Katalog

Emilla Łagiewska, 2010-11-29
Wrocław

Plastyka, Scenariusze

Sztuka jako kraina wyobrażni. Analiza formalna i znaczeniowa dzieła sztuki. Scenariusz lekcji plastyki w klasie szóstej szkoły podstawowej.

- n +

Emilla Łagiewska nauczyciel plastyki
SP nr 3im. Mariusza Zaruskiego we Wrocławiu


Scenariusz lekcji plastyki w klasie szóstej szkoły podstawowej

Temat:
Sztuka jako kraina wyobraźni.
Analiza formalna i znaczeniowa dzieła sztuki

Cel edukacyjny:
Rozwijanie wrażliwości plastycznej i umiejętności werbalizowania przeżyć artystycznych


CELE OPERACYJNE (zamierzone efekty edukacyjne)
Uczeń:
• Rozumie pojęcie sztuka
• Rozróżnia pojęcia: fotografia, malarstwo, grafika, rzeźba
• Rozumie pojęcie oryginał, falsyfikat, kopia, reprodukcja w odniesieniu do wartości dzieła sztuki
• Potrafi określić elementy formalne (budowę dzieła sztuki)
• Potrafi wskazać elementy dosłowne, przenośne
i symboliczne w pracach artystycznych
• Potrafi wskazać dzieło sztuki współczesnej oraz charakteryzuje środki wyrazu artystycznego
• Dba o logikę wypowiedzi


UMIEJĘTNOŚCI
• Utrwalenie pojęcia sztuka (sztuki wizualne)
• Czytanie i interpretowanie tekstów kultury na poziomie dosłownym, przenośnym i symbolicznym
• Stosowanie zdobytej wiedzy z plastyki w analizie dzieła
• Werbalizacja przeżyć estetycznych
• Rozwijanie empatii (z dziełem i twórcą)
• Wypełnianie przydzielonej roli w pracy zespołowej


METODY
• Podająca – rozmowa nauczająca
• Poznawcza – obcowanie z oryginałem i reprodukcją
• Analiza dzieł w oparciu o oryginał i wybrane reprodukcje
• Czytanie ze zrozumieniem
• Problemowa – aktywizująca – dyskusja


FORMY
• Praca indywidualna
• Praca w zespołach

ŚRODKI DYDAKTYCZNE *
• Dzieła sztuki – oryginały
• Reprodukcje dzieł sztuki
• Schemat opisu dzieła sztuki (informacje n.t. opisywanego dzieła + „szablon” opisu)

* w lekcji wykorzystano:
1) grafikę Jerzego Kosałki (współczesnego artysty wrocławskiego, Luxus) „Cosał-Ca”, przedstawiającą szeregi butelek coca-coli (nawiązującą do twórczości Andy Warhola) – oryginał, offset, papier
2) rzeźbę Marii Wasilewskiej (współczesnej rzeźbiarki polskiej) przedstawiającą postać ludzką – oryginał (brąz/granit)
3) rzeźbę artysty ludowego (XVIII/XIX w.), anonim, przedstawiającą Pietę Anielską – oryginał (drewno)
4) fotografię z atelier Edwarda Trzemeskiego, Lwów, XIX w., przedstawiającą portret młodej kobiety – oryginał, stykowa odbitka bromowa
5) reprodukcję obrazu „Szare drzewo” Pieta Mondriana (artysta holenderski, De Stlij)
6) reprodukcję obrazu „Kometa” Jacksona Pollocka (artysta amerykański, abstrakcjonista, action painting)

Przykładowy schemat opisu dzieła sztuki:

I. „Metryczka” dzieła:
Typ dzieła: rzeźba
Autor: Maria Wasilewska
Tytuł: bez tytułu
Data powstania: 2000 r.
Materiał: brąz + granit

II. Analiza dzieła sztuki

1) Oryginał / reprodukcja

2) Tytuł, autor, data powstania (jeśli nie znasz tytułu, autora i daty powstania, określ temat dzieła i – wykorzystując swoją wiedzę z historii sztuki - przybliżony czas powstania dzieła)

3) Kompozycja
a. statyczna – dynamiczna – rytmiczna
b. otwarta – zamknięta

4) Kolorystyka:
a. wąska / szeroka gama barwna (uboga / bogata paleta barw)
b. jasna – ciemna

5) Faktura
a. chropawa – gładka

6) Treść dzieła (o czym dzieło sztuki opowiada)

7) Jakie uczucia budzi dzieło
a/ pozytywne (uzasadnij dlaczego) / negatywne (uzasadnij dlaczego)
b/ dlaczego według ciebie artysta wybrał takie środki wyrazu


PRZEBIEG ZAJĘĆ

1) Przypomnienie czym jest sztuka i jakie są działy sztuk wizualnych
2) Wprowadzenie pojęcia oryginał, rozmowa n.t. wartości oryginałów, falsyfikatów, kopii i reprodukcji
3) Prezentacja przygotowanych przez nauczyciela przedmiotów artystycznych (dzieł sztuki), które będą przedmiotem analizy formalnej i znaczeniowej
/ dzieła opatrzone są w „metryczki” informacyjne
4) Podział zespołu klasowego na grupy
/ uczniowie losowo wybierają przedmiot artystyczny do analizy i otrzymują od
nauczyciela schemat opisu dzieła sztuki
5) Uczniowie wybierają lidera grupy
a/ praca zespołowa w oparciu o schemat opisu dzieła sztuki
b/ prezentacja na forum klasy – lider dokonuje opisu dzieła, 2-3 z pozostałych członków grupy wypowiada się n.t. odczuć związanych z recepcją dzieła
6) Ocena pracy i aktywności uczniów







Wyświetleń: 4335


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.