AWANS INFORMACJE FORUM Dla nauczyciela Dla ucznia LOGOWANIE


Katalog

Elżbieta Grabek, 2011-01-12
Rudnik

Zajęcia zintegrowane, Konspekty

Konspekt zajęć z edukacji matematycznej w klasie III

- n +

Temat: Dzielenie liczb typu 117: 3; 72:4.

Cel ogólny:
Uczeń zna sposoby dzielenia liczb trzycyfrowych przez jednocyfrową.

Cele operacyjne:
Uczeń umie:
- odczytać liczby trzycyfrowe i wymienić cyfry tych liczb w zapisie dziesiątkowym,
-przedstawić liczbę w postaci sumy lub różnicy dwóch liczb,
-dodawać i odejmować z przekroczeniem progu dziesiątkowego,
-mnożyć i dzielić pamięciowo liczby w zakresie 100,
-głośno przeczytać treść zadania,
-analizować zadanie tekstowe,
-odpowiadać całym zdaniem na pytanie,

Uczeń zna:
-tabliczkę mnożenia w zakresie 100,


Metody: ćwiczeń praktycznych

Formy pracy: zbiorowa, indywidualna


Przebieg zajęć

1.Rachunek pamięciowy:
Sprawdzenie znajomości tabliczki mnożenia
N-l zadaje przykłady wybranym uczniom (dla każdego po 2 przykłady) np : 3 • 8 =, 4 • 6 =, 7 • 5 =, 8 • 3 =, 5 • 8 = ,7 • 6 =, 8 • 9 =, 7 • 4 =, 8 • 7 =, 9 • 6 =,
8 • 6 =, 9 • 3 =, 4 • 8 =, 7 • 9 =, 6 • 6 =, 8 • 8 =, 7 • 7=,

Sprawdzenie umiejętności dodawania i odejmowania liczb
N-l zadaje przykłady wybranym uczniom (dla każdego po 2 przykłady) np :
12 + 42 =, 32+17 =, 27+31 =, 42 + 9 =, 26 + 45 =, 51 –30 =,45 – 23 =,76 – 41 =, 89 – 56 =, 46 – 41 =, 64 – 37 =, 78 – 45=, 54 – 26 =,60 – 35 =



2.Przypomnienie dzielenia liczb z zastosowaniem rozdzielności dzielenia względem dodawania.
Chętni uczniowie liczą na tablicy i zapisują wszyscy do zeszytów np. 75 : 5=, 64 : 4=, 84 : 7=

3. Wprowadzenie rozdzielności dzielenia względem odejmowania.
Nauczyciel zapisuje na tablicy i wyjaśnia sposób dzielenia liczby trzycyfrowej przez jednocyfrową z pomocą rozdzielności dzielenia względem odejmowania
132:2= (140 - 8) : 2 = 140 : 2 – 8 : 2 = 70 – 4 = 64



4. Obliczanie ilorazów liczb z zadania 1 z karty pracy na tablicy przez kolejno wyznaczonych przez n-la uczniów:
72 : 4 =
95 : 5 =
114 : 6 =
141 : 3 =

5. Rozwiązanie zadania 2 z karty pracy.

Za parasol i 2 pary kaloszy zapłacono 66zł. Parasol kosztował 34 zł. Ile kosztowała para kaloszy?

- wskazana osoba czyta treść zadania,
-wspólna analiza treści ( wskazanie danych i szukanych),
-ustalenie sposobu rozwiązania,
-zapisanie rozwiązania i wykonanie obliczeń przez chętną osobę,
- odczytanie pytania i zbudowanie poprawnej odpowiedzi przez chętną osobę.

6. Wykonanie zadania 3 z karty pracy
Odczytanie działań i obliczenie pamięciowe wyników przez kolejnych uczniów począwszy od osoby siedzącej w ostatniej ławce.



210






7. Ćwiczenia utrwalające poznaną własność dzielenia.
Wskazani przez nauczyciela uczniowie podchodzą do tablicy i obliczają ilorazy liczb:
96 : 2 =
102 : 3 =
116 : 4 =
133 : 7 =

8. Rozwiązanie zadania 5 z karty pracy.

Tata kupił namiot i 2 śpiwory. Za wszystko zapłacił 259zł. Namiot kosztował 143 zł. Ile kosztował jeden śpiwór?

- wskazana osoba czyta treść zadania,
-wspólna analiza treści ( wskazanie danych i szukanych),
-ustalenie sposobu rozwiązania,
-zapisanie rozwiązania i wykonanie obliczeń przez chętną osobę,
- odczytanie pytania i zbudowanie poprawnej odpowiedzi przez chętną osobę.

9.Podsumowanie lekcji:
Nauczyciel zadaje pytania :
- W jaki sposób możecie ułatwić sobie obliczenie ilorazu liczb dwucyfrowej przez jednocyfrową i trzycyfrowej przez jednocyfrową?

-Obliczenie na tablicy dowolnego przykładu z zastosowaniem poznanych sposobów.

-Podsumowanie lekcji przez n-la i ocenienie pracy i zaangażowania uczniów na lekcji.


10. Zadanie pracy domowej.
Wyjaśnienie przez n-la sposobu wykonania pracy domowej tj. zad 6 i 7 z karty pracy.
Zgłoś błąd    Wyświetleń: 6099


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.


BAROMETR


1 2 3 4 5 6  
Oceń artukuł!



Ilość głosów: 0

Serwis internetowy, z którego korzystasz, używa plików cookies. Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, poprawy jakości świadczonych usług w tym dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do Twoich indywidualnych potrzeb). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do Internetu oraz w Polityce prywatności plików cookies.
Dowiedz się więcej.