Katalog

Agnieszka Maślińska, 2010-12-27
nieborzyn

Zajęcia przedszkolne, Scenariusze

Scenariusz zajęć z serii "Poczytaj mi mamo, poczytaj mi tato"

- n +

SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z SERII „ POCZYTAJ MI MAMO, POCZYTAJ MI TATO”


Grupa wiekowa- 5 latki
Prowadząca- Agnieszka Maślińska
Data- 21.10.2010 r


Temat zajęcia: "Kopciuszek" - czy warto być miłym dla innych ludzi?
Cele ogólne:
- budzenie zainteresowania literaturą dziecięcą.
- nabywanie umiejętności wyrażania własnych emocji związanych z przeczytanym tekstem , ocenienia postawy bohaterów

Cele operacyjne:
-rozpoznaje i nazywa podstawowe stany emocjonalne (radość, smutek)
-współpracuje w grupie
-wykorzystuje zdobyte wiadomości i umiejętności w zabawie
-rozpoznaje i nazywa figury geometryczne (koło, kwadrat) – liczy do 2
-bawi się przy muzyce
-rozumie i odpowiednio reaguje na wezwania i polecenia Nauczycielki
-umie wyrazić swoje spostrzeżenia w pracy plastycznej
-dba o jej estetyczny wygląd
-cieszy się z efektu swojej pracy

Metody:
-Podająca
-Problemowa
-Aktywizująca
-Praktyczna

Formy:
-indywidualna
-grupowa

Środki dydaktyczne:
- tekst bajki pt. „ Kopciuszek”
- ilustracje do bajki „ Kopciuszek”
- „ minka” smutna – wesoła
- pojemniki do segregowania z grochem i fasolą
- plansza przedstawiająca zamek oraz figury geometryczne (koło, kwadrat)
- zegar
- skakanki
- płyta CD z podkładem muzycznym
- słoneczka dla każdego dziecka
- materiał plastyczny: plansza przedstawiająca poszczególne elementu ubioru dla Kopciuszka, skrawki materiałów, klej, nożyczki



Przebieg zajęcia;

1.Powitanie przy piosence: „Wszyscy są”. Zabawa integracyjna „ Iskierka przyjaźni”.

2. Przeczytanie przez rodzica bajki Pt. „Kopciuszek”.

3.Ocena zachowania się bohaterów bajki pt. „Kopciuszek”. Dzieci odpowiadają na pytania
N-lki: „Kto jest bohaterem bajki?” – „Który bohater jest zły, a który dobry?”.

4.Minka smutna – minka wesoła. Nauczycielka rozdaje dzieciom koperty w których znajdują się 2 rodzaje „minek”. Dzieci nazywają je odpowiednio i pokazują: minka wesoła i smutna. N-lka czyta odpowiedni tekst, a zadaniem dzieci wskazują odpowiednią „minkę”.

a)„Macocha zabroniła Kopciuszkowi pójść na bal”.
b)„Kopciuszek dzięki dobrej wróżce znalazła się na balu u królewicza”.
c)„Siostry wyśmiewały się z Kopciuszka, że chodzi w podartej i brudnej sukience”.
d)„Królewicz poślubił Kopciuszka, żyli długo i szczęśliwie”.

5. Zabawa: "Wyjazd Kopciuszka na bal"- dzieci dobierają się parami, nauczycielka rozdaje im skakanki (po jednej na parę), dzieci ustalają kto jest koniem, a kto woźnicą (później zmiana): konie - kląskają, woźnice krzyczą: "wio! prr!", na hasło nauczycielki: "Pałac" wszyscy stają.

6..Zabawa „Kopciuszek”- segregowanie przy stoliczkach do dwóch pojemników grochu i fasoli.


7.„Zamek Kopciuszka i królewicza” – dzieci siadają wraz z rodzicami w kole.
Nauczycielka wskazuje na tablicy figury geometryczne tj. 2 koła i 2 kwadraty. Dzieci
nazywają figury geometryczne i je przeliczają. Następnie otrzymują kartę pracy
przedstawiającą zamek oraz koperty z figurami geometrycznymi. Ich zadaniem jest
nakleić w odpowiednich miejscach figury geometryczne tj. 2 koła i 2 kwadraty.

8.Zabawa przy piosence „Magiczna liczba12”. Kopciuszek musiał opuścić bal o północy czyli o godz. 24. (Nauczycielka pokazuje dzieciom tę godzinę na zegarze). Była to magiczna liczba. W naszej zabawie będzie „Magiczna liczba12.”, przy której będziecie wykonywać odpowiednie ruchy.

9.„Strój na bal dla Kopciuszka” – praca plastyczna.
-Dzieci podzielone są na 4 zespoły. Każdy zespół wykleja element stroju dla Kopciuszka używając różnego rodzaju materiałów przyniesionych przez dzieci.
-Naklejenie na duży arkusz poszczególnych elementów stroju.
-Umieszczenie pracy dzieci na wystawce.

10. Podsumowanie zajęć. Nauczyciel pyta:
- Czy postępowanie macochy i jej córek było dobre wobec Kopciuszka?
- Dlaczego lepiej być dobrym i miłym dla innych?

11. Zakończenie- pochwalenie dzieci za aktywny udział w zajęciach, za miłą i wspólna zabawę, za to że są dobrymi kolegami wobec siebie.
Wręczenie dzieciom słoneczek.
Wyświetleń: 2053


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.