Katalog

Aneta Kogut, 2011-04-26
Ptaszkowa

Język angielski, Konspekty

Konspekt zajęć z języka angielskiego: Complaining and apologising - składanie skarg i przepraszanie

- n +

Konspekt lekcji języka angielskiego w klasie I technikum

Temat: Complaining and apologising – Składanie skarg i przepraszanie.

1.Cele lekcji:

Uczeń zna:
- nazwy podstawowych produktów spożywczych,
- najważniejsze rzeczowniki policzalne i niepoliczalne,
- określenia ilościowe dla rzeczowników policzalnych i niepoliczalnych,
- zwroty służące do składania skarg i wyrażania przeprosin

Uczeń potrafi:
- wymienić nazwy podstawowych produktów spożywczych,
- odróżnić rzeczowniki policzalne od niepoliczalnych,
- przyporządkować skargę do sytuacji przedstawionej na ilustracji,
- zaznaczyć fragmenty tekstu zgodne z treścią nagrania,
- napisać krótką skargę w określonej sytuacji

2.Metody lekcji: pogadanka, burza mózgów, tłumaczenie, słuchanie, pisanie
3.Formy pracy: praca indywidualna, praca w parach
4.Środki dydaktyczne: podręcznik Matura Success Pre-Intermediate, książka ćwiczeń, zeszyt ucznia, tablica interaktywna wraz z oprogramowaniem Matura Success, karty pracy do listeningu.
5.Czas realizacji: 45 minut
6.Przebieg lekcji:
o Powitanie, sprawdzenie obecności, zapisanie tematu lekcji.
o Warm-up – w ramach wprowadzenia do tematu lekcji, nauczyciel prosi wybranych uczniów o przypomnienie podstawowych produktów spożywczych, określeń ilościowych typowych dla rzeczowników policzalnych i niepoliczalnych, tj. many, much, a lot of, some, a few, a little
o Ćw. 1 – wybrany uczeń zakreśla poprawną opcję (policzalny-niepoliczalny) i zaznacza ją specjalnym penem na tablicy interaktywnej, a następnie wspólnie z grupą sprawdza czy dokonał właściwego wyboru.
o Ćw. 2 – kolejny uczeń wybiera, które określenie ilościowe jest właściwe, następnie wraz z klasą dokonuje sprawdzenia poprawności wybranych zdań.
Can you buy ………….. bread? We only have ………………. butter.

o Słuchanie – na podstawie słuchanego tekstu (rozmowa babci z wnuczką na temat ich ulubionych i nie lubianych produktów) uczniowie dowiadują się, które z podanych produktów dziewczyna jada, a które nie i zaznaczają właściwe odpowiedzi na swoich kartach pracy.

o Ćw. 3 – uczniowie spoglądają na obrazek i przyporządkowują skargi klientów restauracji do właściwych osób na ilustracji, np. It’s the wrong order! We didn’t ask for this.
o Pogadanka – nauczyciel prezentuje uczniom zwroty do składania skarg i wyrażania przeprosin. Są one pogrupowane w tabeli. W razie niejasności, nauczyciel tłumaczy trudniejsze wyrazy lub zwroty.
o Ćw. 4 – uczniowie słuchają nagrania oraz wybierają i zaznaczają te zwroty i wyrażenia, które zostały użyte w nagraniu, a następnie odczytują je w celu sprawdzenia odpowiedzi.
o Ćw. 5 – praca w parach – uczniowie wykonują ćwiczenie w podręczniku. Piszą krótką skargę pasującą do przedstawionej sytuacji, np.. You ordered a ham and mushroom pizza. The waiter brings you a pineapple pizza. What do you say? Po sporządzeniu krótkiej skargi uczniowie odczytują je na forum klasy.
o Ćw. 6 – uczniowie wykonują ćwiczenie w podręczniku – łączą w pary skargi i odpowiednie przeprosiny, np.
A complaint: You bought a sandwich and the bread is very stale
An apology: I’m very sorry. I gave you an old one by mistake.
o Podsumowanie lekcji, zadanie pracy domowej w zeszycie ćwiczeń (uzupełnienie dialogu w restauracji pomiędzy klientem i kelnerem) i pożegnanie.

Autor: Aneta Kogut
Wyświetleń: 2049


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.