Katalog

Aleksandra Rak-Gozdek, 2011-05-24
Tomaszów Lubelski

Uroczystości, Scenariusze

SCENARIUSZ UROCZYSTOŚCI PRZEDSZKOLNEJ Z OKAZJI ŚWIĘTA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI POLSKI

- n +

SCENARIUSZ UROCZYSTOŚCI PRZEDSZKOLNEJ Z OKAZJI ŚWIĘTA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI POLSKI

Temat: Polska – moja ojczyzna.

Cele operacyjne:
Uczeń:
- Zna symbole narodowe Polski
- zna legendę „O Warsie i Sawie”
- Zna podstawowe informacje o Polsce
- Wie, że należy z szacunkiem odnosić się do symboli narodowych i hymnu
- Rozróżnia kierunki wschód, zachód, północ, południe
- Potrafi czytać ze zrozumieniem
- Potrafi odnaleźć na mapie stolicę Polski, największe miasta, rzeki, góry, państwa graniczące z Polską
Metody pracy : słowna, praktycznego działania, zabawowa
Formy pracy: indywidualna, grupowa, zbiorowa
Środki dydaktyczne: płyta CD z hymnem Polski, mapa Polski, godło i flaga Polski, inscenizacja, stroje do teatrzyku, tekst legendy, herb W-wy Syrenka”, widokówki z Warszawy, z Krakowa, zdjęcie Papieża Jana Pawła II, strój krakowianki, napisy „Kraków”, Warszawa, Toruń, Babia Góra”, Morze Bałtyckie,, Wisła. Ciupaga,


PRZEBIEG :
1. Powitanie zebranych przez prowadzącą.
Słowo wiążące: „Witam wszystkich zebranych. Tutaj chyba odbędzie się jakaś uroczystość skoro jest tak ładnie. Chyba dzieci czekają na Mikołaja? A może to święto Babci i Dziadka?.... Już wiem. Jutro będą urodziny Polski- naszego kraju. Rzeczpospolitej Polskiej.
2. Posłuchajcie wiersza: „11 listopada” L. Wiszniewski

„Dzisiaj wielka jest rocznica
Jedenasty Listopada
Tym, co zmarli za Ojczyznę,
Hołd dziś cala Polska składa.

Im to bowiem zawdzięczamy,
wolność, mowę polską w szkole,
to, że tylko z ksiąg historii
poznajemy dziś niewolę.

Uroczyście bija dzwony
w mieście flagi rozwinięto,
i me serce się raduje,
że obchodzę Polski święto.”

3. Słowo wiążące: „Kiedyś bardzo dawno temu przed wieloma laty miała Polska kłopot z sąsiadami trzema. (Austria, Rosja, Prusy) Zabrali nam ziemie i krzyczeli: „Nie ma Polski!, nie ma!”. Źli ludzie zabrali na Polskę. Ale Polacy bardzo kochali swój kraj i mimo, iż nie było go na mapie, mieli go w swoich sercach. Postanowili walczyć i walczyć -bardzo długo, aż w końcu 11 listopada 1918 roku odzyskali Polskę- dlatego właśnie dzisiaj wspólnie świętujemy. My też kochamy Polskę: piękne góry, lasy, morze Bałtyckie, ale także piękne rzeki. TA NAJWIĘKSZA TO ...(PUBLICZNOŚĆ ODPOWIADA -WISŁA) (mapa)
Kiedyś nad Wisłą bardzo dawno temu żyli sobie Wars i Sawa. Ale o tym dowiecie się z legendy która przygotowały panie nauczycielki. Zapraszamy na teatrzyk.

4. Legenda o Warsie i Sawie- teatrzyk.

5. Słowo wiążące: I tak powstało miasto Warszawa- nasza stolica Polski. Warszawa tak jak inne miasta ma swój herb- czyli znak charakterystyczny. Czy ktoś wie co jest w herbie Warszawy? (pokaz herbu W-wy Syrenki)

- Czy ktoś może był w Warszawie? Co pamiętacie? Przygotowałam dla Was zdjęcia najbardziej znanych miejsc w Warszawie. Popatrzcie. (pokazywanie pocztówek ze znanymi miejscami- Zamek Królewski, Kolumna Zygmunta, Łazienki itp.)
W Łazienkach można zobaczyć pomnik znanego polskiego kompozytora FRYDERYKA CHOPINA. Czy wiecie na jakim instrumencie grał? Posłuchajcie. (słuchanie fragmentu utworu Chopina)

6. Słowo wiążące:„Wisła, nasza piękna polska rzeka płynie przez cały kraj- wypływa z BARANIEJ GÓRY . Wiecie jak nazywają się mieszkańcy gór?..... posłuchajcie wierszyka:
„Ma kapelusz z muszelkami.
W kierpcach chodzi z owieczkami.
Nocą wartę w górach pali
i w szałasie śpi na hali
Ktoś z ciupagą, ktoś z Podhala
rozpoznajesz już.... górala
Czy wiecie, co to jest ciupaga? Wyglądem przypomina laskę. (pokaz ciupagi)
- zabawa ruchowa połączona z tańcem „Zasiali górale”
7. Dalej Wisła płynie przez KRAKÓW (odczytywanie nazwy Kraków- w tle hejnał )
DAWNĄ STOLICE Ę POLSKI. Z Krakowem związana jest m. in legenda „O smoku wawelskim”
Legenda głosi, że dawno temu w Krakowie w jamie pod wawelskim wzgórzem mieszkało pewne straszne zwierzę… Czy może wiecie, jakie to było zwierzę? Posłuchajcie legendy. W Krakowie pod Wawelem znajduje się wielka grota zwana smoczą jamą. Według legendy żył w nie kiedyś smok, który napadał na mieszkańców miasta. Pewnego razu Szewczyk Dratewka zaniósł smokowi owieczkę napełnioną smołą i siarką. Kiedy smok ją zjadł, zachciało mu się pić. Pił tak długo, aż pękł. Tym podstępem dzielny szewczyk uwolnił krakowian od wawelskiego smoka.
-W Krakowie również pewien bardzo znany człowiek spędził część swojego życia jako biskup, a potem przeniósł się do Watykanu i stał się znany na całym świecie. Na pewno wiecie kto to taki....... (pokaz zdjęcia Papieża Jana Pawła II)
-A teraz popatrzcie jak wygląda strój krakowianki- prezentacja stroju.
8. Zawracamy i jedziemy w górę. Zatrzymujemy się w Toruniu. (odczyta nazwy Toruń)
To bardzo „słodkie” miasto. W dawnych czasach Toruń słynął z wyrobu pierników. Największe wrażenie robiły pierniki przedstawiające zwierzątka, zamki i ludzi, najczęściej królów. Niektóre z nich były tak duże jak blat wielkiego stołu.
Tu w Toruniu mieszkał wielki uczony, astronom - Mikołaj Kopernik. On to odkrył, że nasza Ziemia kręci się wokół Słońca, a nie Słońce wokół Ziemi.
(Częstowanie piernikami)
Następnie Wisła wpada do Morza Bałtyckiego.
Zabawa ruchowa „Fala”- dzieci naśladują trzymając się za ręce fale

9.Wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej. Wracamy więc do naszego miasteczka. Na zakończenie przypomnijmy sobie, jakie miejsca zwiedziliśmy, co zobaczyliśmy i czego się dowiedzieliśmy.

Co jest w herbie Warszawy?
Kto mieszka w górach?
Jak się nazywał polski wybitny pianista
Kto pokonał smoka?
Jak się nazywa nasza ojczyzna?
Jaki znany Polak mieszkał w Watykanie
Jak się nazywa największa rzeka Polski?
Jak nazywają się najwyższe góry Polski?

Słowo wiążące: Polacy tak jak inne narody mają swoje bardzo ważne znaki- symbole narodowe, oznaczają,że nie musimy wypowiadać słowa „Polska”, lecz gdy je zobaczymy, usłyszymy, wiemy że to Polska- nasza Ojczyzna. Należy je zawsze uszanować. Czy wy wiecie jakie to znaki? …. (prezentacja)
FLAGA (BIAŁO- CZERWONA czerwień to miłość biel- serce czyste, piękne są nasze barwy ojczyste)
GODŁO (ORZEŁ BIAŁY NA CZERWONYM TLE)- prezentacja
TAŃCE NARODOWE –NP. POLONEZ , KRAKOWIAK (prezentacja)
teraz grupa „Biedronek” opowie nam o bardzo ważnych znakach dla Polaków poprzez wiersz „Katechizm polskiego dziecka” Władysław Bełza- wspólna recytacja.
HYMN PAŃSTWOWY – INACZEJ MAZUREK DĄBROWSKIEGO, KTÓRY odśpiewamy na koniec naszego spotkania. ( POSTAWA)
Nasza podróż dobiegła już końca. Mamy nadzieję, że miło spędziliśmy wspólnie czas i wiele się nauczyliśmy. Do zobaczenia.
Wyświetleń: 1229


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.