Katalog

Beata Nowicka, 2011-05-31
Stawiski

Pedagogika, Scenariusze

Utrwalanie głoski "r" w grupach spółgłoskowych "fr", "wr"

- n +

Scenariusz zajęć logopedycznych.
Temat: Utrwalanie głoski / r/ w grupach spółgłoskowych fr , wr w sylabach, wyrazach ,związkach wyrazowych i zdaniach.
Cel główny:
Utrwalanie prawidłowej artykulacji głoski / r/ w grupach spółgłoskowych fr , wr w sylabach, wyrazach , związkach wyrazowych i zdaniach.
Cele szczegółowe:
Uczeń potrafi:
-poprawnie wybrzmiewać głoskę /r/ w grupach spółgłoskowych fr, wr w sylabach, wyrazach , związkach wyrazowych i zdaniach;
-poprawnie układać związki wyrazowe z liter;
-poprawnie tworzyć zdrobnienia;
-kontrolować słuchowo swoje wypowiedzi;
-rozwijać wyobraźnię językową i wzbogacać słownictwo;
-poprawnie wykonywać polecenia nauczyciela;

Metody i techniki: wzrokowa, słuchowa, zabawa, demonstracja,
Formy: praca indywidualna,
Pomoce: nożyczki ,klej ,piłka, papier, zagadki, gra „logopedyczne rybki”.

Przebieg zajęć:
1.Powitanie dziecka.
2.Powtórzenie materiału językowego z zeszytu ucznia.
3. Gra „ logopedyczne rybki”
4.”Piłeczka” rzucamy piłkę z jednoczesnym wymawianiem podanej sylaby.


5. Pokoloruj jednakowe sylaby tym samym kolorem. Przeczytaj kolejno sylaby w każdym słupku i szeregu.
FRA FRO FRE FRU
FRO FRA FRU FRE
WRE WRU WRA WRO
WRU WRE WRO WRA
FRO WRA FRU WRE

6. Wykreśl sylaby inne niż ta po lewej stronie. Czytaj głośno wykreślane sylaby.
fra fre, fro, fre, fra, fry, fra, fra, fro, fre, fru, fry, fra, fro,
fre fre, fro, fru, fre, fry, fra, fre, fro, fra, fru, fre, fre, fru,
fro fre, fro, fre, fro, fry, fra, fro, fre, fra, fru, fro, fre fry,
wru wre, wro, wra, wru, wry, wra, wro, wre, wra, wre, wru,
wro wre, wro, wra, wro, wre, wra, wry, wru, wro, wre, wra,
wra wra, wro, wra, wry, wra, wra, wry, wro, wra, wru, wre,

7. Pomóż Frankowi otoczyć pętlą sylabę i wyrazy, w których dana sylaba występuje. Przeczytaj sylaby i wyrazy z każdej pętli.

wrotki wraca wro przewraca
powróci wrona wra wróżba
wrota wró powraca wróci
wróbel wróżka wywrotka

8. Utwórz zdrobnienia od podanych wyrazów i przeczytaj je.
frak …………………. frędzel………………….
Franek……………………. cyfra…………………….
wróbel…………………… kufry……………………….


9.Rozwiąż zagadki.
Imię męskie – zdrobniałe- gdy jedną literę zgubi,
Stanie się dnia porą, którą skowronek lubi. (Franek)

Na stoliku mam nożyce , gdy je sprytnie w ręce chwycę,
Gdy przy pracy się uwinę, wnet ostrzygę ci czuprynę. ( fryzjer)

Za oraczem skacze ona
W czarne piórka przystrojona. ( wrona)

Jakie kółka trzeba przywiązać do nóg,
Żebyś jak samochód poturlać się mógł? (wrotki)

On z nami w kraju zostaje,
Gdy inne ptaki odlecą w ciepłe kraje. (wróbel)

Przyleciał szary ptaszek- nad polem zaśpiewa jak dzwonek.
Znają go dobrze dzieci- to jest……………….(skowronek)

10. Do podanych czasowników dopisz czasowniki z przeczeniem „nie”. Zapamiętaj ich pisownię.
fruwa nie fruwa
wraca …………………….
przewraca ………………………..
wręcza ………………………
powraca ……………………….
odfruwa ………………………..
zwraca ………………………
zawraca ……………………….


11. Ćwiczenie domowe.
Przeczytaj uważnie i zdecyduj, który wyraz należy wykreślić, aby powstało logiczne zdanie.

Na wystawie wisi frak/ wrotka i sukienka z frędzlami/ frytkami.
Na gałęzi siedzi wrona/fryzjer i gawron/zwrotka.
Franek/wróbel nauczył się w szkole przewrotu/powrotu w tył.
Drużyna śpiewa drugą zwrotkę/frytkę piosenki.
Franek ma frak/fryzurę z frędzlami/wronami.
Wrona/wrak sfrunęła/wróciła z gałęzi.
Pan Franciszek/Frania pojechał do Francji/ wrotek.



Wyświetleń: 5890


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.