Katalog

Bożena Jędrak, 2011-03-27
Grudziądz

Zajęcia przedszkolne, Artykuły

Dziecko nieśmiałe- jak mu pomóc?

- n +

We współczesnych czasach, kiedy świat pędzi do przodu i człowiek staje przed różnymi wyzwaniami, zdawać by się mogło, że tylko jednostki silne mogą im sprostać. Kiedy rodzic zauważa, że jego dziecko nie jest "przebojowe", staje w cieniu, podejmuje wówczas starania, aby to w jakiś sposób naprawić. Czasami są to jednak błędne działania i mogą przynieść więcej szkody niż pożytku.
Warto by się przyjrzeć bliżej problemowi nieśmiałości.
Nieśmiałość często jest uwarunkowana genetycznie. Układ nerwowy i centrum uczuć w mózgu reagują szybciej i intensywniej na bodźce z zewnątrz u dzieci nieśmiałych, niż u ich odważnych rówieśników. Zagrożone dziecko odczuwa dyskomfort. Wzrasta ciśnienie krwi, serce bije szybciej, napinają się mięśnie, dłonie stają się wilgotne. W tej sytuacji trudno się dziwić, że dziecko szuka wsparcia u najbliższych chowając się za ich plecami. Nie wszystkie dzieci są nieśmiałe od urodzenia. Często nieśmiałość jest wynikiem nagłej zmiany otoczenia, wadą wymowy, niepełnosprawnością itp. Nieśmiałe stają się też dzieci, które boją się oceny.

Stale krytykowane czują się odrzucone przez środowisko i nieakceptowane, dlatego stopniowo same się z niego wycofują. Nieśmiałego dziecka nie wolno pozostawić samego sobie. Poniżej sprawdzone wskazówki dla rodziców.Co zrobić, jak postępować z dzieckiem nieśmiałym, aby nasze działania pomogły mu odnaleźć się w grupie rówieśniczej i środowisku.

Rodzicu, oto 10 zasad jak należy wspierać nieśmiałe dziecko:

1.Poszukaj przyczyny nieśmiałości i postaraj się ją wyeliminować. Jeżeli przykładowo dziecko zostało w przedszkolu odrzucone przez grupę z powodu swojego zachowania, niepełnosprawności, wyglądu itp. należy tę grupę zmienić. Rodzice powinni poinformować nauczyciela o problemie, aby ten w szczególny sposób, od początku zwracał uwagę na relacje dziecka z grupą i pomagał w nawiązaniu przyjacielskich relacji.
2. Poszukaj swojemu dziecku przyjaciela. Nieśmiałe dziecko lepiej będzie się czuło w towarzystwie drugiego dziecka niż całej grupy. Warto zaaranżować takie spotkanie i pilnować, aby kontakt był stały. Są duże szanse, że dzieci się zaprzyjaźnią, a późniejsze kontakty z innymi dziećmi będą łatwiejsze i mniej stresujące.
3. Nie ośmieszaj swojego dziecka. Jeżeli rozmawiasz o jego nieśmiałości ze znajomymi, nie rób tego przy nim. Dziecko może się poczuć nieakceptowane, gorsze co jeszcze bardziej pogłębi jego problemy.
4.Spędzaj ze swoim dzieckiem jak najwięcej czasu. Dajmy dziecku tyle czasu ile potrzebuje, aby się otworzyć, poczuć bezpiecznie i pewnie w nowej sytuacji.
5. Nie krytykuj dziecka za to, że jest nieśmiałe. Nieśmiałość ma wiele zalet. Ponadto nieśmiałe dzieci są już i tak wystarczająco krytyczne wobec siebie, abyśmy je jeszcze dodatkowo stresowali. Najlepiej dać dzieciom swobodę w przezwyciężaniu swojej nieśmiałości. Nie krytykować, że znowu stchórzyło i nie podeszło do kolegów na placu, ale zapewniać, że wprawdzie dziś się nie udało, ale nie długo na pewno się uda.
6.Wspieraj jego zainteresowania dziecka. Doskonałym sposobem na przezwyciężenie nieśmiałości jest umożliwienie dziecku zajmowanie się swoim hobby. Zapisanie dziecka do klubu sportowego, plastycznego, na balet itd. pozwala mu poznać rówieśników, którzy mają takie same zainteresowania. Dodatkowo dziecko staje się specjalistą w swojej dziedzinie co dodaje mu pewności siebie.
7.Stawiaj przed dzieckiem drobne wyzwania. Ich realizacja zwiększy pewność siebie dziecka.
8.Stosuj zasadę małych kroczków. Stopniowo oswajajmy dziecko z wstydliwymi dla niego sytuacjami. Jeżeli dziecko boi się samo poprosić o książkę w bibliotece, zróbmy to pierwszy raz razem z nim.
9. Należy dziecku ułatwić kontakt z rówieśnikami. W tym celu można zorganizować wspólną zabawę.
10.Przy każdej nadarzającej się okazji zapewniaj dziecko, że akceptujesz je takie jakie jest. Dziecku, które czuje się kochane łatwiej będzie walczyć ze swoimi słabościami.

Jeżeli zauważysz, że Twoje dziecko jest nieśmiałe, stroni od rówieśników, poszukaj przyczyny. Od Ciebie zależy,jak dziecko ją pokona.Wspieraj, nie krytykuj, nie stawiaj wysoko poprzeczki,a wszystkie wyzwania będą dla niego do pokonania.




Wyświetleń: 1791


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.