Katalog

Justyna Berger, 2011-07-07
Konin

Język angielski, Konspekty

Konspekt zajęć języka angielskiego - Na tropie stereotypów

- n +

KONSPEKT ZAJĘĆ JĘZYKA ANGIELSKIEGO -
- SZKOŁA PONADGIMNAZJALNA (blok zajęć obejmujący 3 jednostki lekcyjne)

Temat: Na tropie stereotypów. Być (czy nie być?) obcokrajowcem w Koninie...

Cele zajęć:
- rozwijanie umiejętności słuchania (listening for details)
- kształtowanie umiejętności redagowania ankiety, w tym zwłaszcza konstruowania pytań
- wzmacnianie umiejętności pracy w parach i grupach
- rozwijanie kreatywności i pomysłowości

Metoda: eklektyczna, z przewagą podejścia komunikacyjnego

Techniki pracy:
- zagadki
- rozmowa
- dyskusja
- burza mózgów
- prezentacja z użyciem ilustracji
- uzupełnianie luk w tekście słuchanym
- głośne powtarzanie za nauczycielem
- układanie pytań w parach
- praca z użyciem słowników
- role play (odrywanie ról)
- praca z komputerem

Formy pracy:
- praca z całą klasą
- praca w grupach
- praca w parach

Pomoce: karty pracy dla każdego ucznia; zdjęcia, ilustracje, wycinki z gazet i czasopism do demonstracji; fiszki z nazwami narodowości; magnesy; ubrania, dodatki oraz akcesoria do kreacji wizerunku obcokrajowca; słowniki angielsko-angielskie; płyta Stinga „Nothing like the Sun”; odtwarzacz CD; kamera; komputer z oprogramowaniem Microsoft Office; materiały biurowe

TOK ZAJĘĆ:

1. Wprowadzenie do tematu zajęć: rozmowa o stereotypach związanych z różnymi nacjami i narodowościami

Nauczyciel inicjuje rozmowę:

- What stereotypes concerning various nationalities have you heard of?
- What is a stereotypical image of the English?
- What characteristics come to your mind when you think about a typical Englishman?

Uczniowie odpowiadają na zadane pytania.

2. Rozpoznawanie mieszkańców poszczególnych krajów na podstawie obrazków

Nauczyciel prezentuje obrazki przedstawiające różne osoby, uczniowie próbują odgadnąć ich narodowość, odpowiadając na pytanie: What nationality do you think this person is?
Nauczyciel przypina do tablicy obrazki, uczniowie podchodzą, dobierając karteczki z nazwami krajów pochodzenia poszczególnych osób.

3. Uzupełnianie luk w tekście słuchanym

Nauczyciel prosi uczniów o wysłuchanie piosenki Stinga „An Englisman in New York”, a następnie o uzupełnienie luk w tekście utworu. Uczniowie słuchają piosenki dwukrotnie.

4. Tłumaczenie zaznaczonych słówek w tekście piosenki

Uczniowie w parach odnajdują znaczenia wskazanego przez nauczyciela słownictwa (np. notoriety, sobriety, walking cane, itd.), używając w tym celu słowników angielsko-angielskich.

5. Tworzenie ankiety dla obcokrajowca

Uczniowie w grupach pracują nad stworzeniem ankiety dla obcokrajowca, której celem jest zbadanie jego odczuć związanych z pobytem w Polsce

6. Prezentacja ilustracji i zdjęć przedstawiających znanych mieszkańców Wielkiej Brytanii

Nauczyciel prezentuje fotografie prezentujące znane osobowości Wielkiej Brytanii. Prosi uczniów o ich rozpoznanie oraz o podanie charakterystycznych cech mieszkańców UK.

7. Kreacja wizerunku Brytyjczyka

Uczniowie w parach gromadzą skojarzenia oraz wyobrażenia związane z typowym mieszkańcem Wielkiej Brytanii (cechy wyglądu zewnętrznego, strój, sposób poruszania się, mówienia, maniery i zachowanie, mowa ciała, itp.)

8. Odgrywanie ról obcokrajowca oraz ankietera

Nauczyciel udaje się z uczniami na przystanek autobusowy w pobliżu szkoły. Uczniowie pracują w 3-osobowych grupach. Jeden z uczniów wciela się w rolę Brytyjczyka (włącznie z odpowiednią charakteryzacją, tj. strojem, fryzurą, makijażem), druga osoba zadaje pytania z ankiety, zaś trzecia osoba notuje odpowiedzi. Nauczyciel za pomocą kamery nagrywa pracę uczniów.

9. Prezentacja wyników ankiety

Uczniowie prezentują efekty swej pracy ustnie, a następnie tworzą graficzną prezentację wyników ankiety w postaci wykresów w programie Excel.

10. Podsumowanie

Uczniowie oglądają filmiki dokumentujące ich pracę na lekcji. Nauczyciel komentuje nagrania, poprawiając ewentualne błędy językowe, a także chwaląc dobre strony prezentacji.
Jako zadanie domowe, nauczyciel prosi uczniów o stworzenie plakatu, który obrazowałby stereotypowe cechy Brytyjczyka w oczach Polaków

11. Nauczyciel żegna się z uczniami, chwaląc ich i dziękując im za pracę podczas zajęć














Wyświetleń: 1343


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.