Katalog

Aneta Tłustowska, 2011-05-31
Kraków

Przyroda, Scenariusze

Ja i moje uczucia.

- n +

SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z PRZYRODY LUB GODZINA WYCHOWAWCZA

1. Temat zajęć: Ja i moje uczucia.(kl.4)

2. Zakres treści programowych: Zasady obowiązujące w kontaktach międzyludzkich: koleżeństwo, przyjaźń i miłość, rodzaje miłości, prawa i obowiązki przyjaźni.

3. Cele nauczania:

a. wiadomości:
- poznanie zasad jakie obowiązują w relacjach międzyludzkich,
- poznanie praw i obowiązków przyjaźni,

b. umiejętności:
- uczeń potrafi wymienić cechy dobrej koleżanki , kolegi,
- wyjaśnia różnice pomiędzy koleżeństwem a przyjaźnią,
- uczeń potrafi określić co ma wpływ na dobre kontakty międzyludzkie,
- potrafi podać przykłady miłości np. matczyna, ojcowska, siostrzana
- kształtowanie umiejętności słuchania tego ,co chcą nam powiedzieć inni,

c. postawy i przekonania:
- uczeń dostrzega że miłość i przyjaźń to najważniejsze uczucia i należy je pielęgnować,
- uczeń potrafi zapobiegać sytuacjom konfliktowym w życiu codziennym

4. Forma pracy na lekcji:
zbiorowa, indywidualna

5. Środki dydaktyczne: podręcznik, zeszyt ćwiczeń cz.1,
6. Metoda: pogadanka, „burza mózgów”
7.Strategia: operacyjna

8. Tok lekcji:
Faza przygotowawcza
Sprawy organizacyjne.
Podanie tematu lekcji.
Faza realizacyjna
Nauczyciel zapisuje na tablicy słowo „przyjaźń to „ a następnie prosi uczniów aby zapisywali słowa które kojarzą im się z tym uczuciem.
- Co to jest przyjaźń ?
- Jakie cechy powinien mieć dobry przyjaciel ?
- Czy kolega znaczy to samo co przyjaciel ?
- Jak można zerwać więzi przyjaźni ?
- Uczniowie zapisują wnioski na tablicy , a następnie na zakończenie rozmowy zapisują w zeszycie cechy przyjaźni.
Zapis do zeszytu: PRZYJAŹŃ TO: TROSKA PAMIĘĆ TOLERANCJA WSPÓLNY CZAS
ZAUFANIE ZROZUMIENIE

Nauczyciel rysuje na tablicy serce i prosi uczniów aby wymienili rodzaje miłości:
(przykłady zapisywane są w sercu ).

-Czy miłość i przyjaźń mają cechy wspólne?
Odpowiedzi zapisywane są w drugim sercu.
Wniosek:
-Co to jest miłość?
-Jak przejawia się to uczucie?
Na zakończenie zajęć uczniowie rysują w zeszycie oba serca.
-Jak rozwiązywać konflikty , które mogą pojawić się w kontaktach między ludźmi ?
Zapis do zeszytu:
Uczniowie rysują w zeszytach serca i zapisują ustalone wspólnie odpowiedzi.
Zapis definicji:
Miłość to głębokie przywiązanie do kogoś lub czegoś, umiłowanie.
Na zakończenie zajęć uczniowie rysują w zeszycie oba serca i piszą list do przyjaciela.

Opracowała Aneta Tłustowska


Wyświetleń: 973


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.