Katalog

Dorota Wojciechowska-Jabłóńska, 2011-05-22
Witonia

Język polski, Konspekty

Scenariusz lekcji do lektury "Krzyżacy"

- n +

SCENARIUSZ LEKCJI JĘZYKA POLSKIEGO
DLA KLASY I GIMNAZJUM
NA PODSTAWIE LEKTURY HENRYKA SIENKIEWICZA KRZYŻACY

Data: 30 X 2008r.
Klasa: Ia
Liczba jednostek lekcyjnych: 1 godz. (1. lekcja cyklu)
Nauczyciel prowadzący: Dorota Wojciechowska


Temat: Pierwsze spotkanie z lekturą — Krzyżacy Henryka Sienkiewicza.


I. Cele ogólne:
- wprowadzenie do lektury,
- omówienie świata przedstawionego w powieści.


II. Cele operacyjne szczegółowe:
- w zakresie wiedzy:
uczeń:
– zna najważniejsze fakty z życia i twórczości Henryka Sienkiewicza,
– rozumie pojęcia z zakresu analizy dzieła literackiego,
– zna treść Krzyżaków;
- w zakresie umiejętności:
uczeń:
– potrafi przekazać zdobyte wiadomości z biografii pisarza,
– operuje poprawnie pojęciami: świat przedstawiony, akcja, fabuła, wątek, bohater główny, drugoplanowy, epizodyczny,
– wyszukuje i wskazuje sprawnie elementy świata przedstawionego w powieści,
– ilustruje, uzasadnia swoje wypowiedzi, odwołując się do treści lektury,
– zaznacza poprawnie daty na osi czasu;
- w zakresie postaw:
uczeń:
– aktywnie uczestniczy w lekcji,
– koncentruje uwagę podczas omawiania zagadnień.


III. Środki dydaktyczne:
- portret Henryka Sienkiewicza,
- oś czasu,
- tekst powieści Krzyżacy.


IV. Metody pracy:
- wykład,
- pogadanka,
- heureza,
- praca z tekstem.

V. Formy pracy:
- zbiorowa,
- jednostkowa.


VI. Przebieg lekcji:

1. Część wstępna:
a) powitanie uczniów,
b) sprawdzenie obecności,
c) przedstawienie i zapisanie tematu lekcji,
d) omówienie celów lekcji.

2. Część właściwa:
a) ustna prezentacja przygotowanych przez uczniów informacji nt. życia i twórczości Henryka Sienkiewicza (w razie konieczności — uzupełnienie biogramu pisarza przez nauczyciela), zaznaczenie wybranych dat na osi czasu,

b) wprowadzenie przez nauczyciela bądź utrwalenie pojęć związanych z analizą dzieła literackiego, omówienie elementów świata przedstawionego w powieści Krzyżacy—wypełnienie przez uczniów następujących poleceń:
– wskazanie czasu (z zaznaczeniem na osi) oraz miejsca akcji,
– pogrupowanie bohaterów na głównych, drugoplanowych i epizodycznych,
– wskazanie zdarzeń należących do fabuły i akcji,
– określenie wątków głównych i pobocznych,

c) sukcesywne sporządzanie notatki podanej przez nauczyciela w zeszytach.

3. Część końcowa:
a) podsumowanie wiadomości,
b) polecenie pracy domowej (ułożenie krzyżówki),
c) podziękowanie za uwagę na lekcji.


VII. Bibliografia:
- H. Sienkiewicz, Krzyżacy, Warszawa 1983.






Wyświetleń: 3838


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.