Katalog

Eliza Herasimiuk, 2011-05-03
Rozogi

Język polski, Konspekty

Kosmogonia biblijna - świat stworzony przez Boga. Scenariusz lekcji języka polskiego w klasie I gimnazjum

- n +

TEMAT: Kosmogonia biblijna – świat stworzony przez Boga

CELE:
- czyta tekst ze zrozumieniem (fragment „Księgi Genesis”)
- przedstawia na podstawie tekstu kolejne etapy stworzenia świata
- odmienia przez przypadki wyraz: Stwórca
- określa tematykę dzieł plastycznych W.Blake
- zwraca uwagę na związki frazeologii z Biblią
- poszerza zasób słownictwa o terminy biblijne
- rozumie rolę Biblii dla kultury europejskiej

1. Wprowadzenie ( prezentacja celów)

2. Zapisanie tematu lekcji: Kosmogonia biblijna – świat stworzony przez Boga.
- wyjaśnienie słowa :kosmogonia – zespół wyobrażeń o powstaniu i początku istnienia świata (uczniowie zapisują w zeszycie)

3. Prezentacja pracy domowej (uczniowie mieli odpowiedzieć na pytania do tekstu „Biblia”, sprawdzam poprawność wykonania tego zadania, ich zadaniem było również przeczytać fragment Księgi Genesis, wyjaśniam słowo:GENESIS – łac. narodzenie, pochodzenie; uczniowie zapisują w zeszytach)

4. Jak było na początku? Bawimy się w demiurga – zgodnie z filozofią Platona – to twórca świata. Odwołując się do fragmentu Biblii przedstawiamy kolejne etapy stworzenia świata (wykorzystujemy piktogramy – uproszczone symbole obrazkowe, rysujemy w odpowiednich miejscach w karcie pracy)

Dzień 1 dzień i noc
Dzień 2 niebo
Dzień 3 ziemia morze rośliny
Dzień 4 słońce księżyc
Dzień 5 żywe istoty w morzu i powietrzu
Dzień 6 zwierzęta, człowiek
Dzień 7 ODPOCZYNEK

5. Uczniowie szukają w tekście powtórzeń (kilkukrotne wprowadzenie w utworze literackim jakiegoś elementu lub zasady budowy)

• „I tak upłynął wieczór i poranek ...” –wskazuje na następstwo czasowe
• „A wszystko, co uczynił, było dobre”
Co to znaczy DOBRE? Co możemy wywnioskować z tekstu biblijnego?
DOBRE – pożyteczne, sensowne, piękne, pochodzące od Boga – Stwórcy

6. Odmieniamy przez przypadki w obu liczbach wyraz: Stwórca (piszemy zwyczajowo wielką literą, bo Stwórca to Bóg będący twórcą świata)

7. Biblia jest natchnieniem nie tylko dla myślicieli, ale i dla artystów, pisarzy, jest inspiracją dla wszystkich dziedzin sztuki. Z Biblii wywodzi się wiele gatunków literackich np. psalmy, przypowieści, obecna jest także w języku, czego licznych przykładów dostarcza FRAZEOLOGIA (uczniowie podają przykłady wyrażeń i zwrotów pochodzących z Biblii np. wdowi grosz – dar okupiony wielkimi wyrzeczeniami, judaszowe srebrniki- haniebna zapłata za zdradę, Salomonowy wyrok – wyrok, rozwiązanie bardzo roztropne, manna z nieba- cudowny ratunek, dar od Boga itp.)
Biblia jest źródłem, z którego czerpią również malarze np. Wiliam Blake‘a(1757-1827, angielski poeta romant., myśliciel, malarz)
- co robi postać przedstawiona na obrazie? (coś odmierza, kreśli, planuje, wyznacza granice)
- które szczegóły z obrazu kojarzą się wam z geometrią? (linia okręgu, cyrkiel)
- jak nazwalibyście postać przedstawioną na obrazie? (matematyk, architekt, twórca)
Obraz jest symbolicznym przedstawieniem aktu twórczego – Bóg wyznacza cyrklem granice świata. Artysta posłużył się cyrklem jako atrybutem Stwórcy (atrybut –istotna cecha, właściwość czegoś, określony przedmiot ściśle związany z przedstawioną postacią)
- z czym kojarzy wam się cyrkiel, co swym kształtem przypomina? (Litera A, alfa)
- co możemy dostrzec w poświacie rozchodzącej się wokół Boga? – Omega
- co we współczesnym języku oznacza zwrot być alfą i omegą? – tak określamy kogoś, kto zna się na wszystkim od A do Z, jest autorytetem wszechwiedzy.
Ze względu ma kształt alfa związana jest z cyrklem, omega zaś z lampą, światłem, bo przypomina płomień. Być może Blake nawiązał do słów Chrystusa zawartych w Apokalipsie św. Jana :”Jam Początek i Koniec, Alfą i Omegą”

8. Podsumowanie

Na przestrzeni dziejów Biblia odgrywała ważną rolę. Była i jest największym autorytetem w sprawach wiary. W Księdze Wyjścia znajduje się Dziesięć przykazań, dekalog, przykazania dotyczą każdego aspektu życia. Jest źródłem kultury moralnej, uczy odróżniać dobro od zła, szanować wszystkich ludzi, nikogo nie krzywdzić, preferuje wciąż aktualne wzorce postępowania. Biblia jest źródłem , z którego czerpią pisarze, malarze, poeci, do motywów biblijnych powracają też reżyserzy filmowi, wiele zwrotów i wyrażeń pochodzi z tej księgi.

Uczniowie otrzymują kartki z najważniejszymi informacjami o Biblii(wklejają do zeszytu)

9. Praca domowa:
- Rozwiąż krzyżówkę
- Uzupełnij tekst wyrażeniami z ramki





Wyświetleń: 6374


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.