpowiedzią zastanawiają się wszyscy, ostateczną odpowiedź podaje lider. Każda drużyna odpowiada na 5 pytań, za które możne zdobyć maksymalnie 5 punktów.

II. Faza główna

1.Zadanie 2: Dopasuj właściwą formę Partizip II czasu
Perfekt

Każda drużyna otrzymuje różny zestaw 5 czasowników w formie bezokolicznika, do których zostały dopisane 2 formy Partizip II. Tylko jedna jest poprawna. Drużyna wybiera do każdego przykładu jedną osobę. Za zadanie można zdobyć maksymalnie 5 punktów.

streiten- gestreiten, gestritten

klappen- geklappt, geklappen



2.Zadanie 3: Uzupełnij 3 formy czasowników mocnych:
Infinitiv, Präteritum, Partizip II Perfekt

Każda drużyna otrzymuje różny zestaw 5 czasowników w bezokoliczniku w języku polskim. Uczniowie uzupełniają pozostałe formy czasowników. Za zadanie można otrzymać maksymalnie 5 punktów.

myć- waschen- wusch.- gewaschen
pisać- schreiben- schrieb- geschrieben

3.Zadanie 4: Wybierz poprawne zdania. Zamień je na czas
Präteritum.

Są przygotowane 3 zestawy zdań( po 5 w każdym zestawie), do których dopisane jest hasło. Drużyny losują zestaw, następnie wybierają poprawne zdania( jest ich 3), pasujące do hasła. Za zadanie drużyna może zdobyć maksymalnie 5 punktów

Hasło: Sommerferien

Zdania:

1.Die Schüler schreiben jede Woche eine Klassenarbeit.
2.Meine Schwester schwimmt morgens im Meer.
3.Der Junge spielt auf dem Sportplatz Fußball.
4.Ich bekomme eine Sechs in Mathe.
5.In diesem Jahr klettern wir im Gebirge.

III. Faza podsumowująca

1.Zadanie 5: Napisz tekst w czasie Perfekt.

Drużyny otrzymują po jednym tekście w czasie teraźniejszym. Ich zadaniem jest napisać tekst w czasie Perfekt. Za zadanie można uzyskać maksymalnie 5 punktów.

Klassenfahrt

Meine Klasse plant im Mai eine Reise. Wir fahren mit dem Bus nach Zakopane. Unsere Klassenlehrerin fährt auch mit. In Zakopane bleiben wir 4 Tage. Wir wandern viel und fotografieren.

2.Podsumowanie wyników- liderzy drużyn sumują punkty.
Zwycięża drużyna z największą ilością punktów.

3.Ocena drużyn- za I miejsce- oceny bardzo dobre
za II miejsce- oceny dobre
za III miejsce- plusy

4. Praca domowa: Wybiorę jedno z trzech haseł z zadania 4
i napiszę do niego 5-6 zdań w czasie Präteritum i
Perfekt.





Quiz- zestaw 15 pytań

1.Czas Perfekt jest czasem:
a)przeszłym prostym
b)przeszłym złożonym
c)przyszłym złożonym

2.Czas Präteritum jest czasem:
a)przeszłym złożonym
b)teraźniejszym
c)przeszłym prostym

3.Imiesłów czasu Perfekt to:
a)Präsens
b)Partizip II
c)Infinitiv

4.Czasowniki regularne to inaczej:
a)mocne
b)średnie
c)słabe

5.Imiesłów czasu Perfekt jest formą:
a)nieodmienną
b)odmienną
c)zmienną

6.Czasu Präteritum używamy przede wszystkim:
a)w opowiadaniach
b)w listach
c)w zaproszeniach

7.Czasowniki haben i sein w czasie Perfekt to:
a)czasowniki modalne
b)czasowniki posiłkowe
c)czasowniki zwrotne

8.Czasownika sein w czasie Perfekt używamy gdy:
a)wyrażony jest spoczynek
b)wyrażona jest przynależność
c)wyrażony jest ruch i zmiana kierunku

9.Czasowniki rozdzielnie złożone w czasie Perfekt:
a)mają ge- w środku
b)mają ge- na początku
c)mają ge- na końcu




10.Czas Präteritum nazywamy inaczej:
a)Konjunktiv
b)Imperfekt
c)Futur I

11.W czasie Perfekt używamy 2 czasowników:
a)werden i sein
b)haben i sein
c)haben i werden

12.Czasowniki regularne otrzymują w czasie Präteritum końcówkę:
a)ge
b)e
c)te

13.Czasownik sein w czasie Präteritum tworzy formę:
a)war
b)hatte
c)wurde

14.Czasowniki zakończone na- ieren w czasie Perfekt:
a)nie mają przedrostka ge-
b)mają dwa przedrostki ge-
c)mają przedrostek ge- w środku

15.Formy czasu Präteritum są w 1 i 3 os. l. poj.:
a)podobne
b)inne
c)takie same



Opracowanie: Wirginia Rejniak,Gimnazjum nr 2
w Piotrkowie Trybunalskim.

Wyświetleń: 3642


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.