Katalog

Magdalena Chomicz, 2011-05-03
biała podlaska

Pedagogika, Scenariusze

Scenariusz Indywidualnych zajęć rewalidacujno-wychowawczych ucznia z głębokim upośledzeniem umysłowym

- n +

SCENARIUSZ INDYWIDUALNYCH ZAJĘĆ REWALIDACYJNO-WYCHOWAWCZYCH UCZNIA Z GŁĘBOKIM UPOŚLEDZENIEM UMYSŁOWYM

Termin realizacji: 16.03.2011
Czas realizacji: 2 godziny

Cele zajęć:
- kształtowanie i ćwiczenie umiejętności słuchu;
- wzbogacenie doznań słuchowych;
- poprawa czucia powierzchniowego i głębokiego;
- kojarzenie dźwięku słów z określoną sytuacją;
- usprawnianie dłoni;
- kształtowanie umiejętności nawiązywania kontaktu z nauczycielem;
- rozwijanie umiejętności posługiwania się palcami rąk w celu tworzenia obrazu;
- doskonalenie naśladownictwa ruchów, koordynacji wzrokowo-ruchowej;
- rozwijanie motoryki małej, praksji ręki;
- zwiększanie koncentracji uwagi ucznia na działaniu.



Metody pracy; „Program Specjalny Knillów”, ćwiczenia przez zabawę, masaże stymulujące,
prace manualne, malowanie dłońmi.

Środki dydaktyczne:
materac, dzwonek, kasety z nagraniami muzyki relaksacyjnej i muzyką do
ćwiczeń „Programem Specjalnym Knillów , woreczek z
grochem, piłka z wypustkami, papier ścierny, farby płatki kosmetyczne,
oliwka, bębenek.

Przebieg zajęć:

1. Powitanie z dzieckiem- baraszkowanie, rozmowy o minionym dniu, nauczyciel opowiada
o przebiegu dzisiejszych zajęć. Zasygnalizowanie dzwonkiem rozpoczęcia zajęć.

2. Stymulacja czuciowa całego ciała poprzez masaż przy muzyce; głaskanie, oklepywanie,
oszczypywanie. Masowanie całego ciała; piłką z wypustkami i woreczkiem z grochem.
Nazywanie dotykanych części ciała.

3. Turlanie, kołysanie. Zabawa w „babuch na brzuch”.

4. Ćwiczenia nóg: uderzanie nogą w materac, masowanie stóp, ruszanie paluszkami u stóp,
wykonywanie ruchów okrężnych stopami.

5. Praca przy stoliku.
- zapoznanie z faktura papieru ściernego;
- malowanie paluszkami inspirowane muzyką.
Nauczyciel chwali dziecko za wspaniałą pracę.

6. Słuchanie nagrań instrumentów muzycznych. Dziecko naśladuje ulubione i znajome
odgłosy.

7. Przygotowanie do ćwiczeń „Program SPH” Knillów- nauczyciel mówi, że będziemy się
bawić, kołysać razem (naśladuje głos z kasety do ćwiczeń).

8. Wykonywanie kolejnych ćwiczeń z programu:
-kołysanie
-wymachiwanie rękoma
-pocieranie dłoni
-zaciskanie i otwieranie dłoni
-klaskanie
-głaskanie policzków
-głaskanie brzucha
-głaskanie ud
-ruchy stóp i nóg
-relaksacja.

9. Przygotowanie do masażu twarzy wacikiem nasączonym oliwką. Masowani i nazywanie
poszczególnych części twarzy:
- broda:
- policzki;
- nosek;
- czoło.

10. Nauczyciel przypomina co dziś robił z dziewczynką, chwali za prace na poszczególnych
etapach zajęć. W nagrodę włącza dziewczynce ulubioną muzykę, wraz z nią śpiewa i gra
na bębenku.

11. Nauczyciel żegna się z dziewczynką „ Pa- pa”.
Wyświetleń: 3254


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.