Katalog

Agata Bojdo, 2011-06-13
JAWORSKO

Zawodowe, Konspekty

Scenariusz zajęć praktycznych.

- n +

Scenariusz zajęć praktycznych ( otwartych)

Przedmiot: Zajęcia praktyczne
Klasa: IITG- kucharz, liczba uczniów- 9
Data: 19.05.2011r.
Temat jednostki lekcyjnej: Potrawy z kasz.
Nazwisko nauczyciela: Agata Bojdo

Typ zajęć: lekcja powtórzeniowo – syntetyzująca

Cel ogólny: Doskonalenie i utrwalanie umiejętności sporządzania i dekorowania potraw z kasz

CELE OPERACYJNE LEKCJI
Uczeń zna:
- podstawowe rodzaje kasz,
- podział kasz ze względu na konsystencje po ugotowaniu
- wykaz maszyn i urządzeń niezbędnych do wykonania ćwiczenia
- czynności obejmujące obróbkę wstępną i cieplną kasz
- zna technikę wykonania potraw
- zna sposoby podania potraw
Uczeń rozumie:
- przydatność opanowania technik gotowania kasz
- konieczność współdziałania z kolegami
- wpływ higieny na jakość produkcji potraw
- potrzebę oszczędzania surowców i energii, dbałość o sprzęt
Uczeń potrafi:
- zaplanować poszczególne etapy pracy
- przygotować stanowisko do pracy
- czytać ze zrozumieniem instrukcje i receptury
- sporządzić zaplanowane rodzaje potraw
- estetycznie i prawidłowo podać i udekorować potrawę do degustacji
- ocenić jakość wykonanej potrawy
- rozróżniać rodzaje kasz i ich zastosowanie w gastronomii
- przestrzegać przepisy higieniczne i bhp w czasie zajęć

METODA:
- POKAZ
- OBSERWACJA
- ĆWICZENIA PRAKTYCZNE

FORMA PRACY:
- GRUPOWA
INDYWIDUALNA


ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
Receptury, surowce, wyposażenie pracowni gastronomicznej, instrukcje do ćwiczeń, teksty źródłowe „ Ozdabianie potraw”, rzutnik multimedialny ,prezentacja „Potrawy z kasz”

HASŁO BHP
PRZESTRZEGANIE ZASAD BHP PODCZAS SPORZĄDZANIA POTRAW

Przebieg zajęć

I. Instruktaż wstępny
1. Wstępne czynności organizacyjno - przygotowawcze, sprawdzenie obecności uczniów, odzieży ochronnej, stanowisk pracy, samopoczucia uczniów, wyznaczenie dyżurnego

2. Podanie tematu
Krótkie wprowadzenie w tematykę - prezentacja
Podanie i zapisanie w zeszytach i dzienniku tematu zajęć
- zapoznanie z celem głównym zajęć
Pytania kontrolne z poprzednich zajęć /korelacja z technologią gastr./
a. Jakie są rodzaje kasz.
b. Jak dzielimy kasze ze względu na konsystencje po ugotowaniu
c. Na czy polega obróbka wstępna kasz
d. Padaj zastosowanie kasz w żywieniu
3.Krótkie zapoznanie z przebiegiem zajęć
4. Podział na grupy;
Przydzielenie zadań do wykonania;
Omówienie receptur i sposobu ich wykonania
GR.I. omówienie sposobu wykonania kotletów z sosem pieczarkowym z surówką z białej kapusty i pomidorów
GR.II. Omawianie sposobu wykonania pierogów łąckich z surówką z kapusty pekińskiej
GR.III. Omawianie sposobu wykonania babki z rodzynkami i bitą śmietana
GR. IV .Omówienie sposobu wykonania krokietów z barszczem
5.Zapoznanie z kryteriami oceniania
- strój i przygotowanie do zajęć
- przestrzeganie czystości na stanowisku pracy
- organizacja stanowiska pracy
- wiedza zawodowa
- umiejętności praktyczne
- samodzielność w wykonywaniu zadań
- umiejętność współpracy w grupie
- jakość wykonanej potrawy i prezentacja

6.Przydział stanowisk do pracy

Uczniowie wg. receptury gromadzą potrzebne produkty i sprzęt gosp. domowego


EWENTUALNE PYTANIA UCZNIÓW

II Instruktaż bieżący
Wykonywanie przez uczniów zaplanowanych potraw w oparciu o receptury
Kontrola bieżąca ze zwróceniem uwagi na:
- dokładność i staranność wykonywanych potraw
- właściwą organizację i tempo pracy
- prawidłową postawę przy wykonywanych czynnościach
- prawidłowe posługiwanie się sprzętem
- przyglądanie się pracy uczniów udzielając instruktażu
- zapobieganie błędom podczas sporządzania potraw
- pokaz prawidłowego sposobu podania i dekorowania
- zwrócenie uwagi na utrzymanie porządku w miejscu pracy

III. Instruktaż końcowy

1.PRZYGOTOWANIE POTRAW
DO DEGUSTACJI – NAKRYCIE STOŁU
DEGUSTACJA
Ocena organoleptyczna
Każda grupa omawia i ocenia swoją potrawę

2. Omówienie przebiegu zajęć
3.Wskazanie dobrych i złych przykładów w toku pracy.
4.Indywidualna ocena uczniów
5.Wyróżnienie za pracę najlepszych uczniów
6. Wpisanie ocen do dziennika
7.Podanie tematu następnych zajęć i zadania domowego

8. Czynności organizacyjno – porządkowe





Wyświetleń: 5937


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.