Katalog

Joanna Michalska, 2011-08-21
Dębowiec

Przyroda, Scenariusze

Pojezierze Mazurskie – powtórzenie

- n +

Cele lekcji
Wiadomości – uczeń
- wie, jakie formy polodowcowe możemy spotkać w Polsce
- wie jak powstają niektóre z nich
- nazwie główne jeziora Krainy Wielkich Jezior
- wyliczy główne miasta leżące na szlaku Krainy Wielkich Jezior
- zna różnice pomiędzy środowiskiem wodnym a lądowym
- zna strefy w jeziorze oraz jak rośliny przystosowały się do życia w jeziorze
Umiejętności – uczeń
- wskazać na mapie jez. Śniardwy i Hańcza
- obliczyć z mapy odległości pomiędzy poszczególnymi miejscowościami
- odczytań z mapy osobliwości danego terenu
- wybrać z tekstu najważniejsze wiadomości

Typ lekcji: w całości poświęcona na powtórzenie
Środki dydaktyczne: mapa hipsometryczna i krajobrazowa Polski, mapa turystyczna Pojezierza Warmińsko – Mazurskiego, przewodniki po Polsce, Szkolna Encyklopedia, słowniczek geograficzny, podręcznik, karta pracy ucznia (KPU)
Metody: pogadanka, praca z podręcznikiem, praca tekstem źródłowym
Formy pracy: indywidualna, grupowa, zbiorowa

Przebieg lekcji:
I. Część wstępna: przywitania, sprawdzenie obecności, rozwieszenie map
II. Część zasadnicza lekcji
1. Pogadanka, uczniowie odpowiadają na pytania:
a) Gdzie w Polsce możemy zaobserwować rzeźbę polodowcową? (na północy)
b) jakie formy rzeźby polodowcowej możemy spotkać na tych terenach? (jeziora, pagórki morenowe, sandry, pradoliny, głazy narzutowe)
c) omówienie, jak powstają niektóre z nich
2. Pytania dotyczące jezior i życia w wodzie
a) Jeziora – jakie to środowisko życia, jakie są różnice pomiędzy środowiskiem wodnym a lądowym
b) W jaki sposób rośliny przystosowały się do życia w wodzie? Jakie strefy możemy spotkać w jeziorze?
c) wymieniają rodzaje roślin, jakie możemy spotkać w strefie przybrzeżnej
d) Jak nazywają się drobne organizmy, które żyją we wszystkich strefach jeziora?
3. Część dot Pojezierza Mazurskiego
a) gdzie powinniśmy się udać aby najlepiej móc obserwować życie w wodzie jeziora i dlaczego? (Poj. Mazurskie)
b) Z mapy pojezierza i krajobrazowej odczytują największe i najgłębsze jezioro
c) Karta pracy ucznia ćw II
d) po wykonaniu ćwiczenia II uczniowie, w trzech grupach obliczają odległości rzeczywiste, w linii prostej pomiędzy: Ruciane Nida – Mikołajki
Mikołajki – Giżycko
Giżycko – Węgorzewo
e) z map odczytują jakie ciekawostki krajobrazowe można spotkać na trasie pomiędzy tymi miejscowościami miejscowościami) układają główną stronę internetową lub broszurę mającą na celu zachęcić do dowiedzenia tych terenów. Planują, co napisać i jak rozmieścić to na stronie, podają informacje ważne, niezbyt długie, tworzą hasło reklamowe.
III. Część końcowa:
1. Przedstawienie prac
2. Ocena prac uczniów




Karta pracy ucznia



Pojezierze Mazurskie – Karta pracy ucznia

I. Z podanych trzech fragmentów podaj ten, który opisuje Pojezierze Mazurskie.
a) `Nadbiega niska fala, łagodnie przewala się, igrając z promieniami słońca wytaczającego się coraz wyżej na kopułę nieba. Jezioro Mamry, jego zatoki i odrębne części, wpadają w ucho nieznanym podźwiękiem jakby szlachetnego metalu przykrytego patyną starości
b) Niezwykły akwen, położony na północno-wschodnim krańcu Polski, łączy cechy jeziora i zatoki morskiej. Oddzielony od Bałtyku wąskim wałem Mierzei Wiślanej i połączony z morzem cieśniną Pilawską. Po jego stronie południowej wyrasta Wysoczyzna Elbląska a od zachodu graniczy z nizinnymi, płaskimi Żuławami.
c) Pasmo górskie leżące w na granicy z Czechami i Słowacją, oddalone o 80 km od Katowic. Na niektóre szczyty Beskidu Śląskiego, jak Czantoria, Skrzyczne i Szyndzielnia, można wyjechać kolejką linową. Najlepiej przyjechać tu zimą na narty, w lutym na zapusty, latem na spacery po górach i na Tydzień Kultury, jesienią by zobaczyć niezwykłe barwne pejzaże.
II. Z mapy wypisz najważniejsze miejscowości Pojezierza Mazurskiego i nazwy jezior, które leżą w ich sąsiedztwie
-
-
-
-


III. Jest 20 lipca, korzystając z wiadomości z lekcji napisz jak będzie wyglądał rozkład temperatury w jeziorze Śniardwy (temperatura powietrza wynosi ok. 25 C)
Wyświetleń: 1593


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.