Katalog

Magdalena Łukasik, 2011-07-02
Zaklików

Język angielski, Konspekty

Konspekt lekcji języka angielskiego

- n +

Konspekt lekcji z języka angielskiego przeprowadzonej
w klasie III a gimnazjum dnia 27.01.2009 r.

Prowadzący: Magdalena Łukasik
Poziom: średniozaawansowany
Wiek: 15-16 lat
Liczba uczniów: 19
Czas: 45 min.
Data: 27.01.2009 r.
Temat: Revision of vocabulary and grammar from units 5-6.
Cel edukacyjny: Opanowanie znajomości języka na poziomie zapewniającym minimum
komunikacji językowej.
Standard (cel główny): Uczeń rozpoznaje i poprawnie stosuje struktury leksykalno-
gramatyczne niezbędne do skutecznej komunikacji.
Uczeń stwierdza, czy tekst zawiera określone informacje: wyszukuje
lub selekcjonuje informacje.
Cele ogólne:
1. Wprowadzenie, rozszerzenie i ćwiczenie słownictwa związanego ze sportami;
2. Utrwalenie poznanych zagadnień gramatycznych: czas present perfect, czas past perfect, wyrażenie Used to + infinitive, strona bierna czasu past simple;
3. Doskonalenie czytania (czytanie ze zrozumieniem, scanning, skimming);
4. Doskonalenie płynności wypowiedzi;
5. Ćwiczenie sprawności słuchania ze zrozumieniem;
6. Ćwiczenie sprawności czytania ze zrozumieniem;
7. Ćwiczenie logicznego myślenia i wnioskowania;
Cele operacyjne (w kategoriach czynności uczniów):
I. Wiadomości:
A. Zapamiętanie:
Uczeń pamięta:
- jak w języku angielskim określamy sporty (sports);
- podstawowe typy sportów (individual, team, outdoor, indoor, air, water, land);
- podstawowe nazwy sportów (athletics, football, yoga itd.);
- zasady użycia oraz budowę zdań twierdzących, przeczących i pytających w czasie present perfect oraz past perfect;
- formy imiesłowu biernego (past participle) czasowników regularnych i nieregularnych;
- zasady użycia konstrukcji Used to + infinitive oraz budowę zdań twierdzących, przeczących i pytających;
- zasady użycia i konstrukcję strony biernej w czasie past simple;
B. Rozumienie:
Uczeń rozumie:
- przeczytany tekst;
- wysłuchany tekst;
- polecenia nauczyciela;
- objaśnienia do ćwiczeń;
II. Umiejętności:
C. Stosowanie wiadomości w sytuacjach typowych:
Uczeń potrafi:
- wymienić niektóre słowa i wyrażenia związane ze sportami;
- pogrupować sporty według podanych kategorii;
- poprawnie wymawiać wybrane nazwy sportów oraz zdania z poznanymi strukturami gramatycznymi;
- rozpoznać związki pomiędzy poszczególnymi częściami tekstu oraz ułożyć je w kolejności;
- na podstawie wysłuchanego tekstu zdecydować, który ze sportów zaprezentowanych na zdjęciach uprawia dana osoba;
- z podanych wyrazów ułożyć zdania w czasie present perfect;
- poprawnie wstawić do zdań przyimków for/since;
- poprawnie stosować określniki typowe dla czasu present perfect;
- uzupełnić zdania wyrażeniem used to;
- uzupełnić zdania w czasie past perfect;
- uzupełnić zdania używając strony biernej w czasie past simple;
- sprawnie posługiwać się słownictwem i wyrażeniami poznanymi na lekcjach;
D. Stosowanie wiadomości w sytuacjach problemowych:
Uczeń potrafi:
- bezbłędnie rozróżnić poznane struktury gramatyczne;
- wykorzystać poznane wiadomości do uzupełnienia ćwiczeń;
- w miarę sprawnie komunikować się z nauczycielem i kolegami/koleżankami z klasy;
Cele wychowawcze:
1. Kształtowanie umiejętności logicznego myślenia;
2. Kształtowanie umiejętności posługiwania się poprawnym słownictwem;
3. Dbanie o dyscyplinę na lekcji;
4. Wdrażanie do rzetelnej pracy;
5. Kształtowanie aktywnej i kreatywnej postawy;
Metody: podająca, poszukująca, ćwiczeń praktycznych, aktywizująca – rozgrzewka
językowa;
Formy pracy: indywidualna, zbiorowa, w parach, w grupach;
Zasady: systematyczności, świadomego i aktywnego udziału w lekcji;
Środki dydaktyczne: podręcznik, płyta CD, magnetofon, zeszyt ćwiczeń, karty pracy ucznia, kopie z fragmentami tekstu, ilustracje sportów z brakującymi literami w ich nazwach, plakat z ćwiczeniem gramatycznym, kolorowe markery, magnesy;















Tok lekcji

Etapy – czynności nauczyciela Czynności uczniów Kształtowane umiejętności Czas Model interakcji
Powitanie klasy, sprawdzenie obecności, zapisanie tematu lekcji i daty;

Wyjaśnienie uczniom, iż na dzisiejszej lekcji powtórzą słownictwo i gramatykę poznaną w rozdziałach 5-6; Rozdanie kart pracy. Wyjaśnienie do zadania pierwszego;



Wyjaśnienie polecenia do zadania drugiego.




Przypomnienie wiadomości o typowych określnikach czasu present perfect i ich miejscu w zdaniu. Zadanie pytań poszczególnym uczniom.


Wyjaśnienie poleceń do zadania 4 i 5.








Przypomnienie wiadomości o czasie past perfect.








Odczytanie polecenia do zadania siódmego. Zadanie pytań dotyczących konstrukcji Used to.



Przypomnienie konstrukcji strony biernej w czasie past simple.





Rozdanie kart pracy.
Wyjaśnienie polecenia do zadania. Zwrócenie uwagi na podaną wskazówkę.
Demonstrowanie ilustracji. Zadanie pytań na temat obrazków.
Dwukrotne odtworzenie nagrania (nr 33). Sprawdzenie odpowiedzi uczniów.

Rozdanie kart pracy. Wyjaśnienie polecenia, zadanie pytań odnośnie struktury e-maila.










Zebranie kart pracy w celu późniejszego sprawdzenia i oceny. Wystawienie ocen uczniom aktywnym w czasie lekcji.
Zadanie pracy domowej:
a) dla wszystkich: ćw. 11, str.79 w książce (Połącz słowa z definicjami);
b) dla chętnych: ćw. 4, str.73 w zeszycie ćwiczeń (Zakreśl słowo, które nie pasuje do pozostałych);








Przygotowanie przyborów i pomocy szkolnych;



Zapisanie poprawnych zdań w karcie pracy. Indywidualne odpowiedzi uczniów przy tablicy.






Napisanie właściwych określników for/since w karcie pracy. Ustna prezentacja odpowiedzi przez wybranych uczniów.

Zaznaczenie poprawnej odpowiedzi w karcie pracy. Ustne odpowiedzi poszczególnych uczniów.





Zapisanie odpowiedzi w karcie pracy. Indywidualne odpowiedzi uczniów przy tablicy – zapisanie właściwej nazwy sportu przy obrazku na kolorowych kartach. Podanie przykładów różnych typów sportów.


Uzupełnienie zdań poprawną formą czasowników w czasie past perfect. Ustne odpowiedzi poszczególnych uczniów.






Zapisanie właściwej formy wyrażenia used to w karcie pracy. Uzupełnienie zdań na plakacie przez wybranych uczniów.


Uzupełnienie zdań poprawną formą czasowników w nawiasach stroną bierną czasu past simple. Odczytanie odpowiedzi przez wybranych uczniów.


Zapisanie odpowiedzi w karcie pracy.










Dokonanie logicznego wyboru, ułożenie fragmentów tekstu w takiej kolejności, aby powstał spójny tekst. Zapisanie odpowiedzi w karcie pracy. Ustne podanie przez wybraną osobę w grupie odpowiedzi.






Uczniowie dokonują ewaluacji lekcji.




Uczeń zna zasadę stosowania czasu present perfect oraz potrafi budować zdania w tym czasie

Uczeń zna różnicę w użyciu określników since/for

Uczeń potrafi poprawnie stosować typowe określniki czasu present
perfect

Uczeń zna słownictwo związane ze sportem. Potrafi pogrupować sporty według kategorii.


Uczeń zna budowę czasu past perfect oraz III formę czasowników, potrafi ich użyć w zdaniu.


Uczeń zna i umie użyć w zdaniu wyrażenie used to.


Uczeń potrafi uzupełnić zdania czasownikami w stronie biernej czasu past simple.

Uczeń potrafi zrozumieć ze słuchu o jakim sporcie mowa i przyporządkować go do odpowiednie ilustracji.



Uczeń potrafi rozpoznać związki pomiędzy poszczególnymi częściami tekstu. Ćwiczenie sprawności czytania, pracy w grupie.



Podejmowanie samodzielnych decyzji , oceny innych


















1-2 min.



6 min.








3 min.




3 min.







6 min.








3 min.







5 min.





3 min.






7 min.










5
min.












2
min.











Cała klasa




Cała klasa
Indywid.








Cała klasa
Indywid.




Indywid.
Cała klasa







Pary Indywid.








Cała klasa
Indywid.







Cała klasa
Indywid.





Pary
Indywid.






Cała klasa
Indywid.










Grupy













Cała klasa
Indywid.











































1. X People..........................spend so much time shopping.
2. V We………………..produce less rubbish.
3. X We ………………consume so much.
4. ? ………..you………make your own clothes?
5. X I ……………recycle bottles and paper.
6. ? …………..you………….throw them away?

Wyświetleń: 3309


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.