Katalog

Katarzyna Leśniarek - Ciaputa , 2011-07-11
Kraków

Pedagogika, Artykuły

Szkoła dla rodziców - krótko na temat fobii szkolnej

- n +



Szkoła dla rodziców – krótko na temat fobii szkolnej .


W większości przypadków dzieci bardzo chętnie uczęszczają do szkoły. Cieszą się na spotkanie z kolegami , ulubionymi nauczycielami .
Niestety czasami entuzjazm szybko mija i zaczynają się pojawiać problemy . Dzieci wraz z nadejściem pory porannego wyjścia do szkoły zaczynają informować rodziców o złym samopoczuciu , przejawiającym się bólami głowy , brzucha , nudnościami , wymiotami czy biegunką . Objawy te są następstwem silnego lęku , strachu , czy wręcz – paniki przed pójściem do szkoły ( u młodszych dzieci – do przedszkola ) .
Dzieci szukają byle pretekstu , żeby zostać w domu i „ chorują ” tak długo , aż im się na to pozwoli. Wciągu dnia złe samopoczucie najczęściej mija i pojawia się ponownie następnego ranka . Gdy taka sytuacja zaczyna się powtarzać , wówczas rodzice mają poważny powód do niepokoju .
Takie zachowania prezentowane przez dzieci w wieku 5 do 10 lat mogą świadczyć o strachu przed opuszczeniem domu , który jest traktowany jaki bezpieczna przystań . Ten irracjonalny strach najczęściej występuje u dzieci , które chodziły do żłobka , przedszkola i zerówki i najsilniej uwidacznia się u uczniów klasy pierwszej szkoły podstawowej .
Kiedy młodzi ludzie z determinacją i kategorycznie odmawiają pójścia do szkoły , można mówić wtedy o fobii szkolnej . Może się ona ujawnić także po dłuższej nieobecności w szkole np. po chorobie , wakacjach , po zmianie miejsca zamieszkania lub po przeżyciu jakiegoś traumatycznego wydarzenia np. po śmierci członka rodziny .
Jeżeli dzieci prezentujące zachowania lękowe przed pójściem do szkoły , nie uzyskają profesjonalnej pomocy , rodzice muszą się liczyć z poważnymi następstwami . Długotrwałe nieobecności , do których może dojść oraz brak kontaktu z rówieśnikami , mogą zaburzyć tok nauczania oraz ich rozwój społeczny .
W takiej sytuacji , w każdym i przypadku wskazany jest jak najszybszy indywidualny kontakt z psychiatrą dziecięco – młodzieżowym w celu podjęcia wspólnego wysiłku na rzecz ponownej adaptacji dziecka do szkoły oraz przywrócenia go do aktywności w tym zakresie . Ponieważ fobia szkolna najczęściej wiąże się z faktem niechęci do opuszczenia domu , a nie perspektywą przebywania w szkole , więc gdy dzieci tylko znajdą się w klasie , na ogół lęki mijają.
W niektórych przypadkach, gdy przyczyny leków mają głębsze podłoże związane np. z jakimiś przykrymi wydarzeniami w szkole , rodzice muszą liczyć się z dłuższą terapią , której celem jest niwelacja przykrych i stresujących zjawisk występujących w placówce.
W zasadzie każdy przypadek lęku przed szkołą można wyleczyć jeśli rodzice zareagują w porę i niezwłocznie zaczną szukać profesjonalnej pomocy . Do odpowiedniego psychiatry może ich skierować pediatra , który opiekuje się konkretnym dzieckiem .
Ważne jest , aby w terapię dziecka z fobią szkolną włączyć szkołę , szczególnie wychowawcę , psychologa i pedagoga szkolnego . Każda z tych osób może pomóc , podsuwając nowe rozwiązania zaistniałego problemu i realizując zalecenia psychiatry. Kategorycznie nie wolno zatajać przed pracownikami szkoły faktu , że dziecko cierpi na fobię szkolną . Znajomość tych faktów pozwala nauczycielom na zrozumienie zachowań dziecka , co zmniejsza poziom stresu .
Wyświetleń: 518


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.