Katalog

Edyta Ruta, 2010-11-17
Zduńska Wola

Zajęcia przedszkolne, Konspekty

Scenariusz zajęcia z aktywności plastyczno- technicznej

- n +

Scenariusz zajęcia z zakresu aktywności plastyczno- technicznej
w grupie IX dzieci 3-4 letnich



Prowadząca zajęcie: Edyta Ruta
Data zajęcia: 09. 10.2009
Ilość dzieci obecnych:
Temat: „Las jesienny” - rysowanie pastelami na papierze ściernym.
Cele ogólne:
poznanie nowej techniki plastycznej;
znajomość barw jesiennego lasu;
Cele operacyjne:
dz. potrafi rozwiązać zagadkę słowną;
wie, co to jest las;
określa cechy papieru ściernego;
prawidłowo posługuje się przyborami;
śmiało operuje barwami jesieni;
wypowiada się poprzez twórczą pracę plastyczną;
Forma:
zajęcie z całą grupą
praca samodzielna- indywidualna
Wykorzystane metody:
czynna- samodzielne działania dziecka;
- zadań stawianych do wykonania;
słowna- rozwiązywanie zagadki;
instrukcja słowna nauczycielki;
oglądowa- obserwacja i pokaz

Pomoce: kartki papieru ściernego, pastele, wzór pracy, symbole zapożyczone z kodeksu wychowawczego, szyszki;
Środki dydaktyczne: odtwarzacz CD, nagrania CD, plansze dydaktyczne „Las jesienią”





PRZEBIEG ZAJĘCIA:
1. Nauczycielka prosi, aby dzieci uważnie posłuchały zagadki:
Sosnowy lub dębowy, stary albo młody,
rosną w nim grzyby, rosną też jagody.
2. Następnie pyta „Czy wiecie co to za miejsce?”
dzieci odpowiadają, sugerując się również planszą dydaktyczną- las.
3. Nauczycielka pyta: „Jak wygląda ten las?”, „A dlaczego jest taki kolorowy?”
dzieci odpowiadają, oglądając plansze „Las jesienią”
4. Nauczycielka zaprasza dzieci do zabawy przy muzyce- spacer po lesie- zabawa z szyszkami.
5. Nauczycielka zaprasza dzieci do stolików
„Zobaczcie co dziś dla Was przygotowałam- to jest papier ścierny”
„Dotknijcie i zobaczcie czym różni się od kartki”
dzieci określają cechy papieru ściernego.
6. Następnie nauczycielka pokazuje dzieciom wzór pracy.
„ Czy podoba się Wam taka praca?”
„Zobaczcie jak należy ją wykonać”
Nauczycielka prezentuje sposób wykonania pracy.
7. Teraz Wy namalujcie piękny, kolorowy las.
dzieci tworzą własne prace, a nauczycielka zwraca uwagę na sposób posługiwania się przyborami.
8. Zakończenie zajęcia (ewaluacja) N-lka wraz z dziećmi montuje prace na tablicy.
Pyta „Przyjrzyjcie się, jak podobają się Wam – Wasze dzieła?”
„Wybierzcie teraz sobie znaczek, który pokaże nam, jak się czujecie.”
dzieci wybierają spośród słonek, chmurek, uśmiechów i złych min.
określają dlaczego ten znaczek wybrały.
Wyświetleń: 3058


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.