Katalog

Bernadeta Byś - Dróżdż, 2011-02-14
Krosno

Zajęcia przedszkolne, Scenariusze

Scenariusz zajęć dla dzieci 4 letnich "Z wizytą na łące"

- n +


Scenariusz zajęć
Dla grupy dzieci 4-letnich



Temat dnia: Z wizytą na łące

Cele ogólne:
- wzbogacenie słownictwa o nazwy zwierząt i kwiatów występujących na łące
- poszerzanie doświadczeń artystycznych
- usprawnianie narządów artykulacyjnych: warg i języka
- kształtowanie postaw proekologicznych
- doskonalenie umiejętności wyróżniania sylab

Cele szczegółowe:
- wymieni zwierzęta łąkowe
- dokona syntezy i analizy wyrazów
- zanalizuje treść wiersza o wątku matematycznym i przeniesie go na działania na liczmanach
- posługuje się liczebnikami głównymi i porządkowymi w mowie w zakresie 7
- wykona ćwiczenia oddechowe i artykulacyjne
- połączy części obrazka w całość
- wykona taniec inspirowany wierszem i muzyką
- wykona pracę plastyczną metodą origami


Przebieg zajęcia:
1. Dzieci słuchają opowiadania krasnala Milusia o łące:

Obok lasu, w którym mieszkałem, jest piękna łąka. Często chodziłem tam na spacery, kiedy na dworze było ciepło. Siadałem na łące i patrzyłem, jak wokół mnie rozciągał się kwiatowy dywan. Na łące rosły białe rumianki, żółte mlecze, czerwone maki, różowe storczyki, malutkie fioletowe bratki, a nawet niebieskie chabry i niezapominajki. Oddychałem głęboko, rozkoszując się zapachem kwiatów. Na łące mieszkają też moi przyjaciele: biedronki, żuki, pająki, ślimaki, jaszczurki, polne myszki, świerszcze i pasikoniki. Kiedy kładłem się na łące i wsłuchiwałem w ciszę, mogłem usłyszeć delikatny trzepot skrzydeł motyli, cykanie świerszcza, bzyczenie pszczół, kumkanie żab i klekot bocianów.

Rozmowa nt. treści wiersza i doświadczeń dzieci:
- Co można robić na łące?(patrzeć, słuchać, chodzić, wąchać kwiaty)
- Na łące nie wolno... (śmiecić, krzyczeć, niszczyć gniazd, deptać mrowisk, łapać motyli , biedronek, koników polnych i innych zwierząt)
- Dlaczego? (są piękne ale i delikatne, świat bez nich byłby smutny, przeszkadzamy ptakom, zwierzętom, my jesteśmy gośćmi , a to jest ich dom)

Dzieci wymieniają nazwy mieszkańców łąki i wskazują ich na ilustracjach. Dokonują analizy i syntezy wyrazów.

2. Utrwalenie zabawy ruchowej do piosenki: „My są żabki”.

3. Wspólna podróż na łąkę pociągiem przy wierszu H. Bechlerowej „Pociąg”:

Puf, puf pociąg rusza, podróż się zaczyna,
Już się koła toczą po zielonych szynach.
Jedzie pociąg, jedzie, mija rzekę, las.
- Panie maszynisto, dokąd wieziesz nas?
- Jadę dziś nad łąkę – droga niedaleka,
dużo pasażerów na peronach czeka.
Jedzie pociąg, jedzie, a w nim już gromada,
Na każdej stacji ktoś jeszcze dosiada. (…)

4. „Ile biedronka zgubi kropek?” – utrwalenie liczb porządkowych od 1 do 7. Przyklejanie kropek na dużej sylwecie biedronki w oparciu o tekst wiersza W. Chotomskiej „Jak biedronka zgubiła kropki”. Dzieci kleją kropkę po każdym wersie wiersza recytowanego przez nauczyciela. Po zakończonym klejeniu nauczyciel mówi: „Biedroneczko czerwona w kropki przystrojona pokaż swoją twarz, ile kropek masz?” Dzieci przeliczają kropki liczbami porządkowymi ze wskazaniem kolejno kropek.

W poniedziałek bardzo rano pierwsza kropka wpadła w siano.
Drugą kropką wiatr we wtorek grał w siatkówkę nad jeziorem.
W środę kos dał swoim dzieciom do zabawy kropkę trzecią.
W czwartek czwarta z siedmiu kropek w świat ruszyła autostopem.
Piąta kropka w piątek rano wpadła w studnię murowaną.
Szóstą kotek wziął w sobotę i nie oddał jej z powrotem.
A ta siódma przy niedzieli spadłą w mieście z karuzeli.

5. „Sekret barw motyla” – ćwiczenie manualne. Nauczyciel mówi tekst: „Pachnie łąka, kłania się rumianek i zaprasza na łąkowy taniec” – zwijanie palcami jednej ręki apaszki i powolne jej wypuszczanie przez rozkładanie palców. Powtórzenie ćwiczenia ze zmianą ręki.

6. Ćwiczenia oddechowe – dzieci przenoszą motylki wycięte z kolorowego papieru na kwiatek za pomocą zasysanego powietrza w rurce.

7. „Muzyka mieszkańców łąki” – dzieci podzielona na kilkuosobowe grupy układają rozcięty na fragmenty obrazek przedstawiający zwierzę lub owada i naśladują jego odgłosy.

8. Powrót pociągiem, wykonanie biedronki metodą orgiami z kółek. Nauczyciel objaśnia sposób wykonania pracy i przypomina zasady estetycznego wykonania pracy przy użyciu kleju. Ocena prac, zorganizowanie wystawki.




Wyświetleń: 5583


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.